Detail hesla
[  lapa  ]
Heslolapa
Slovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslípracuje se na aparátech, tedy pytlích a lapách
TitulekBoxeři na vozíku
RubrikaFokus
AutorLeoš Kyša
Postavení autora 
Mluvčí 
Postavení mluvčího 
Poznámka 
Kontext
Tenhle sport se vynořil teprve nedávno spontánně na různých místech světa, ale nikdo neví, jak a kdy přesně. "Těžko říct, jak je vlastně tenhle sport starý. Bohužel i internet je na jakékoliv informace o paraboxu velmi skoupý. U nás to začalo tak, že se Eva Lišková vrátila ze zahraničního boxerského turnaje a vyprávěla mi, jak tam viděla boxovat kluky na vozíku. Zaujalo mě to, protože jsem za sebou už měla zkušenosti s tréninkem vozíčkářů jako fitness trenér a mám mezi nimi mnoho přátel, kteří sport milují a často ho i vrcholově dělají. Řekly jsme si, že bychom přesně tohle mohly vozíčkářům nabídnout, a založily jsme Českou paraboxerskou asociaci," vzpomíná její prezidentka Terezie Krejbychová. … "Trénink vypadá velmi podobně jako klasický boxerský trénink, jen cviky, ať už protahovací, posilovací, či boxerské techniky, jsou uzpůsobeny potřebám lidí na vozíku. Začíná se zahřátím kloubů, pokračuje stínovým boxem, tedy boxem proti imaginárnímu soupeři, nacvičují se údery, techniky, pracuje se na aparátech, tedy pytlích a lapách, a ti zkušenější jezdí sparing, tedy simulují skutečný zápas," popisuje Terezie Krejbychová.
ZdrojPátek Lidových novinČíslo10Strana23Datum6.3.2015Rok2015

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   21 11 2022