HesloExťokůvSlovní druh / typ heslapříd.
PodheslíExťokovo ministerstvo se dokopalo k elektronickým dálničním známkám
TitulekSeniory za volant nechcemeRubrikaAktuálně
AutorPetr MusilPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextMinisterstvo dopravy chystá revoluci, během níž si chce posvítit mimo jiné na seniory. Podle úředníků jsou totiž druhou nejrizikovější skupinou mezi řidiči motorových vozidel. A to hned po těch, kteří s řízením teprve začínají. Zatímco mladí by měli mít řidičáky na zkoušku, u seniorů se nic takového neplánuje, ani například snížení maximálního počtu trestných bodů. Zato se mají zvednout pokuty za ignorování lékařských prohlídek, které jsou pro řidiče starší 65 let povinné. Ministerstvo dokonce zvažuje, že by seniory nepustilo na některé silnice nebo jim dovolilo automobil šoférovat jen v rámci jejich kraje. Soudím, že by opatření mělo jít ještě dál. Každý senior by musel mít v autě GPS a ruční granát. Ten by se aktivoval, pokud by vůz vybočil z vymezeného území. Jelikož cedule, které na silnici oznamují hranici kraje, občas přehlédne skoro každý, "problém" by se rychle vyřešil. Abych však resort dopravy jen lacině nekritizoval, Exťokovo ministerstvo se konečně dokopalo k elektronickým dálničním známkám. Příští rok tak zřejmě bude poslední, kdy si ještě čelní sklo umatláme nesundatelnou nálepkou. Pak už budeme povolení k užití dálniční sítě (připomínající tankodrom či parkoviště) nakupovat na internetu. Roční kupon se dokonce nebude vázat jen na kalendářní rok, ale budete si jej moci pořídit třeba od května do května.
Poznámka 
ZdrojTýdenDatum9.9.2019
Číslo38Strana11Rok2019

HesloťokatSlovní druh / typ heslaslov. ned.
Podheslíváš předchůdce v úřadu, který si "ťokal" na čelo, když jste nastupoval
TitulekDan Ťok: Mám čisté svědomíRubrikaDomov
AutorBlahoslav HruškaPostavení autora 
MluvčíDan ŤokPostavení mluvčíhoministr dopravy
KontextVy máte nějaké informace, že vás chtěl někdo cíleně zdiskreditovat? | Já nejsem investigativní novinář. Když se podíváte na facebookový profil onoho investigativce (Janek Kroupa - pozn. red.), zjistíte, které jeho přátele to potěšilo. Nehodlám z toho ale nic vyvozovat. | Některá jména se ale nabízejí. Třeba váš předchůdce v úřadu Vít Bárta, který si "ťokal" na čelo, když jste nastupoval. | K panu Bártovi se nechci vyjadřovat. V době, kdy byl ministrem, mě bezprecedentně napadl a chtěl ze mě udělat lumpa. Nemám potřebu dělat něco podobného. Ať o tom spekulují jiní.
Poznámka 
ZdrojLidové novinyDatum20.3.2015
Číslo Strana3Rok2015

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   27 01 2022