hlpJak citovat

wrn Pro použití vyhledávání musíte přijmout podmínky užití databáze EDA, děkujeme.

 Souhlasím s podmínkami užití databáze EDA      Rozlišovat malá a velká písmena      Zobrazit heslář

O Neomatu

Databáze Neomat je budována průběžně od začátku 90. let 20. století, původně jako neologický excerpční materiál pro lexikografické účely. Dala vzniknout dvěma slovníkům – Nová slova v češtině. Slovník neologizmů 1 (1998)Nová slova v češtině. Slovník neologizmů 2 (2004) a rovněž sborníku statí Neologizmy v dnešní češtině (2005).

Databáze Neomat obsahuje 351 210 hesel.
soukromá videosekretářka
Pokud máte doma kabelovou nebo satelitní televizi, je celkem pochopitelné, že spoustu programů prostě nestihnete sledovat. Další vám jednoduše uniknou, protože kdo z nás může trávit čas detailním studiem tolika stále se měnících programů, aby si nahrál detektivku s Bronsonem ve dvě odpoledne, nebo semifinále anglického poháru ve fotbalu, který dávají v neděli ve tři ráno? A i když se vám náhodou povede nahrát, zapomenete si popsat kazetu a kdo ji má v té hromadě ostatních hledat? V takovém případě jsou nové digitální videopřístroje s diskem ideální. Jsou to vlastně osobní videorekordéry, fungují tak trochu jako vaše soukromá videosekretářka. Po patřičném nastavení se na obrazovce objeví kompletní program na příští týden, včetně krátkého popisu všech pořadů i s herci a režiséry. Seznam je navíc možné prohledat pomocí klíčových slov…
Napište nám:   neomat@ujc.cas.cz

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   19 08 2022