Jak citovat
cls

Databáze excerpčního materiálu Neomat (2015) [online]. Verze 3.0. Praha: Oddělení současné lexikologie a lexikografie Ústavu pro jazyk český AV ČR. Cit. 2021-10-20. <http://neologismy.cz/>.

Legenda k vyhledávání
cls

Základní vyhledávání

Do vyhledávacího pole napíšeme hledané slovo v reprezentativním tvaru, poté použijeme tlačítko Hledat nebo zmáčkneme Enter, databáze vyhledá všechny výskyty tohoto slova. Velká a malá písmena nejsou rozlišována.

Příklady:

Pokud do vyhledávacího pole napíšeme slovo afro a spustíme vyhledávání, databáze zobrazí všechny jeho výskyty.
Podobně zadáme-li do pole slovo ekologický, databáze vyhledá všechny jeho výskyty.

Vyhledávání s hvezdičkovou konvencí:

Při vyhledávání můžeme použít tzv. hvězdičkovou konvenci umožňující vyhledávat slova podle jejich části (podle začátku slova, podle jeho koncové části či podle jakékoli části uvnitř slova).

Příklady:

Napíšeme-li do pole písmeno a* a klikneme na hledat, popř. stiskneme klávesu Enter, databáze vyhledá všechna slova abecedně seřazená začínající písmenem a.
Podobně zadáme-li do pole eko*, databáze zobrazí slova, která tímto řetězcem začínají.
Zadáme-li k vyhledávání řetězec *log, databáze zobrazí slova, která jsou tímto řetězcem zakončena.
Jestliže do pole napíšeme *euro*, databáze zobrazí slova, která obsahují tento řetězec kdekoli. Vyhledáme tak např. slovo dvoueurový či další výrazy, kde řetězec euro je součástí libovolného dalšího řetězce, nebo stojí jako samostatné slovo.

hlpJak citovat

 Souhlasím s podmínkami užití databáze EDA      Rozlišovat malá a velká písmena      Zobrazit heslář
blairizacepodst. ž.
Zemanovo klopýtavé vládnutí, opírající se o rudé berle, by na neurčito odložilo jakoukoliv "blairizaci" ČSSD…Mladá fronta Dnes
1998
blairizacepodst. ž.
Naše "dělná" vláda si neuvědomuje, že je pouhým placeným servisem sloužícím svým daňovým poplatníkům, a nikoliv hydrou s chapadly, která tahají za provázky lidských loutek povinných sloužit "centrálním orgánům všemocných bolševických bossů". ČSSD nás vede spíše k "mečiarizaci" než "blairizaci" na politické a ekonomické scéně…Mladá fronta Dnes
1998
blairizacepodst. ž.
…že by komunisté poskytli podporu Zemanovu kabinetu zadarmo. Nejde jen o to, že bychom asi spatřili v reprezentativním křesle místopředsedy sněmovny Miroslava Grebeníčka. Ještě tvrdší cenou by byl plíživý průnik někdejších komunistů (…) do střední sféry státní moci. Zemanovo klopýtavé vládnutí, opírající se o rudé berle, by na neurčito odložilo jakoukoliv "blairizaci" ČSSD…Mladá fronta Dnes
1998
blairizacepodst. ž.
Ani po Zemanově pádu však není v současné ČSSD k dispozici výrazný politik, jenž by byl schopen zahájit rychlou "blairizaci" našich sociálních demokratů. Spíše lze očekávat přechodné stadium špidlovské šedomyší politiky, během níž dál bude růst napětí uvnitř ČSSD. Naše nejsilnější strana se prostě dopracovala do bezvýchodného stavu. Ať dosáhne velkého, nebo umrněného vítězství, těžko přispěje k vyřešení současné politické krize. Naopak ji jako vládní strana prohloubí tím, že do…Mladá fronta Dnes
1998
blairizacepodst. ž.
ČSSD nás vede spíše k "mečiarizaci" než "blairizaci" na politické a ekonomické scéně…Mladá fronta Dnes
1998

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   19 10 2021