Podmínky užití materiálu z databáze Neomat
cls

Lexikální materiál získaný z těchto sbírek smí být využíván pouze pro nekomerční účely, pro výzkum nejnovějšího stavu české slovní zásoby, pro výuku češtiny atp. Bude-li zde uveřejněný materiál použit v publikacích, musí být citován jeho zdroj, tj. databáze Neomat.

Jak citovat
cls

Databáze excerpčního materiálu Neomat (2015) [online]. Verze 3.0. Praha: Oddělení současné lexikologie a lexikografie Ústavu pro jazyk český AV ČR. Cit. 2021-09-28. <http://neologismy.cz/>.

hlpJak citovat

 Souhlasím s podmínkami užití databáze EDA      Rozlišovat malá a velká písmena      Zobrazit heslář
blairistkapodst. ž.
Když vůdce francouzských socialistů François Hollande požádal někdejšího britského ministra pro Evropu Denise MacShana, aby se zúčastnil kampaně za zvolení Ségolene Royalové, dodal: "Ale na kolenou tě prosím, Denisi, šest měsíců neříkej, že Ségolene je blairistka." Když se její početní kritikové zleva chtěli do Royalové opět navézt, obvinili ji, že je zakuklená blairistka. Co se ekonomiky týče, bohužel se nejspíš mýlí. Ségolene je jen zmatená. Ale v oblastech jako bezpečnostní politika, imigrace, či dokonce evropská politika jsou už blíže pravdě. Ale realita je v ekonomice neúprosná…Mladá fronta Dnes
2007
blairistkapodst. ž.
…si totiž v sobotu opoziční labouristé zvolili drtivou většinou 66letého Jeremyho Corbyna, na britské poměry velmi výrazného levičáka a zároveň donedávna politického outsidera. Z téměř 540 tisíc oprávněných voličů jej vybralo 59,9 procenta hlasujících. Daleko za ním zůstali ostatní tři kandidáti Andy Burnham (19 procent), Yvette Cooperová (17) a "blairistka" Liz Kendallová (4,5…Právo
2015

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   27 09 2021