HeslometamorfátSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslí 
TitulekHlavně to neříkat moc nahlasRubrikaRozhovor
AutorOndřej NezbedaPostavení autoraspolupracovník redakce
MluvčíZdeněk KratochvílPostavení mluvčíhofilosof a teolog, přednášející na Filosofické a Přírodovědecké fakultě UK
KontextO tom, že je evropská civilizace částečně křesťanská nebo postkřesťanská, není pochyb. Nejenom proto, že na křesťanských principech vyrostla, ale i z hlubších důvodů - její mladší nauky, filozofie a myšlenkové systémy z velké části křesťanské principy převzaly. Jen pod jinými hlavičkami. Tak jsou i všechny evropské formy ateismu produktem křesťanství. Buď jeho metamorfátem, který se zlaicizuje, odnáboženští, ale zůstane spousta křesťanských rysů co do způsobu života a vnímání světa, anebo je to udělané naopak na potvoru křesťanství. V tomhle smyslu je tedy pravda, že kontinuita křesťanství v Evropě panuje a je hrozně důležitá.
Poznámka 
ZdrojRespektDatum9.7.2007
Číslo28Strana15Rok2007

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   27 09 2021