HesloantiblairovecSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslí 
TitulekDruhý návrat Fredericka ForsythaRubrikaPříběh
AutorJan ČápPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextAntiblairovec a létající tranzistoráky # Ideálním terčem je Forsythovi pochopitelně strana Tonyho Blaira a nutno říct, že její iniciativy sestřeluje tento člen Konzervativní strany z televizní obrazovky i v tisku jednu za druhou. Výhodnou příležitost mu poskytly také rozhlasové vlny BBC, ze kterých na vládní labouristy dštil síru každou druhou sobotu. Když jeho komentáře přestala stanice vysílat, Forsyth tvrdil, že jeho příspěvky byly na BBC moc pravicové. Přestože podobný důvod ukončení spolupráce firma popřela, editor dotyčného pořadu "tlaky shora" později potvrdil s tím, že liché víkendy Forsythova levicového protipólu Willa Selfa byly zrušeny také. Prý kvůli rovnováze.
PoznámkaMezititulek článku. Nalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojVíkend magazín HNDatum28.5.2004
Číslo Strana24Rok2004

HesloantiblairovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíantiblairovská deska
TitulekJaz Coleman vystřízlivěl a usadil seRubrikaHudba a divadlo
AutorOndřej VášaPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextNové album skupiny Killing Joke je prosté někdejšího okultismu i experimentů. Jaze Colemana, kterého si domácí publikum pamatuje zřejmě nejvíce díky nedávné spolupráci s Čechomorem, však už v první polovině osmdesátých let a zejména po dobrovolném islandském exilu opustila posedlost blížícím se koncem světa, dodávající deskám jako What's This For! či Fire Dances mysticismem nasáklou specifickou poetiku, ke které se kapela naposledy částečně vrátila na albu Pandemonium z roku 1994. Aktuálnímu albu je naopak nejvíce podobná politická, antiblairovská deska Democracy z roku 1996.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojLidové novinyDatum18.9.2003
Číslo Strana27Rok2003

HesloantiblairovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíantiblairovská rebelie
TitulekTři sta letRubrikaNázory a komentáře
AutorDaniel DeylPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextAntiblairovské rebelie se zúčastnilo 122 vládních poslanců, více než kdykoli předtím. Ale vedení opozičních konzervativců se postavilo za Blaira. Jeho obvyklí toryovští eurospojenci Ken Clarke a Chris Patten byli proti. Liberální demokraté, jindy váhavě provládní, byli jako jediní v odporu proti válce jednotní. Blair po parlamentní debatě diskutoval ještě v televizi se šesti odpůrci války vybranými namátkou na ulici; po skončení vysílání je navzdory bezpečnostním regulím půl hodiny přesvědčoval. Možná pravdu má, možná ne, ale jistě ze sebe navždy smyl nálepku politika, který se řídí pokukováním po průzkumech veřejného mínění.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojTýdenDatum17.3.2003
Číslo Strana70Rok2003

HesloantiblairovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíantiblairovský detail
TitulekRodinu na HradRubrikaNo dovolte!
AutorMichal RůžičkaPostavení autoraredaktor BBC
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextA manželka s dcerou? Pokud můžeme uvěřit několikerým Zemanovým interview, zůstanou na bytě v Praze a občas unaveného politika na chalupě navštíví. O tom, jak se dcera prokousává základní školou, nechá si otec Miloš jen vyprávět. Nezájem médií o tento antiblairovský detail si lze vysvětlit jedině tak, že nikdo nevěří v Zemanův politický návrat. Bylo by totiž snadné připomenout předvolební obrázek z roku 1996. Tehdy se Miloš Zeman nechal blairovsky fotografovat se ženou Ivanou a dcerou Kateřinou ochotně a často. Rodina se šéfovi sociálních demokratů hodila jako politický program.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojVíkend magazín HNDatum19.7.2002
Číslo Strana34Rok2002

HesloblairismusSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslípro současnou Socialistickou stranu přestává být "blairismus" tabu
TitulekFrancouzští socialisté už nemají komplex z BlairaRubrikaSvět
AutorZdeněk MüllerPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPro současnou francouzskou Socialistickou stranu přestává být "blairismus" tabu. Je to dobře čitelné z postojů, názorů a akcí. Nikoliv však ze slov! Ve verbální rovině bariéra zůstává a odkazovat na příklad Blaira se nepokládá za vhodné. Jednak by to bylo přiznání jistého posunu při uskutečňování zásadních vládních záměrů, jednak by z toho vyvstávalo riziko, že jospinismus pozbude statutu výlučného a originálního pojetí moderního socialismu francouzského ražení.
Poznámka 
ZdrojSlovoDatum30.7.1998
Číslo Strana12Rok1998

HesloblairismusSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíhlásit se k "blairismu"
TitulekVarování ČechůmRubrikaPublicistika
AutorMartin HekrdlaPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextBuď jak buď, je nutné sbírat odkudkoliv komparativní materiál v situaci, kdy Zemanův tým, který se často a rád hlásí k "blairismu", kutá na Zprávě vlády o stavu české společnosti, kterou slíbil a měl odevzdat již do konce loňského roku.
Poznámka 
ZdrojPrávoDatum20.1.1999
Číslo Strana6Rok1999

HesloblairismusSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslí 
TitulekBlairismus na českém sádleRubrika 
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextVztah většiny funkcionářů ČSSD k vůdcům nové levice až příliš připomíná způsob, jakým předlistopadová KSČ přistupovala ke Gorbačovovi. Navenek se k ideovým pobratimům ze Západu hlásí, ale vnitřně jsou znechuceni. Blairismus pro ně představuje zradu klasického levičáckého pojetí rovnosti a sociální spravedlnosti…
Poznámka 
ZdrojMladá fronta DnesDatum9.10.2000
Číslo Strana8Rok2000

HesloblairismusSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslí 
Titulek Rubrika 
AutorVladimír VokálPostavení autoramístopředseda MSD pro dlouhodobý program
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextNový program MSD: Jospinismus versus blairismus # Zpracování návrhu nového programu Mladých sociálních demokratů z dílny Programové komise MSD finišuje do finále. Bude jej tvořit 8 samostatných kapitol: zahraniční program, ochrana života na zemi, školská politika, sociální politika, branná a bezpečnostní politika a politika menšin (+drogy, rasismus), regionální rozvoj (bydlení), hospodářství a kultura.
PoznámkaTitulek článku. Staženo z http://www.oscar.cz/msd/v0100_program.htm
ZdrojInternetDatum
Číslo Strana Rok2002

HesloblairistaSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslí 
TitulekFrancie hledá, kdo jí pomůže na nohy…RubrikaNázory
AutorTimothy Garton AshPostavení autorapolitolog
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextFrancouzský blairismus se bude hodně lišit od blairismu britského, protože Francie není Británie. V prvé řadě, ať už se stane francouzským prezidentem kdokoli, nepojmenuje svou politiku "blairismus". Nicolas Sarkozy se sice nijak netají obdivem pro to, co Blair v Británii dokázal, ale ani on by se za blairistu nejspíš neoznačil. Kdybyste průměrnému francouzskému socialistovi řekli, že je "blairista", se zlou byste se potázali.
Poznámka 
ZdrojMladá fronta DnesDatum21.4.2007
Číslo Strana4Rok2007

HesloblairistaSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíproevropští blairisté nabízeli svého času rovnost příležitostí
TitulekKonec nejistotyRubrikaKomentáře
AutorJiří SobotaPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextBritové ovšem kromě definitivního rozchodu s EU rozhodli i jiný spor přesahující hranice jejich království. Část levicové scény měla dlouho za to, že proti nástupu nacionalisticky laděného populismu pravice je zapotřebí postavit populismus levicový. Tam, kde pravice v neklidné době opakovaně a s úspěchem vnáší do veřejného prostoru téma sporu o identitu a o pocit bezpečí, přichází radikálnější část levicových stran s revolučními návrhy na reformu kapitalismu. Zatímco v Británii napřel Johnson veškerou energii předvolební kampaně k dotažení brexitu a ukončení nejistoty, která ho provází (…), řešili labouristé Jeremyho Corbyna vlastnictví výrobních prostředků. Voliči dali ovšem jednoznačně najevo, že je další experimenty nezajímají. Připomeňme si, že Labouristická strana naposledy zvítězila pod vedením centristy Tonyho Blaira, který je ovšem pro dnešní stranické aktivisty nenáviděnou postavou. Proevropští blairisté nabízeli svého času rovnost příležitostí, a tudíž šanci triumfovat ve svém vlastním životě, do latinskoamerických revolučních režimů zahledění corbynisté dávají přednost přerozdělování majetku a příjmů rukou státní moci. Výsledek mluví sám za sebe, britská levice podobně drtivě neprohrála od třicátých let minulého století.
Poznámka 
ZdrojRespektDatum16.12.2019
Číslo51Strana13Rok2019

HesloblairistaSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíve straně zuří "občanská válka" mezi corbynisty a zbytkovými blairisty
TitulekJak se nám pokazila AnglieRubrikaOrientace
AutorJan FingerlandPostavení autorazahraničněpolitický komentátor Českého rozhlasu
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextLabouristé nejsou jedinou tradiční levicovou stranou v Evropě, která se dostala do potíží, ale britská verze má svá specifika. Už za premiéra Tonyho Blaira se strana začala odchylovat od "dělnické" organizace ke středostavovské. Blair zamířil co nejblíže středu a třikrát vyhrál. Corbyn uplatňuje stejný princip, ale opačnou metodou, a stranu dotlačil na okraj demokratické levice, což labouristy pravděpodobně na dlouho zaparkuje v opozici. Corbyn, celoživotní outsider i ve své vlastní straně, začal stoupat teprve poté, co Labour Party v roce 2015 zaplavily desetitisíce nových, silně levicových členů a proměnily ji zevnitř. … Ve straně zuří "občanská válka" mezi corbynisty a zbytkovými blairisty. A štěpí ji také konflikt mezi umírněnými poslanci strany na jedné straně a radikálními stranickými aktivisty na straně druhé.
PoznámkaPříloha.
ZdrojLidové novinyDatum9.11.2019
Číslo Strana14Rok2019

HesloblairistickýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíliberalizující "modernistický" blairistický přístup
TitulekNový program MSD: Jospinismus versus blairismusRubrika 
AutorVladimír VokálPostavení autoramístopředseda MSD pro dlouhodobý program
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextJe jasné, že se v komisi střetly dva názorové proudy současného sociálnědemokratického hnutí v Evropě. Na jedné straně je to liberalizující "modernistický" blairistický přístup, který dává důraz především na nabídkový sektor trhu, omezení státních zásahů v ekonomice, postupné snižování daní z příjmů fyzických a právnických osob, absolutní deregulace a v neposlední řadě na konečný prodej všech státních podílů v podnicích, které jsou v držení Fondu národního majetku. Na druhé straně je to socializující "tradicionalistický" jospinovský přístup, kladoucí důraz na sociální rovnost, větší ochranu zaměstnanců, zachování vlivu státu v ekonomice a také zachování maximální sociální ochrany obyvatel počínaje zajištěním bydlení a konče větší právní ochranou občanů před rozhodnutími justice i exekutivy.
PoznámkaStaženo z http://www.oscar.cz/msd/v0100_program.htm
ZdrojInternetDatum
Číslo Strana Rok2002

HesloblairistickýSlovní druh / typ heslapříd. 2
Podheslípodniknout některé blairističtější kroky
TitulekFrancie hledá, kdo jí pomůže na nohy…RubrikaNázory
AutorTimothy Garton AshPostavení autorapolitolog
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextKdyž vůdce francouzských socialistů François Hollande požádal někdejšího britského ministra pro Evropu Denise MacShana, aby se zúčastnil kampaně za zvolení Ségolene Royalové, dodal: "Ale na kolenou tě prosím, Denisi, šest měsíců neříkej, že Ségolene je blairistka." Když se její početní kritikové zleva chtěli do Royalové opět navézt, obvinili ji, že je zakuklená blairistka. Co se ekonomiky týče, bohužel se nejspíš mýlí. Ségolene je jen zmatená. Ale v oblastech jako bezpečnostní politika, imigrace, či dokonce evropská politika jsou už blíže pravdě. Ale realita je v ekonomice neúprosná učitelka. Ségolene bude buď nucena podniknout některé blairističtější kroky, nebo francouzské hospodářství bude nadále bolestivě upadat.
Poznámka 
ZdrojMladá fronta DnesDatum21.4.2007
Číslo Strana11Rok2007

HesloblairistickýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslílabourističtí lídři se proto brali za Evropu, i ti z blairistické nové levice
TitulekSebevražda Británie snad probudí EvropuRubrikaMimochodem
AutorDavid KlimešPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextNaprosto zásadní změnou ale prošli opoziční labouristé. Ti si Evropu historicky spojují se sociálními jistotami, protože za časů vlády Margaret Thatcherové to byl předseda Evropské komise Jacques Delors, kdo britským dělníkům sliboval jistoty, které jim premiérka odmítala dát. … Všichni labourističtí lídři se proto vždy brali za Evropu, i ti z blairistické nové levice. Ale socialista starého střihu Jeremy Corbyn, který stranu vede nyní, bojoval za Evropu s výrazem kyselým, jako by právě spolkl citron. Jeho stínoví ministři mu teď po odhlasovaném brexitu právem odcházejí. Corbynův výkon nepochybně přispěl k tomu, že Evropa přišla o Británii a Británie o Evropu.
Poznámka 
ZdrojHospodářské novinyDatum28.6.2016
Číslo Strana22Rok2016

HesloblairistkaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslízakuklená blairistka
TitulekFrancie hledá, kdo jí pomůže na nohy…RubrikaNázory
AutorTimothy Garton AshPostavení autorapolitolog
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextKdyž vůdce francouzských socialistů François Hollande požádal někdejšího britského ministra pro Evropu Denise MacShana, aby se zúčastnil kampaně za zvolení Ségolene Royalové, dodal: "Ale na kolenou tě prosím, Denisi, šest měsíců neříkej, že Ségolene je blairistka." Když se její početní kritikové zleva chtěli do Royalové opět navézt, obvinili ji, že je zakuklená blairistka. Co se ekonomiky týče, bohužel se nejspíš mýlí. Ségolene je jen zmatená. Ale v oblastech jako bezpečnostní politika, imigrace, či dokonce evropská politika jsou už blíže pravdě. Ale realita je v ekonomice neúprosná učitelka. Ségolene bude buď nucena podniknout některé blairističtější kroky, nebo francouzské hospodářství bude nadále bolestivě upadat.
Poznámka 
ZdrojMladá fronta DnesDatum21.4.2007
Číslo Strana11Rok2007

HesloblairistkaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslí 
TitulekLabouristy vede levičák Jeremy CorbynRubrikaZe zahraničí
AutorRostislav MatulíkPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextDvě dekády poté, co 39letý Tony Blair nasměroval Labouristickou stranu do politického středu a díky tomu vyhrál troje volby po sobě, otočila hlavní britská středo-levicová strana kormidlo přesně opačným směrem - nalevo, a důkladně. Po měsících korespondenčního hlasování si totiž v sobotu opoziční labouristé zvolili drtivou většinou 66letého Jeremyho Corbyna, na britské poměry velmi výrazného levičáka a zároveň donedávna politického outsidera. Z téměř 540 tisíc oprávněných voličů jej vybralo 59,9 procenta hlasujících. Daleko za ním zůstali ostatní tři kandidáti Andy Burnham (19 procent), Yvette Cooperová (17) a "blairistka" Liz Kendallová (4,5).
Poznámka 
ZdrojPrávoDatum14.9.2015
Číslo Strana10Rok2015

HesloblairizaceSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslí"blairizace" ČSSD
TitulekZeman zaklepal rudými berlemiRubrikaNázory
AutorJiří LeschtinaPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextZemanovo klopýtavé vládnutí, opírající se o rudé berle, by na neurčito odložilo jakoukoliv "blairizaci" ČSSD.
Poznámka 
ZdrojMladá fronta DnesDatum3.6.1998
Číslo Strana14Rok1998

HesloblairizaceSlovní druh / typ heslapodst. ž.
PodheslíČSSD nás vede spíše k "mečiarizaci" než "blairizaci"
TitulekIntelekt vyprchal za centrálního plánování?Rubrika 
Autor Postavení autoračtenář z Prahy
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextČSSD nás vede spíše k "mečiarizaci" než "blairizaci" na politické a ekonomické scéně.
Poznámka 
ZdrojMladá fronta DnesDatum13.10.1998
Číslo Strana13Rok1998

HesloblairizaceSlovní druh / typ heslapodst. ž.
PodheslíČSSD nás vede spíše k "mečiarizaci" než "blairizaci"
TitulekIntelekt vyprchal za centrálního plánování?RubrikaNázory
AutorFrantišek PivecPostavení autoračtenář z Prahy
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextNaše "dělná" vláda si neuvědomuje, že je pouhým placeným servisem sloužícím svým daňovým poplatníkům, a nikoliv hydrou s chapadly, která tahají za provázky lidských loutek povinných sloužit "centrálním orgánům všemocných bolševických bossů". ČSSD nás vede spíše k "mečiarizaci" než "blairizaci" na politické a ekonomické scéně.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojMladá fronta DnesDatum13.10.1998
Číslo Strana13Rok1998

HesloblairizaceSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslína neurčito odložit jakoukoliv "blairizaci" ČSSD
TitulekZeman zaklepal rudými berlemiRubrikaNázory
AutorJiří LeschtinaPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextAni v případě "neviditelného partnerství" KSČM s vládním duem Zeman - Kremlička bezprostředně nehrozí zvrat poměrů k totalitní vládě. Právě tak si nelze namlouvat, že by komunisté poskytli podporu Zemanovu kabinetu zadarmo. Nejde jen o to, že bychom asi spatřili v reprezentativním křesle místopředsedy sněmovny Miroslava Grebeníčka. Ještě tvrdší cenou by byl plíživý průnik někdejších komunistů (…) do střední sféry státní moci. Zemanovo klopýtavé vládnutí, opírající se o rudé berle, by na neurčito odložilo jakoukoliv "blairizaci" ČSSD.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojMladá fronta DnesDatum3.6.1998
Číslo Strana14Rok1998

HesloblairizaceSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslízahájit rychlou "blairizaci" našich sociálních demokratů
TitulekČSSD: slepá strana promarněné příležitostiRubrikaNázory
AutorJiří LeschtinaPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextAni po Zemanově pádu však není v současné ČSSD k dispozici výrazný politik, jenž by byl schopen zahájit rychlou "blairizaci" našich sociálních demokratů. Spíše lze očekávat přechodné stadium špidlovské šedomyší politiky, během níž dál bude růst napětí uvnitř ČSSD. Naše nejsilnější strana se prostě dopracovala do bezvýchodného stavu. Ať dosáhne velkého, nebo umrněného vítězství, těžko přispěje k vyřešení současné politické krize. Naopak ji jako vládní strana prohloubí tím, že do svých nevyzpytatelných sporů zatáhne celou společnost. A v tom také tkví tragédie Miloše Zemana, jenž zřejmě snil o tom, že do historie vstoupí jako velkolepý hrdina postklausovské éry.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojMladá fronta DnesDatum11.6.1998
Číslo Strana12Rok1998

HesloblairizovatSlovní druh / typ heslaslov. ned.
Podheslí"blairizovat" sociální demokraty
TitulekHistorický paradox české politikyRubrika 
Autor Postavení autoraredaktor
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextVáclav Klaus "blairizuje" sociální demokraty
PoznámkaPodtitulek komentáře.
ZdrojReflexDatum
Číslo5Strana13Rok2000

HesloblairizovatSlovní druh / typ heslaslov. ned.
Podheslí"blairizovat" naše staré sociální demokraty
TitulekHistorický paradox české politikyRubrika 
Autor Postavení autoraredaktor
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPředseda Poslanecké sněmovny tak dělá to, co se dosud nepovedlo žádné opozici uvnitř ČSSD: "blairizuje" naše staré sociální demokraty a posunuje je více do středu politického spektra. Nežít ve střední Evropě, těžko by kdo těmto historickým paradoxům uvěřil.
Poznámka 
ZdrojReflexDatum
Číslo5Strana13Rok2000

HesloblairizovatSlovní druh / typ heslaslov. dok.
Podheslíblairizovat torye
Titulek RubrikaZe zahraničí
Autor(BBC, rm)Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPortillo chce blairizovat torye//Britští konzervativci se chystají přejmenovat na progresisty # Riskantní a současně ambiciózní plán na návrat toryů k moci představil nejžhavější kandidát na šéfa strany Michael Portillo, který chce po 170 letech změnit název strany a provést v ní revoluci obdobnou Blairově transformaci labouristů.
PoznámkaTitulek zprávy.
ZdrojPrávoDatum16.6.2001
Číslo Strana9Rok2001

HesloblairizovatSlovní druh / typ heslaslov. ned.
Podheslí"blairizuje" naše staré sociální demokraty
TitulekHistorický paradox české politiky//Václav Klaus "balirizuje" sociální demokratyRubrikaReflexe
AutorBohumil PečinkaPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextKdyž se blíž podíváme na body, které musí Zemanova vláda vtělit do programu (nezvyšovat daně, zastavení růstu podílu mandatorních výdajů rozpočtu, deregulace plynu, elektřiny, nájemného, dospět k vyrovnanému státnímu rozpočtu, privatizace bank, zachovat více zdravotních pojišťoven, nezhoršit podmínky pro soukromý sektor ve zdravotnictví, zachovat podmínky pro rozvoj soukromého školství), nelze se ubránit úsměvu. Řekněme s tou největší ironií: stejně jako kdysi staří Slované přijali křest z rukou soluňských bratří, tak nyní přijímají ministři Zemanovy vlády v Klausových rukou neoliberální koncept deregulací a privatizací. Předseda Poslanecké sněmovny tak dělá to, co se dosud nepovedlo žádné opozici uvnitř ČSSD: "blairizuje" naše staré sociální demokraty a posunuje je více do středu politického spektra.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojReflexDatum3.2.2000
Číslo Strana12Rok2000

Hesloblairizovat seSlovní druh / typ heslaslov. ned.
PodheslíBude se naše sociální demokracie po volbách "blairizovat"?
Titulek RubrikaDiskuse
AutorJiří ParoubekPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextBude se naše sociální demokracie po volbách "blairizovat"? # Příspěvek Jana Šmída "Poevropštění ČSSD se odkládá" (LN 24. 4.) patří k sérii článků, které se dnes objevují ve velké části českého tisku a varují před nepříznivými důsledky vlády ČSSD. Zmíněný článek je zajímavý tím, že se zabývá vazbami ČSSD a odborů, rozdíly v "odborářské politice" ČSSD a britské Labour Party i určitou vizí vztahů v příští tripartitě.
PoznámkaTitulek diskuse. Nalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojLidové novinyDatum29.4.1998
Číslo Strana9Rok1998

HesloblairofobSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíblairofobové na levici
TitulekPoučení ze tří velkých Blairových chybRubrikaNázory
AutorTimothy Garton AshPostavení autorapolitolog
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextJenže ono je zajímavější přestat na chvíli křičet a premiéra si vyslechnout, neboť Blair sám nabízí šablonu, podle níž lze jeho výsledky poměřit. Blair mi řekl, že podstatou blairismu v zahraniční politice je liberální intervencionismus. V zahraniční politice mu šlo zejména o kombinaci měkké a tvrdé síly a posílení svazku se Spojenými státy a Evropskou unií - jinak se prý s úkoly, které před nás staví globalizovaný svět, nemůžeme vyrovnat. Na to lze reagovat dvojím způsobem. Zaprvé můžeme odmítnout agendu samu. Můžeme prohlásit, že liberální intervencionismus je pitomost. Co je nám do toho, že se někde vraždí nějací cizinci, když chtějí? Svou nadřazenou, pacifickou evropskou měkkou sílu dáme najevo tím, že nikde zasahovat nebudeme. Nepohneme ani prstem, a tak si uchováme čisté ruce. A v žádném případě přece nechceme být blízkými spojenci Spojených států. (Blairofobové na levici.) Nebo Evropy. (Blairofobové na pravici.)
Poznámka 
ZdrojMladá fronta DnesDatum12.5.2007
Číslo Strana11Rok2007

HesloBlairomanieSlovní druh / typ heslapodst. ž.
PodheslíBlairomanie", jež krátce po premiéře ve Spojených státech vypukla
TitulekInternet pomáhá propagaci novinekRubrikaKultura
Autor(jh)Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPrůlom ve vnímání internetu jako nedílné součásti propagačních kampaní nových snímků nastal před dvěma lety. Tehdy byla v souvislosti s uvedením filmu Blair Witch Project (Záhada Blair Witch) spuštěna doména www.blairwitch.com, která své návštěvníky obestírala hrůzostrašnými historkami a důvtipnou mystifikací lákala uživatele internetu do potemnělých sálů kin. "Blairomanie", jež krátce po premiéře ve Spojených státech vypukla, vynesla tvůrcům nejen slávu, ale také finanční zisk…
Poznámka 
ZdrojHospodářské novinyDatum25.1.2001
Číslo Strana18Rok2001

HesloblairovecSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíčeští blairovci zatím jen nesměle vystrkují růžky
TitulekBlairismus na českém sádleRubrika 
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextČeští blairovci zatím jen nesměle vystrkují růžky. Grossovi lidé na neprodyšně uzavřené programové konferenci ČSSD opatrně navrhli, zda by přece jen nebylo dobré přehodnotit tradiční koncepce sociálního státu.
Poznámka 
ZdrojMladá fronta DnesDatum9.10.2000
Číslo Strana8Rok2000

HesloblairovecSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslí 
TitulekStrany se obávají ustavení frakcíRubrikaNázory a komentáře
AutorLukáš JelínekPostavení autorapolitolog
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextV ČSSD nadále spatříme roztomilé Špidlovy utopisty, Zemanovy technology moci, Šloufovy nomenklaturní kádry, Foldynovy "prokomunisty", Klabanovy staré sociální demokraty, Grossovy "blairovce" a Buzkové rebely.
Poznámka 
ZdrojHospodářské novinyDatum11.4.2001
Číslo Strana11Rok2001

HesloblairovskySlovní druh / typ heslapřísl.
Podheslí 
TitulekRodinu na HradRubrikaNo dovolte!
AutorMichal RůžičkaPostavení autoraredaktor BBC
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextA manželka s dcerou? Pokud můžeme uvěřit několikerým Zemanovým interview, zůstanou na bytě v Praze a občas unaveného politika na chalupě navštíví. O tom, jak se dcera prokousává základní školou, nechá si otec Miloš jen vyprávět. Nezájem médií o tento antiblairovský detail si lze vysvětlit jedině tak, že nikdo nevěří v Zemanův politický návrat. Bylo by totiž snadné připomenout předvolební obrázek z roku 1996. Tehdy se Miloš Zeman nechal blairovsky fotografovat se ženou Ivanou a dcerou Kateřinou ochotně a často. Rodina se šéfovi sociálních demokratů hodila jako politický program.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojVíkend magazín HNDatum19.7.2002
Číslo Strana34Rok2002

HesloblairovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíblairovský posun
TitulekThatcherismus skončil - co dál?RubrikaPublicistika
AutorMilan ZnojPostavení autoramluvčí Liberálního klubu Svobodných demokratů
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextAby Labour Party zvítězila, musela se nejprve sama změnit. Pokud stavěla na nespokojenosti s konzervativní vládou a na starých levicových formulkách, byla pro většinu společnosti nepřijatelná. Musela se změnit především, co se týče jejího odporu k NATO, spojení s odbory a požadované socializace ekonomiky. Podobné zvetšelé představy lze najít též u české soc. dem. Na svého Blaira si ČSSD bude muset zatím počkat. Není obtížné zjistit, v čem by takový blairovský posun měl spočívat.
Poznámka 
ZdrojPrávoDatum15.5.1997
Číslo Strana8Rok1997

HesloblairovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíblairovský socialista
TitulekZeman s Klausem nedali nikomu šanciRubrikaUdálosti
AutorTomáš BrzobohatýPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextZemanův favorit Vladimír Špidla již potvrdil svou kandidaturu. Zároveň řekl, že nový předseda musí být méně konfliktní než Zeman a odmítl se přátelit s Miroslavem Šloufem. Případného soupeře Grosse označuje za blairovského socialistu pružného typu, sebe spíše za jospinovského socialistu, jehož hlavním politickým cílem je vnést do distribuce bohatství hodnotovou orientaci. Gross se teprve rozhodne, zda se pokusí již dobýt vůdcovské křeslo, či se dohodne se Špidlou na kompromisu.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojTýdenDatum14.8.2000
Číslo Strana24Rok2000

HesloblairovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíblairovská cesta vývoje
TitulekProgramové pokulháváníRubrikaPublicistika
AutorAlexandr MitrofanovPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextDo druhé skupiny lze zjednodušeně zařadit všechny ostatní, jimž nešlo o zjevování symbolu víry, ale kteří pojímali konferenci jen jako příležitost pro další čárku za splněný bod sjezdového usnesení. Buď si změnu nálad ve straně nepřáli, anebo nebyli politickými přáteli entuziastů programové diskuse. Většinově totiž ČSSD nehoruje pro abstraktní debaty a přemítání o programu, o tom, zda je české soc. dem. bližší blairovská, nebo jospinovská cesta vývoje, o nichž se diskutuje v evropských sesterských stranách, není tak velkým lákadlem, aby se programová konference stala věcí celé strany.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojPrávoDatum9.8.2000
Číslo Strana6Rok2000

HeslopoblairovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslínastartovat poblairovskou etapu britsko-amerických vztahů
TitulekBritský premiér Brown si odbyl svoji americkou premiéruRubrikaZe světa
Autor(ČTK)Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextNový britský premiér Gordon Brown a americký prezident George W. Bush včerejším setkáním nastartovali poblairovskou etapu britsko-amerických vztahů. Novopečený obyvatel Downing Street 10, jenž se ve svém týmu obklopil lidmi, kteří nejsou zdaleka tak prowashingtonští jako za Blaira, přijel na svou první návštěvu USA.
Poznámka 
ZdrojMladá fronta DnesDatum31.7.2007
Číslo Strana7Rok2007

HeslopostblairovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslískloubení temné viktoriánské doby s postblairovskou přítomností
Titulek"Co je v bedně, jde mimo mě"RubrikaLabyrint kultury
AutorPetr HrabalikPostavení autorazpěvák hudební skupiny Našrot
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextTrailer k filmu Sherlock. Třídílnou sérii BBC vysílá po tři sobotní večery ČT1 (poslední díl 23. 4.). Doylův detektivní hrdina řešící případy v současném Londýně? Skloubení temné viktoriánské doby s postblairovskou přítomností? Zajímavé… Vím, že to teď jde v bedně, ale já vůbec nemám čas se na cokoli dívat. Takže nevím… Přestože ten Cumberbatch v roli Holmese vypadá stejně ujetě jako McDowellův Alex v Mechanickém pomeranči.
PoznámkaŠest ukázek zaslaných Reflexem komentuje Petr "Hraboš" Hrabalik.
ZdrojReflexDatum21.4.2011
Číslo16Strana71Rok2011

HesloprotiblairovskySlovní druh / typ heslapřísl.
Podheslízpravodajství ladit protiblairovsky
TitulekBBC v maskáčíchRubrikaKomentáře
AutorTeodor MarjanovičPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPro BBC, která se za svého redaktora postavila, byla Kellyho slova studenou sprchou. Vítr se náhle obrátil a tím, kdo zveličoval, se začal jevit spíše novinář Gilligan než šéf vládního úřadu pro tisk Campbell. Britské noviny se shodly, že to vlastně nepřichází zčistajasna, protože BBC už dlouho čelí výtkám, že není nestranná a své zpravodajství ladí protiamericky a nyní také protiblairovsky. Začalo se připomínat, jak se BBC během války vyžívala v referování o spojeneckých potížích a pořád dokola opakovala počty obětí; jak posádka britské vojenské lodi Ark Royal požádala velení, aby přepnulo program v palubní televizi z BBC na Sky TV, "protože se na tu protiválečnou propagandu už nedalo dívat"…
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojRespektDatum28.7.2003
Číslo Strana3Rok2003

HesloprotiblairovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslízahájil kampaň v silně osobním protiblairovském duchu
TitulekJohn Major vyzval voliče, aby si vybrali mezi úsměvy a slzamiRubrikaZe zahraničí
AutorDagmar ŠandarováPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextBritský premiér a předseda Konzervativní strany John Major vytyčil základy neoficiální předvolební kampaně, když předáka opoziční Labouristické strany Tonyho Blaira obvinil z pokrytectví a vyzval voliče, aby si vybrali mezi "úsměvy a slzami", napsal list The Times. … Major zahájil kampaň v silně osobním protiblairovském duchu. Na tiskové konferenci poznamenal, že ekonomika, Evropa a návrhy labouristů na ústavní reformy budou největší tři témata nadcházejících voleb. O jejich přesném termínu konání však stále není rozhodnuto, ačkoli Major opět naznačil, že podpoří termín 1. května.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojPrávoDatum15.1.1997
Číslo Strana6Rok1997

HesloprotiblairovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíprotiblairovská levice
TitulekPo útocích se ozývají defétistéRubrikaNázory
AutorDaniel KaiserPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextNejhorší je, jak se strachem, který teď Británie začíná cítit ze svých mladých muslimských radikálů, bez ostychu manipuluje protiválečná levice: "Měli bychom se stáhnout z Iráku (a z Afghánistánu, distancovat se od Ameriky, od Izraele), aby nám nepodminovali celý Londýn." Co dobrého může vzejít z toho, když jedné skupině občanů přiznáme kolektivní právo chovat se v demokracii jako extremisté? Varianta britského ústupu z Iráku zůstává zatím nepravděpodobná. Ani spojený hlas funkcionářů muslimských organizací a protiblairovské levice ještě nemá sílu, aby dokázal ukřičet vládu. Žijeme ale ve zmatené době a vyloučit se nedá skoro nic.
Poznámka 
ZdrojHospodářské novinyDatum27.7.2005
Číslo Strana8Rok2005

HesloprotiblairovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíprvoplánové protiblairovské proklamace
TitulekZábava v Sodomě a GomořeRubrikaKultura
AutorPetr VizinaPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextElektropopové duo Pet Shop Boys neboli Neil Tennant a Chris Lowe se včera vydaným albem Fundamental vrací po čtyřech letech k písničkám. Hlas zpěváka Neila Tennanta vzbuzuje dojem vtipálka s vážnou tváří hráče pokeru. Naštěstí je co sdělovat, jako ve výtečné The Sodom And Gomorrah Show: "Půjdeš na tu show v Sodomě a Gomoře?/Bude tam všechno potřebné k dokonalé zábavě a poučení/slunce, sex, hřích, zásah shůry/smrt a zničení/show v Sodomě a Gomoře/je představením jednou za život." Jako politický výrok působí tento aktualizovaný biblický apokryf silněji než prvoplánové protiblairovské proklamace a těm, kdo se nechtějí zdržovat texty, bude stačit, že uslyší Pet Shop Boys v nejlepší hudební formě.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojLidové novinyDatum24.5.2006
Číslo Strana24Rok2006

HesloprotiblairovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíprotiblairovské tažení
TitulekObžalují Blaira za agresi v IrákuRubrikaZe světa
Autor(ČTK)Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextLondýn - Část britských poslanců chce obžalovat premiéra Tony Blaira za zatažení země do agrese proti Iráku. S tímto cílem včera zahájila kampaň v Dolní sněmovně. Návrh vyzývající parlamentní výbor k zahájení vyšetřování Blairova postupu v otázce Iráku podepsalo 23 poslanců. Iniciátoři protiblairovského tažení mohou počítat i s podporou některých osobností britského veřejného života, jako jsou například herci Terry Jones a Corin Redgrave či spisovatel Frederick Forsyth. Návrh byl zařazen do spisů sněmovny, což znamená, že by se případně mohl dostat i na pořad jednání. Naposledy byl obdobný návrh na obžalování premiéra předložen britskému parlamentu před více než 150 lety.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojHaló novinyDatum25.11.2004
Číslo Strana6Rok2004

HesloprotiblairovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíprotiblairovští rebelové
TitulekVítěze Blaira čekají těžké chvíle. Boj o roli vůdceRubrikaZe světa
AutorDaniel AnýžPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextVčerejší Blairovo první setkání s novým poslaneckým klubem labouristů tak nebylo slavnostním návratem mezi věrné soukmenovce, ale spíše výpravou do jámy lvové. Protiblairovští rebelové tvrdí, že labouristé tentokráte nezvítězili "díky" ale "navzdory" osobnosti svého lídra. Blair podle nich ztratil u voličů důvěru kvůli válce v Iráku. "Své místo v historii si už zajistil, teď je čas, aby šel," vyjádřil Robin Cook, který jako ministr zahraničí opustil Blairův minulý kabinet na protest proti účasti Británie ve válce, názor premiérových odpůrců.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojMladá fronta DnesDatum12.5.2005
Číslo Strana12Rok2005

HeslopřeblairovatSlovní druh / typ heslaslov. dok.
Podheslí"přeblairovat" Blaira
TitulekBlaira pokořili v dolní sněmovně jeho straníciRubrikaEvropa
AutorMiroslav PrchalPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextÚspěšný pravicový zájemce o vůdcovskou roli, Iain Duncan Smith, který nikdy neměl žádnou vládní funkci, varoval, že budoucnost toryů nespočívá v tom kopírovat labouristický politický program - neměli bychom se pokoušet "přeblairovat" Balira, řekl.
Poznámka 
ZdrojHospodářské novinyDatum18.7.2001
Číslo Strana6Rok2001

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   18 01 2022