Podmínky užití materiálu z databáze Neomat
cls

Lexikální materiál získaný z těchto sbírek smí být využíván pouze pro nekomerční účely, pro výzkum nejnovějšího stavu české slovní zásoby, pro výuku češtiny atp. Bude-li zde uveřejněný materiál použit v publikacích, musí být citován jeho zdroj, tj. databáze Neomat.

Jak citovat
cls

Databáze excerpčního materiálu Neomat (2015) [online]. Verze 3.0. Praha: Oddělení současné lexikologie a lexikografie Ústavu pro jazyk český AV ČR. Cit. 2021-10-28. <http://neologismy.cz/>.

Legenda k vyhledávání
cls

Základní vyhledávání

Do vyhledávacího pole napíšeme hledané slovo v reprezentativním tvaru, poté použijeme tlačítko Hledat nebo zmáčkneme Enter, databáze vyhledá všechny výskyty tohoto slova. Velká a malá písmena nejsou rozlišována.

Příklady:

Pokud do vyhledávacího pole napíšeme slovo afro a spustíme vyhledávání, databáze zobrazí všechny jeho výskyty.
Podobně zadáme-li do pole slovo ekologický, databáze vyhledá všechny jeho výskyty.

Vyhledávání s hvezdičkovou konvencí:

Při vyhledávání můžeme použít tzv. hvězdičkovou konvenci umožňující vyhledávat slova podle jejich části (podle začátku slova, podle jeho koncové části či podle jakékoli části uvnitř slova).

Příklady:

Napíšeme-li do pole písmeno a* a klikneme na hledat, popř. stiskneme klávesu Enter, databáze vyhledá všechna slova abecedně seřazená začínající písmenem a.
Podobně zadáme-li do pole eko*, databáze zobrazí slova, která tímto řetězcem začínají.
Zadáme-li k vyhledávání řetězec *log, databáze zobrazí slova, která jsou tímto řetězcem zakončena.
Jestliže do pole napíšeme *euro*, databáze zobrazí slova, která obsahují tento řetězec kdekoli. Vyhledáme tak např. slovo dvoueurový či další výrazy, kde řetězec euro je součástí libovolného dalšího řetězce, nebo stojí jako samostatné slovo.

hlpJak citovat

 Souhlasím s podmínkami užití databáze EDA      Rozlišovat malá a velká písmena      Zobrazit heslář
blairistapodst. m.
Francouzský blairismus se bude hodně lišit od blairismu britského, protože Francie není Británie. V prvé řadě, ať už se stane francouzským prezidentem kdokoli, nepojmenuje svou politiku "blairismus". Nicolas Sarkozy se sice nijak netají obdivem pro to, co Blair v Británii dokázal, ale ani on by se za blairistu nejspíš neoznačil. Kdybyste průměrnému francouzskému socialistovi řekli, že je "blairista", se zlou byste se potázali…Mladá fronta Dnes
2007
blairistapodst. m.
…předvolební kampaně k dotažení brexitu a ukončení nejistoty, která ho provází (…), řešili labouristé Jeremyho Corbyna vlastnictví výrobních prostředků. Voliči dali ovšem jednoznačně najevo, že je další experimenty nezajímají. Připomeňme si, že Labouristická strana naposledy zvítězila pod vedením centristy Tonyho Blaira, který je ovšem pro dnešní stranické aktivisty nenáviděnou postavou. Proevropští blairisté nabízeli svého času rovnost příležitostí, a tudíž šanci triumfovat ve svém vlastním životě, do latinskoamerických revolučních režimů zahledění corbynisté dávají přednost přerozdělování majetku a příjmů rukou státní moci. Výsledek mluví sám za sebe, britská levice podobně drtivě neprohrála od třicátých let minulého století…Respekt
2019
blairistapodst. m.
…dotlačil na okraj demokratické levice, což labouristy pravděpodobně na dlouho zaparkuje v opozici. Corbyn, celoživotní outsider i ve své vlastní straně, začal stoupat teprve poté, co Labour Party v roce 2015 zaplavily desetitisíce nových, silně levicových členů a proměnily ji zevnitř. … Ve straně zuří "občanská válka" mezi corbynisty a zbytkovými blairisty. A štěpí ji také konflikt mezi umírněnými poslanci strany na jedné straně a radikálními stranickými aktivisty na straně druhé…Lidové noviny
2019

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   26 10 2021