HesloantipandemickýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíněmecké noviny ocenily vietnamský antipandemický model
TitulekNěmecký tisk dává za vzor antipandemický VietnamRubrikaZdraví
Autor(afri)Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextNěmecké noviny Frankfurter Allgemeine Zeitung ocenily vietnamský antipandemický model i velké praktické úspěchy Vietnamu v boji s Covid-19. Uvedly, že Vietnam je třeba v tomto boji považovat za vzor! Vietnam prošel již 36 za sebou jdoucími dny bez komunitního přenosu Covid-19.
PoznámkaStaženo z https://prazsky-zpravodaj.cz/zdravi/nemecky-tisk-dava-za-vzor-antipandemicky-vietnam/
ZdrojInternetDatum9.10.2020
Číslo Strana Rok2020

HeslocoronapandemickýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslí2 minuty si v době coronapandemické myslíte, že koupíte nový teploměr
TitulekIva Pazderková: Deník za časů Corony aneb Covid-19 nepřišel v míruRubrikaZprávy
AutorIva PazderkováPostavení autoraherečka a zpěvačka
Mluvčí Postavení mluvčího 
Kontext18. března 2020//Od 13. března jsem byla doma. Dnes pojedu rozvézt roušky, nakoupit materiál na další a taky pro potraviny. Hned ráno jsem rozbila náš rtuťový teploměr. Památeční rtuťový teploměr! Jsem si sedíc na toaletě preventivně měřila teplotu, u toho zachraňovala svět na Instagramu, a po posledním kliknutí jsem rázně vstala, spokojena sama se sebou a svými osvětovými posty. Následovalo "do p…e, do p…i, k…a" - rtuť po celé koupelně!!! Přítel vygooglil, co teď - jestli my i Šklíba a Bleška (naše dvě kočky) okamžitě umřeme na otravu rtutí, jestli jsem udělala správně, když jsem hned otevřela okno (udělala), nebo jestli nás čeká pomalá, bolestivá smrt. A taky vygooglil, že nejlepší je savý papír - skvěle, jenom si odskočím do roku 1986 na základku a jsem s ním hned zpátky! - a kapátko. Není. Prostě u toho strávíte dvacet minut, než ty posrané kuličky spojíte (v gumových rukavicích a ubrouskem samozřejmě) do jedné velké, napopadesáté ji naberete do ubrousku a dáte do uzavíratelné sklenice, kterou pak musíte zanést do sběrného dvora jako nebezpečný odpad. Potom lepící páskou posbíráte zbylé mikrominimální kuličky, vysajete střepy a asi 2 minuty si v době coronapandemické myslíte, že dnes koupíte nový teploměr. Nekoupíte. Nejsou. Šňůrky jsou. Ale jen zbytky. Aspoň že tak.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
Zdrojseznamzpravy.czDatum19.3.2020
Číslo Strana Rok2020

HeslocovidpandemieSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslíuprostřed covidpandemie je na ostrově zakázáno shromažďování
TitulekEurovize 2021: Církev proti písni El Diablo, návrat do doby inkviziceRubrikaZprávy
Autor(rp, prvnizpravy.cz, agoravox)Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
Kontext"Píseň s názvem El Diablo, kterou zpívá řecká zpěvačka Elena Tsagrinou, byla ve středu poprvé vysílána společností CyBC v zemi Středomoří, kde většina obyvatel jsou ortodoxní křesťané. Společnost CyBC informovala policii o anonymním hovoru, který na protest hrozí spálením budovy televizního vysílání, uvedla v pátek kyperská zpravodajská agentura. Policie incident vyšetřuje," oznámila agentura AFP. … Téměř ve stejnou dobu, konečně, následujícího dne, 27. února, se shromáždil kompaktní dav v kostele Panagia Trachonas ve Strovolosu, jednom z předměstí hlavního města Kypru v Nikósii. Přesněji, jak se ukázalo na fotografii připojené k článku, věřící tam šli a vytvořili frontu k políbení relikvie svatého Efraima, která je v tomto kostele. Uvědomte si, že uprostřed covidpandemie je na ostrově zakázáno shromažďování. Byla kontaktována policie a její příslušníci byli vysláni na místo. Je třeba poznamenat, že podle reportéra politis.com.cy, který tam byl, projely kolem kostela dva hlídkové vozy, ale nezastavily. Pouliční prodavači byli také objeveni na místě bez povolení: Chrám a jeho obchodníci, svým způsobem spojenci. "A jsem si jistý, že ti, kdo odsuzují píseň El Diablo, jsou ti samí, co se klaní před relikvií svatého (?), mají žíněné košile na holém těle, aby ukázali, že dělají pokání," dodává autor článku…
PoznámkaStaženo z https://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/eurovize-2021-cirkev-proti-pisni-el-diablo-navrat-do-doby-inkvizice/
Zdrojprvnizpravy.czDatum2.3.2021
Číslo Strana Rok2021

HeslocyklopandemieSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslípo hlavě spadnout do "cyklopandemie"
TitulekProč prohráváme ve fotbale?RubrikaLabyrint kultury
AutorKateřina KadlecováPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextV Božích mukách, své druhé knížečce fejetonů s podtitulem Fejetony o lásce ke kolu, se autorka dvou románů, tří novel a dvou filmových scénářů prezentuje jako vášnivá cyklistka z donucení - píše o světě viděném zpoza manželových zad z cyklistického sedla, ovšem zavzpomíná i na doby, kdy to bylo ještě "zprava dobrý, ale zleva tanky". … A věděli jste, že "bratři Montgolfierové přišli na princip horkovzdušného balónu až poté, co se zadívali na spodní prádlo svých žen"? Boučková po vynikajícím autobiografickém románu Rok kohouta (…) opět naplno říká, že politika je šlendrián a leckteří lidi prasata, ale hlavně se vyznává z toho, že po hlavě spadla do "cyklopandemie".
PoznámkaRecenze publikace Tereza Boučková: Boží a jiná muka, Odeon, Praha 2010.
ZdrojReflexDatum15.7.2010
Číslo28Strana33Rok2010

HesloezopandemieSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslítuhle ezopandemii se snaží vysvětlit odborníci ve studiu na ČT24
TitulekEzopičeRubrikaOsobnosti
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextHejtovat ezo je zatraceně bolestivý. Ezařky máme totiž - stejně jako alkoholiky a nácky - v každý český domácnosti. Ať už je to naše sestra, teta, současná nebo bývalá manželka, nejde udělat krok, aby se člověk u snídaně nebo na návštěvě nezapletl do čaker, nenarazil u přepážky pojišťovny na vnitřní Bohyni nebo dokonce neuslyšel přes dveře vlastní koupelny večerní očišťující mantru. Tuhle ezopandemii se už dlouho snaží vysvětlit odborníci … ve studiu na ČT24, zatímco jejich manželky sedí s nohama do kříže uprostřed kruhu z vonných tyčinek a myslí na to, jakej je jejich vyššíma silama nepolíbenej starej debil a impotent. Ani ta nejdokonalejší studie na téma náboženské vakuum v ateistickém Česku, ztráta smyslu života v odcizujícím kapitalismu nebo nedostatek pohybu v přírodě při sedavém zaměstnání naši touhu po vysvětlení této tak rozšířené debility neuspokojuje.
PoznámkaStaženo z http://prigl.cz/brnaci/ezopice/
ZdrojInternetDatum3.8.2015
Číslo Strana Rok2015

Heslohomo pandemicusSlovní druh / typ heslapodst. m. neskl.
Podheslíshow z jedoucího vagónu metra ocení každý Homo pandemicus
TitulekWaffle NYC: Lose ControlRubrikaLabyrint kultury
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextZa video ke své písni Lose Control z roku 2013 dostala Missy Elliot cenu Grammy, což ovšem dance crew Waffle NYC nezastavilo v pokusu o ještě parádnější klip. "Music make you lose control," jak se v gramaticky dosti lehkovážném songu zpívá, a těchhle deset superpružných borců, někteří zodpovědně s proticovidovými maskami, se přestalo ovládat zcela a naprosto. Dvouapůlminutovou frenetickou show z jedoucího vagónu newyorského metra ocení každý Homo pandemicus, i ten, který neholduje rapu, freestylu a sdružování na potenciálně promořených místech. Zjevně ne všichni jsme si zdevastovali tělesné schránky nicneděláním… Teď jen aby řádně vydezinfikovali mastnou tyč - a jede se dál!
Poznámka 
ZdrojReflexDatum15.4.2021
Číslo15Strana61Rok2021

HeslokoronapandemickýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíletošní, podivuhodný "koronapandemický rok"
TitulekS devadesátkou na krku//Jiráskův Hronov slaví unikátní jubileumRubrika 
AutorIrena KouškováPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextFestival Jiráskův Hronov patří k mezinárodně uznávaným značkám. Jde vůbec o nejstarší divadelní festival na světě. Od roku 1931 se konal každoročně, a to i za těch nejobtížnějších podmínek. Během druhé světové války, po únoru 1948… Dokonce i v letošním, podivuhodném "koronapandemickém roce" přivítal s otevřenou náručí vybrané soubory. Jiráskův Hronov je totiž "festivalem festivalů". Už sama přítomnost na Hronově je potvrzením špičkové úrovně divadelních inscenací. Ale nejde jen o to zúčastnit se. Součástí přehlídky jsou také dílny a semináře - pravé kolbiště názorů, zkušeností a dovedností.
PoznámkaÚvod rozhovoru. Staženo z https://www.mistnikultura.cz/s-devadesatkou-na-krku-jiraskuv-hronov-slavi-unikatni-jubileum-4
ZdrojInternetDatum11.11.2020
Číslo Strana Rok2020

HeslokoronapandemieSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslí 
Titulek Rubrika 
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextSoutěž o nejlepší adaptační opatření posouvá kvůli koronapandemii přihlášky na konec dubna # Zdravý dům s vlastními zdroji energie, revitalizace pražské Klamovky, zelená zaměstnanecká odpočívárna na střeše nebo obnova biotopu rašeliniště. To jsou některá inspirativních řešení na zmírnění dopadů klimatické krize, která se letos uchází o titul Adapterra Awards. Druhý ročník soutěže Nadace Partnerství o nejlepší adaptační opatření nyní kvůli koronavirové krizi nechává své přihlášky otevřené až do 27. dubna. Tipy na již uskutečněná chytrá opatření mohou posílat obce, firmy nebo veřejné instituce i jednotlivci prostřednictvím webu www.adapterrawards.cz.
PoznámkaTitulek zprávy. Staženo z https://www.mzp.cz/cz/news_20200401_Adapterra-Awards-posouva-podani-prihlasek
ZdrojInternetDatum1.4.2020
Číslo Strana Rok2020

HeslokovidpandemieSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslívšechna tato opatření se zavádí pod rouškou tzv. kovidpandemie
TitulekOtevřený dopis Pavlu ŠporcloviRubrikaBlog
AutorGabriela OnderkováPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPíšete o streamování některých koncertů a divadelních představení, ano, i TO je záměr. Je to příprava na NOVÝ NORMÁL, kdy bude kultura přenášená jen televizními kanály, a tudíž bude moci být podřízena přísné cenzuře a jen Vyvolení, schválení establishmentem, budou moci kulturu provozovat pod přísným dohledem vládnoucí elity. A všechna tato opatření se zavádí pod rouškou tzv. kovidpandemie, kdy smrtnost viru Covid 19 je cca 0,3 procent a 99,7 procent obyvatel se z této nemoci vyléčí. TOMU VŠEMU, co výše popisuji, pane Šporcle, se říká FAŠISMUS. Pane Šporcle, bylo by namístě, kdybyste to vy, významní umělci, herci, malíři už KONEČNĚ POCHOPILI, přestali prodávat své hudební nástroje a čekat na tu nedůstojnou almužnu od pana Babiše a přidali se k dalším lidem, podnikatelům, zaměstnancům, kteří se snaží, zatím celkem neúspěšně, celý tento trend, který možná v tuto chvíli zní hodně antiutopicky, zvrátit. Věřte, že tohle je jen začátek a bude ještě hůř, pokud s tím něco neuděláme.
PoznámkaNalezeno v archivu NewtonOne společnosti NEWTON Media, a.s.
Zdrojblog.idnes.czDatum27.3.2021
Číslo Strana Rok2021

HeslomezipandemickýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslípoklidné mezipandemické období
TitulekChřipkaRubrikaCausa
AutorLucie TomanováPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextŘíká se jí grippe, snad od slova třást se, nebo také influenza, což znamená invazi. Tento každoroční vpád do našich těl přivodí smrt miliónu lidí po celém světě. A to ještě v relativně poklidném mezipandemickém období, kdy už máme proti viru určité protilátky, takže pro většinu z nás nemá onemocnění tak fatální důsledky. Je však jen otázkou času, kdy se objeví pandemie nová a obětí budou desítky miliónů.
Poznámka 
ZdrojReflexDatum30.4.2008
Číslo18Strana72Rok2008

HeslonepandemickýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíza normálních, nepandemických okolností
TitulekSpřízněné duše ze všech koutůRubrikaOrientace
AutorOndřej BezrPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextKdyby se vyhlašovala soutěž o nejkontaktnější kapelu současnosti, alespoň co se týče aktivity na sociálních sítích, Larkin Poe by s přehledem vyhrály. Za jejich úspěchem ve světě, který se odráží do reflexí jejich řadových alb i neustálého koncertování (samozřejmě za normálních, nepandemických okolností), je nejen samotná kvalita hudby, kterou provozují, ale právě i to, že neustále udržují kontakt se svým publikem prostřednictvím sociálních sítí. Nemine týden, aby na Facebooku i YouTube nepřibyl jejich příspěvek. Jsou to natočené písničky (za poslední rok výhradně doma v Nashvillu, dříve to bylo na různých místech, na parkovištích u obchoďáků, v mobilních studiích, v zajímavých interiérech), ale i promluvy k divákům, nahlédnutí do muzikantské kuchyně (brilantní slidekytaristka Megan například nepravidelně uveřejňuje lekce svého hráčského stylu) - anebo zaznamenávají drobné radosti života (jedním z hitů je třeba tzv. unboxing video z chvíle, kdy Rebecca dostala novou kytaru, vybaluje ji z krabice a divák je přítomen její nelíčené radosti z vysněného nástroje).
PoznámkaTipy pro volný čas. Příloha.
ZdrojLidové novinyDatum16.1.2021
Číslo Strana19Rok2021

HeslonepandemieSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslícelá tahle nepandemie a neepidemie stojí na výsledcích PCR testů
TitulekOdpovědi SÚKL na dotazy ohledně vakcín a PCR testůRubrika55 zamyšlení
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextVládní představitelé oficiálně operují pojmy jako pandemie a epidemie, i když v ČR hranice nemocných se jenom jednou na chvíli dostala na úroveň 50% epidemického prahu a ve světě ho překročily jenom 4 x a to v turistických, destinacích s velice nízkou populací.//Dále, celá tahle nepandemie a neepidemie stojí na výsledcích těchhle nevhodných a předimenzovaných PCR testů.
PoznámkaStaženo z https://www.start2think.eu/l/odpovedi-sukl-na-dotazy-ohledne-vakcin/
ZdrojInternetDatum9.8.2021
Číslo Strana Rok2021

HeslopandemagogSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslípolitický pandemagog zneužívá situace k vlastním cílům
TitulekKrumlovská chřipkaRubrikaOrientace
AutorPetr KomersPostavení autorapřekladatel a textař
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextMěsíce, které nám zpestřila virová epidemie, přinesly a dál přinášejí spoustu vedlejších pozitiv. Kromě jiného se jaksi mimochodem vzděláváme v oborech geografie (kdo loni tušil, kde leží Wu-chan?), epidemiologie či občanské odpovědnosti. Jestli však někdo opravdu může plesat (vedle milovníků anekdot), pak jsou to jazykoví gurmáni. Vždyť do běžného slovníku pronikla slova, o nichž ještě nedávno nikdo z nás většinou ani netušil: teď už každý školáček ví, co je to koronavirus, ústenka, smrtnost… A některá slova pojmenovávají i skutečnost, která díky wuchanské pohromě teprve vznikla - jako v případě rouškomatu. … Po trochu vyprahlých letech, kdy češtinu obohacovaly nejvíc anglicismy, působí čerstvá slovní žeň jako osvěžující fontána. A člověk náhle hrdne při pohledu na probuzený tvůrčí vtip našinců. Podle nich pouze nefalšovaný virozvěst předvídal tuto epidemii; roušičky šijí roušky; covidiot nedodržuje odstup a naroušitel s nemaskačenkem si odmítají zakrývat obličej; zdravotníci se naopak halí do ochranných obleků jako praví koronauti; mezitím politický pandemagog zneužívá situace k vlastním cílům, mnohým z nás nařídili prdom (práci doma) a děti poslali do harantény.
PoznámkaPříloha.
ZdrojLidové novinyDatum2.5.2020
Číslo Strana13Rok2020

HeslopandemagogSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslípandemagog (politik zneužívající pandemie k populistickým cílům)
TitulekZ harantény k volapükuRubrikaOrientace
AutorLenka KapsováPostavení autorapřekladatelka
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextJe okurková sezona. Jazykovému sloupku by to nemuselo vadit, vždyť v něm se může psát úplně od věci. Pochopitelně ne od věci jazyka a jeho tajů, ale řekněme stranou věcí veřejných. Jistě, i v této rubrice bychom mohli usilovat o aktuálnost a pobavit čtenáře třeba vtipnými novotvary, které vznikly v souvislosti s koronavirovou epidemií. Namátkou: kolonavirus (rostoucí fronty aut na uzavřených hranicích), haranténa (období, kdy jste museli své děti učit doma), pandemagog (politik zneužívající pandemie k populistickým cílům), koronavirál (virální příspěvek o nákaze, šířený na sociálních sítích), šopokalypsa (horečné nakupování v hrůze před potravinovou nouzí), uprchrchlík (nejobávanější imigrant, nakažený koronavirem) nebo originální palindrom koronorok jako označení roku 2020 (přečtěte pozpátku).
PoznámkaPříloha.
ZdrojLidové novinyDatum1.8.2020
Číslo Strana15Rok2020

HeslopandementSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslísmějeme pandementům, kteří v obchodech skupují balíky toaletního papíru
TitulekČeština za časů koronyRubrikaCivilizace
AutorKateřina TučkováPostavení autoraspisovatelka
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextKoronacirkus či koronavirvál, během pandemie narozená koroňata a coby následek omezení obvyklých aktivit pak napřesrok nová generace koroniálů. Anebo také roušičky sehnuté nad šicími stroji, naroušitel či rouškokaz pohoršující spoluobčany pohybem na veřejnosti bez ústenky, starý věšák coby rouškovník s výrobky k rozebrání pro ty ze sousedů, kteří do vínku nedostali pár šikovných rukou… Naší mateřštině v minulých týdnech přibyl nespočet nových slov, jak svědomitě monitoruje urbánní slovník českého jazyka na webu Čeština 2.0.cz. … Většina takových jazykových hříček zrcadlí obavy a nejistotu, kterou přineslo onemocnění covid-19, a v řeči mluvčích se stává okamžitým ventilem frustrace, vyznačující se spíše než hořkostí typickou českou hravostí, ba vtipem. A tak zatímco jedni jsou na korolené, jiní podstupují haranténu. Každý zná nějakého toho koronácka dodržujícího předpisy, jako by ho za to někdo platil, ale i člověka, kterému je celý ten humbuk kolem pandemie koronafuk. Vztekáme se nad nehorázností covidiotů, kteří se neobtěžují dodržovat povinné rozestupy ve frontách, anebo se pod rouškou smějeme pandementům, kteří v obchodech skupují balíky toaletního papíru v očekávání konce světa. Covídáme se během covideokonferencí, případně si dáváme přátelské netkafe. Protestujeme proti koronavirové oponě, která se až příliš podobá té železné, a s obezřetností sledujeme, co přinese koronormalizace v podobě postupného uvolňování restrikcí. Kreativitu uživatelů českého jazyka, která charakterizuje současné rozšiřování slovní zásoby, můžeme považovat za jeden z mála pozitivních momentů pandemie. Otázkou je, kolik z takto ad hoc vzniklých slov přežije chvíli, kdy se promění kontext. Kdy nad koroneřádem zvítězíme, pozornost mluvčích zaujmou jiná témata a korohoror či koronovela (záleží na vašem psychickém nastavení) pozbude na síle či atraktivitě. Po celé pandemii nakonec třeba zbude jen koronabsťák, kdy budeme potomkům po letech nostalgicky vyprávět o časech, kdy se život na chvíli zastavil, silnice a ulice pročistily, lidé se přestali honit za zbytečnostmi a po večerech byl dostatek času věnovat se koníčkům.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojRespektDatum27.4.2020
Číslo Strana53Rok2020

HeslopandemickýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslínesouvislá hráz národních pandemických plánů
TitulekPtačí chřipka začala strašit také EvropuRubrikaZe světa
AutorLadislav KryzánekPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextSvět nyní prožívá vlny obav z příchodu nové pandemie, před níž už řadu měsíců plamenně varuje expert z nejpovolanějších, Světová zdravotnická organizace. Chřipka udeří rychle a globálně! Nesouvislá hráz národních pandemických plánů ji nedokáže zastavit!
Poznámka 
ZdrojMladá fronta DnesDatum30.9.2005
Číslo Strana9Rok2005

Heslopandemický zákonSlovní druh / typ heslaVLJ
Podheslívláda připravila návrh nového takzvaného pandemického zákona
TitulekDnes se rozhodne, jak dál s nouzovým stavemRubrikaDomov
Autor(ČTK)Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPremiér Andrej Babiš a vicepremiér Jan Hamáček se včera v diskusním pořadu televize CNN Prima NEWS shodli na tom, že nebudou trvat na prodloužení nouzového stavu, který nyní trvá do 17. května. Ten na žádost vlády schválila Sněmovna. "Já myslím, že jsme se domluvili a že zítra (v pondělí) vládu nebudeme žádat a že zkrátka ten plán rozvolňování zvládneme těmi kompetencemi ministra vnitra a ministra zdravotnictví," řekl včera v TV Prima premiér Andrej Babiš. "Z mého pohledu může nouzový stav skončit," doplnil ho Jan Hamáček. Babiš také uvedl, že vláda připravila návrh nového takzvaného pandemického zákona, který má platit do konce roku. "A zatím bychom to mohli asi, pokud s tím kolega Hamáček souhlasí, zvládnout bez žádosti o prodloužení nouzového stavu," řekl Babiš.
Poznámka 
ZdrojMetroDatum11.5.2020
Číslo88Strana5Rok2020

Heslopandemický zákonSlovní druh / typ heslaVLJ
Podheslíopatření proti šíření koronaviru se nově řídí pandemickým zákonem
TitulekČesko si trochu vydechlo. Jezdit lze mezi okresy, děti jsou zpět ve školeRubrikaTitulní strana
Autor(ČTK)Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextO půlnoci z neděle na včerejšek vypršel po půl roce nouzový stav a opatření proti šíření koronaviru se nově řídí pandemickým zákonem. Valná většina protiepidemických opatření tak zůstává i nadále v platnosti. Skončil však zákaz cestování mezi okresy nebo zákaz nočního vycházení. Do lavic se vrátili žáci prvního stupně základních škol (snímek vlevo nahoře ze ZŠ Bratranců Veverkových v Pardubicích). Prezenční výuku obnovily také speciální školy a znovu se otevřely i školky, zatím však jen pro předškoláky. Podmínkou prezenční výuky je pravidelné testování.
Poznámka 
ZdrojMetroDatum13.4.2021
Číslo Strana1Rok2021

Heslopandemický zákonSlovní druh / typ heslaVLJ
Podheslíjednat s vládou o tzv. pandemickém zákonu
TitulekOpozice v Babišově chaosuRubrikaKomentáře
AutorErik TaberyPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextChyby dělá každý, důležité je se z nich poučit. A zdá se, že to se opozici podařilo. V polovině týdne začala jednat s vládou o tzv. pandemickém zákonu, který by umožňoval řešit nastalou situaci bez vyhlašování nouzového stavu. Ministr zdravotnictví předložil návrh, opozice přidala pozměňující návrhy, ve kterých posílila kontrolu parlamentem a odškodnění postižených, vláda je schválila a ve čtvrtek jej odhlasovali poslanci kabinetních i opozičních stran. S výjimkou SPD. Nepochybně se najdou hlasy, že Babišovi se nemá pomáhat. Určitě se objeví argumenty, že se tak usnadňuje situace SPD, která jediná stála proti ostatním. Možná, ale Tomio Okamura hraje podle jiných pravidel, chce být protestní stranou. V tom má velkou výhodu, když nenese a nechce nést odpovědnost, může se chovat jako rebel. Strany, které mají ambici zemi vést, nemohou hazardovat a sázet na to, že čím situace bude horší, tím lépe. Někdy přijdou i chvíle, kdy je třeba stát proti názoru většiny společnosti. Ale lze věřit, že to není tento případ. Demokratická opozice sehrála zásadní a pozitivní roli.
Poznámka 
ZdrojRespektDatum21.2.2021
Číslo8Strana11Rok2021

HeslopandemokracieSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslísebepoškozování, spjaté s jistou formou autoritářství - pandemokracií
TitulekCovidový obrat o 180 stupňů. Tři fatální omyly. Dialog, nebo pandemokracie?RubrikaÚhel pohledu
AutorMichal KlímaPostavení autoraprofesor politologie a rektor Metropolitní univerzity Praha
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextNejpřínosnější v čase pandemie nejsou špičkoví epidemiologové s klapkami na očích, ale ti, kteří dohlédnou za hranice své úzké specializace. Proto je důležité vést dialog mezi epidemiology a zapojit je do debaty s virology, imunology, pneumology, geriatry, pediatry, psychology… Stejně důležité je vést dialog mezi odborníky z oblastí medicíny, přírodovědy, společenských a technických věd. Dialog je prvním předpokladem k opuštění názorových bublin, ke snížení napětí a usmíření rozdělené společnosti. Alternativou je enormní sebepoškozování, spjaté s jistou formou autoritářství - pandemokracií. Vyznačuje se nadměrnou byrokracií, zákazy, sledováním, nasazením bezpečnostních sil, umlčováním a zastrašováním kriticky myslících lidí.
PoznámkaStaženo z https://echo24.cz/a/SGHMz/covidovy-obrat-o-180-stupnu-tri-fatalni-omyly-dialog-nebo-pandemokracie
Zdrojecho24.czDatum4.4.2021
Číslo Strana Rok2021

Heslopodnikatelsko-pandemickýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslípřijít s nějakým podnikatelsko-pandemickým nápadem a namastit si kapsu
TitulekLíná jako vešRubrikaReflexe
AutorBlanka SolařováPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextŠkoda že neexistuje firma, která vy pomocí aplikace doručila kámošky a latte také přímo ke mně. Takže ne všechno se dá nahradit servisy do domu. Přepínám na další seriál a trochu se nad sebou zamýšlím. Třeba bych také mohla přijít s nějakým podnikatelsko-pandemickým nápadem a namastit si kapsu. Jenže se mi nechce!
Poznámka 
ZdrojReflexDatum11.2.2021
Číslo6Strana20Rok2021

HeslopopandemickýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíškoly si teprve hledají systém "popandemického" fungování
TitulekŠkolní kočkopesRubrikaReportáž
AutorAdéla KnapováPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextMinisterstvo školství se při rozhodování, jestli ještě v letošním školním roce vrátit děti do lavic, rozhodlo zavděčit všem - rodičům, kteří byli proti otevření škol, těm, kdo se otevření naopak dožadovali, a stejně tak hygienikům a epidemiologům. Chození do školy je momentálně dobrovolné a režim učení si volí děti a jejich rodiče. Někde se vrátilo až osmdesát procent, jinde ani ne třetina. Učitelé mají dál učit žáky na dálku a zároveň prezenčně. Navíc ve školách platí mnohem přísnější hygienická pravidla než mimo ně.//Vznikl kočkopes, s nímž se každá škola vyrovnává po svém. Zatímco někde to zvládají relativně snadno, mnohdy i díky faktu, že se vrátila ani ne polovina žáků, jsou školy, kde jedou učitelé na doraz, obsazeny mají všechny třídy a vypomáhat musejí i kolegové z druhého stupně. Získat konkrétní údaje o tom, jak přesně to nyní ve většině škol vypadá, je obtížné nejen proto, že je situace nová a školy si teprve hledají systém "popandemického" fungování, a to včetně vypořádání s podmínkami, jako jsou rozestupy mezi žáky, nošení roušek, dezinfekce tříd, lavic, koordinace maximálně patnáctičlenných skupin žáků tak, aby se nikde ve škole nepotkali, stejně jako se nemají potkávat učitelé, vychovatelé, asistenti a jako nesmí učitel chodit z jedné skupiny do druhé…
Poznámka 
ZdrojReflexDatum4.6.2020
Číslo23Strana34Rok2020

HeslopopandemickýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslípopandemický marketing
Titulek13. Zastupitelstvo města: Popandemický marketing a Mariánské Lázně v Živém krajiRubrikaAktuality
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPopandemický marketing a Mariánské Lázně v Živém kraji # Pochopitelným hlavním motivem, vinoucím se celým jednáním zastupitelstva, byla snaha nalézt pomoc pro občany i živnostníky našeho města, které postihne ekonomický vývoj pokoronavirových opatření. Opatření pro povzbuzení cestovního ruchu pro domácí klienty je hned několik. Předně je to potvrzení připojení se do destinační agentury Karlovarského kraje Živý kraj. Příspěvek města je ve výši 1,3 milionů korun a za ty bychom měli získat účast na všech marketingových kampaní, které bude destinační agentura tvořit. A že se předpokládá masivní zapojení! Samostatnou aktivitou města je pak vytvoření strategie marketingové kampaně, která si vytyčila nesnadný cíl přilákat domácí turisty. V první fázi by mělo jít zejména o online kampaň za půl milionu korun (ty byly ušetřeny za zrušení zahájení lázeňské sezony). Nejsou to jediné peníze a jediná kampaň, KIS přichází s propagací vlastních aktivit za 600 tisíc korun. Věříme, že se povede do našeho města přivést nové turisty!
PoznámkaMezititulek zprávy. Staženo z https://www.piratiml.cz/aktuality/radnice/13-zastupitelstvo-mesta-popandemicky-marketing-a-marianske-lazne-v-zivem-kraji
ZdrojInternetDatum4.6.2020
Číslo Strana Rok2020

HeslopopandemickýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslípopandemická cesta k moři
Titulek RubrikaSonda
AutorAdéla KnapováPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPopandemická cesta k moři//Jaké nástrahy čekají na cestovatele, kteří nechtějí jen procházet českou krajinou # Situace na hranicích napříč Evropou se mění každý týden, přibývá zemí, jež se k patnáctému červnu znovu plně otevřely cizincům. Ne o všech státech a situaci v nich je však snadné získat spolehlivé informace. Ze zahraniční dovolené se tak ještě před odjezdem stává nejistý a dobrodružný podnik. I pro zkušené nomády je současný stav nepřehledný. Vím to z vlastní zkušenosti. Touto dobou už totiž bývám ve svém druhém domově - v Řecku. Zatím však sedím v Praze a každý den sleduji weby velvyslanectví, vlád a policie, abych zjistila, kdy můžu sbalené kufry hodit do auta a vyrazit na jih přes Slovensko, Maďarsko, Srbsko a Severní Makedonii k pobřeží Egejského moře. Do data uzávěrky nebyla tato trasa plně průjezdná a nebylo ani zcela jasné, jaké v těch zemích, které se na trase již otevřely, platí podmínky pro cizince zemí tranzitující, zda je například třeba předložit negativní test na COVID-19.
PoznámkaTitulek reportáže.
ZdrojReflexDatum18.6.2020
Číslo25Strana40Rok2020

HeslopopandemickýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíaktuální, popandemický svět
TitulekMalá řecká improvizaceRubrikaTéma
AutorAdéla KnapováPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextZemě Evropy nastavily v aktuálním, popandemickém světě každá svá pravidla vstupu a pobytu občanů cizích národností. Na začátku letní sezóny především turistů. Obzvlášť zástupci států na jihu rozevírají přes média svou mořsky lákavou náruč. Slibují otevřené hranice, téměř nulové komplikace a bezproblémovou cestu. Vyzkoušeli jsme to.
PoznámkaÚvod reportáže.
ZdrojReflexDatum25.6.2020
Číslo26Strana37Rok2020

HeslopostpandemickýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslí"postpandemická" fáze
TitulekPandemie prasečí chřipky skončila, řekla oficiálně WHORubrikaZe světa
Autor(ČTK)Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextSvětová zdravotnická organizace (WHP) včera prohlásila pandemii takzvané prasečí chřipky za skončenou, nyní nastává "postpandemická" fáze. Oznámila to generální ředitelka WHO Margaret Chanová. Odvolání nejvyššího, tedy šestého stupně varování před tím doporučila příslušná expertní skupina.
Poznámka 
ZdrojMladá fronta DnesDatum11.8.2010
Číslo Strana7Rok2010

HeslopostpandemickýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslív postpandemickém období je nevyhnutelná změna daňové politiky
TitulekSocialismusRubrikaTéma
AutorMarkéta ŠichtařováPostavení autoraekonomka a spitovatelka
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextS rozmachem socialistického myšlení je spojena i řada mýtů v daňové oblasti. Nejen na sociálních sítích se množí názory, že v postpandemickém období je prý nevyhnutelná změna daňové politiky v tom smyslu, že má dojít ke zdanění kapitálu a majetku. To je velmi nebezpečný omyl, který je společný všem socialistickým systémům. V podstatě nikdo vám nedokáže vysvětlit, jakým mechanismem by ekonomice mělo pomoci, zdaníte-li víc majetek (který už mimochodem byl zdaněn několikrát tím, že byly daněny příjmy, za něž jste si ho pořídili).
Poznámka 
ZdrojReflexDatum16.4.2020
Číslo16Strana30Rok2020

HeslopostpandemickýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíadaptovat se na postpandemické podmínky
TitulekPotřebujeme příběhy o budoucnostiRubrikaEsej
AutorMartin BlažíčekPostavení autoraaudiovizuální umělec
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPandemie sama o sobě není stavem, který by ohrožoval existenci kapitalismu. Ten se až příliš dobře dokáže adaptovat na postpandemické podmínky. Stav, který Heron popisuje jako katastrofický kapitalismus, Lynteris jako normativní katastrofismus nebo nejnověji Naomi Klein jako koronavirový kapitalismus, je stavem perpetuální krize, po níž nenásleduje nové období vzestupu. Zatímco však kalamitní kapitalismus, jak ho popsala před deseti lety Naomi Klein, předpokládal obvyklou dynamiku konjunktury založené na opakované šokové terapii, současná krize bude následována jen další krizí. Nárůst teploty, stoupání hladin moří, katastrofální sucho a další jevy, jež budou označovány jako krizové stavy, se budou nadále překrývat a vytvoří souvislou vrstvu krizového normativu.
Poznámka 
ZdrojA2Datum3.3.2021
Číslo5Strana19Rok2021

HeslopostpandemieSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslík obrazům postpandemie v populární kultuře
TitulekPotřebujeme příběhy o budoucnostiRubrikaEsej
AutorMartin BlažíčekPostavení autoraaudiovizuální umělec
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextK obrazům postpandemie v populární kultuře # Přestože je celosvětová pandemie pro lidstvo bezprecedentní zkušeností, prožíváme ji podle vzorců, které popkultura vytvořila již před desetiletími. Dříve než si zvykneme na vrstvení krizových normativů, by však bylo dobré uvést do společenského prostoru i obrazy toho, jaký svět bychom po konci krize chtěli vytvořit.
PoznámkaPodtitulek eseje.
ZdrojA2Datum3.3.2021
Číslo5Strana19Rok2021

Heslopre-pandemickýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslítzv. pre-pandemický program
TitulekPůvod chřipkové vlny zůstává neodhalenRubrikaZe zahraničí
Autor(DPA, BBC, vpl)Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextBritští vědci upozornili, že vytvoření účinné vakcíny pro případ vypuknuté pandemie potrvá asi šest měsíců. Současně představili první tzv. pre-pandemický program, který by mohl chránit lidi už několik let před vypuknutím pandemie. "Chřipkový virus je nebezpečný zejména tím, že se nepřetržitě mění, čímž si vytváří odolnost proti vakcínám," shrnul Iain Stephenson, odborník na infekční nemoci z Univerzity v Leicesteru. Proto doporučuje očkovat lidi několik let dopředu a vytvořit tak v jejich tělech tzv. paměťové buňky. Ty pak mnohem lépe reagují na očkování v případě pandemie, přičemž na vyvolání dostatečně silné imunitní reakce stačí jediná dávka vakcíny.
Poznámka 
ZdrojPrávoDatum29.4.2009
Číslo Strana10Rok2009

HesloprepandemickýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslípoužívání prepandemické vakcíny
TitulekČekání na pandemiiRubrikaListy Cyrila Höschla
AutorPavel TaněvPostavení autora 
MluvčíRoman PrymulaPostavení mluvčíhopředseda České vakcinologické společnosti
KontextNení třeba možné v průběhu pandemie populaci ještě očkovat? | Očkování je právě klíčové opatření, protože pandemie bude cirkulovat třeba rok v několika vlnách po celé zeměkouli. Dnes víme, že jsme schopni připravit vakcínu proti kmenu, který pandemii ponese. Avšak nejsme schopni připravit ji dostatečně včas a v dostatečně velkém množství, produkce pro celý svět je prostě malá. Takže dojde k postupné výrobě a distribuci, což znamená, že během první či druhé vlny populace chráněna nebude. | Co dělat do té doby, nikdo neřeší? | Ale ano, přemýšlí se o používání prepandemické vakcíny, jež bude v zásobárnách a která by měla být podobná vakcíně později použité, ale stejná nebude. Problém je, že když se prepandemickou vakcínou zcela mineme a virus půjde dál, vše proběhne a jen jsme vyhodili peníze. Všichni si myslí, že by jakžtakž podobná být mohla, a některé státy ji nakupují, jiné aspoň rezervují kapacitu, že až k něčemu dojde, tak pro ně producenti vyrobí pandemickou vakcínu. My zatím vyčkáváme. Není však úplně jisté, zda nenastane situace, kdy už nebudou výrobní kapacity.
Poznámka 
ZdrojReflexDatum2.1.2009
Číslo1Strana63Rok2009

HesloprepandemickýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslítakzvaná prepandemická vakcína
TitulekBoj o vakcínuRubrikaCivilizace
AutorMartin UhlířPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextČesko si na rozdíl třeba od Británie nikdy nezamluvilo ani takzvanou prepandemickou vakcínu proti viru H5N1 ptačí chřipky, u níž se rezervační poplatek obvykle platit nemusí (stát si například může objednat jisté množství vakcíny a v určitém okamžiku, ještě před vypuknutím pandemie, ji odebrat a zaplatit). Neochota brát nebezpečí chřipkové pandemie vážně tedy v Česku zřejmě vládla. A proč vláda nejednala rychleji v situaci, kdy se virus mexické chřipky objevil? Pohodlnější zřejmě opět bylo čekat a snažit se ušetřit - svou roli sehrálo zřejmě i to, že choroba prozatím příliš nezabíjí. "Váhalo se, jestli je nákup vakcíny vůbec nutný, až se situace dostala do stávající podoby a všichni si uvědomili, že nutný je," vysvětluje Prymula.
Poznámka 
ZdrojRespektDatum7.7.2009
Číslo28Strana55Rok2009

HesloprepandemickýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíprepandemický plán
TitulekTady kino. Tak hurá!RubrikaExcellent
AutorVojtěch RyndaPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPandemie také už teď dopředu ovlivňuje filmové ceny. Americká Akademie filmového umění a věd vyhlásila, že na Oscary za rok 2020 budou nominovatelné i filmy, které běžely pouze on-line - pokud tedy měly premiéru v kamenném kině alespoň naplánovanou. Doposud měly na sošku šanci jen snímky, které byly minimálně sedm dní uváděné v některém kině v Los Angeles. Ceny Evropské filmové akademie zase posunuly časové období, ve kterém musí být snímek oficiálně uvedený (jakkoliv), aby se mohl kvalifikovat na udílení v prosinci 2020. Český lev prorazil zdi kin a otevřel své nominace i snímkům distribuovaným pouze na internetu. Masívním způsobem koronavirus zasáhl samozřejmě festivaly. Letošní Berlinale bylo poslední velkou filmovou akcí, která se stihla uskutečnit podle prepandemického plánu. Když virus zaútočil na našem území, přehlídka Jeden svět se ještě stihla plynule přesunout ze sálů on-line. Následující akce - Febiofest, Finále Plzeň, Anifilm a další - se odložily na září a říjen, Dny evropského filmu odvážně vsadily na druhou polovinu června, Letní filmová škola hodlá proběhnout ve zkrácené podobě v srpnu, posunutá vlastně jen o pár týdnů, a přehlídka dokumentů Ji.hlava, tradičně probíhající koncem října, se nikam nehýbe, spoléhajíc na to, že tou dobou se už režim vrátí do normálu.
PoznámkaPříloha.
ZdrojReflexDatum20.6.2020
Číslo27Strana8Rok2020

HesloprotipandemickýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíepidemie vede země k tomu, aby zrevidovaly své protipandemické plány
TitulekEpidemie strachuRubrikaOrientace
AutorLudmila HamplováPostavení autoraspolupracovnice redakce
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextNa druhé straně, svět není vůči infekcím - včetně těch, které se objeví nově - bezbranný. Každá epidemie, zejména pokud přeroste v pandemii, znamená trénink pro úřady i zdravotníky. "Stávající epidemie vede jednotlivé země k tomu, aby si procvičily systém své ochrany proti nim, rozšířily své rezervy, zlepšily technologické vybavení, zrevidovaly své protipandemické plány. Hodí se to u nejbližší možné příležitosti, u další pandemie, která dříve nebo později dorazí," popisuje epidemiolog Maďar.
PoznámkaPříloha.
ZdrojLidové novinyDatum8.2.2020
Číslo Strana14Rok2020

HesloprotipandemickýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslídoba protipandemických opatření
Titulek RubrikaŽivotní styl
AutorDarek ŠmídPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextFanatici do her využívajících rozšířenou realitu s hrůzou zjišťují, že pokémoni se chytají opravdu špatně, když člověk nemůže na jejich lov vyrazit ven. Proto společnost Niantic, která kromě hry Pokémon GO provozuje též obdobně fungující záležitosti Harry Potter: Wizards Unite a Ingress, v době globálních protipandemických opatření upravuje své tituly tak, aby se daly hrát i doma.
Poznámka 
ZdrojReflexDatum9.4.2020
Číslo15Strana70Rok2020

HesloprotipandemickýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslípodnikatelé zasažení protipandemickými opatřeními
TitulekJe to jednostranný diktátRubrikaEkonomika
AutorEvžen KorecPostavení autoragenerální ředitel a předseda představenstva firmy EKOSPOL
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextVymáhat dlužné statisíce po domácnostech stěhujících se z bytu do bytu je běh na dlouhou trať s velmi nejistým výsledkem. Stejně tak "položit" firmu kvůli statisícovým dluhům za nájemné není nic složitého. Komerční nájemník peníze zpětně nedoplatí, společnost pošle do insolvence a na majitele pronajímané nemovitosti zůstane jen pár drobných. Mnohem lepší je řešení, k jakému dospělo například Švédsko. To podnikatelům zasaženým protipandemickými opatřeními poskytuje speciální dotace na zaplacení nájmů. Pokud by k tomu český stát nepřistoupil, měl by alespoň férově převzít riziko, kterého se zbavuje a převádí ho na jiné. Tím je státní záruka za tyto odložené platby. Pokud stát někomu nařídí úvěrovat jinou skupinu lidí bez možnosti prověřit jejich splátkové možnosti, je státní ručení samozřejmé.
Poznámka 
ZdrojTýdenDatum21.4.2020
Číslo15Strana43Rok2020

HeslopředpandemickýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslípostupovat podle starých předpandemických pravidel
TitulekPeníze jsou, ale musí je někdo chtítRubrikaRozhovor
AutorMarek HudemaPostavení autora 
MluvčíKarel HavlíčekPostavení mluvčíhomístopředseda vlády
KontextTakže ČMZRB, kterou řídí hlavně ministerstvo průmyslu, udělala vše dobře a vše je v pořádku? | ČMZRB je pod třemi ministerstvy a nemohla pracovat rychleji. Není v ní problém, byť ji časem chceme změnit v národní rozvojovou a investiční banku, která se bude zabývat i investičním rozvojem. Banka musela v několika programech pomoci postupovat podle starých předpandemických pravidel, takže to bylo obtížnější. Teď máme nový zákon a na jeho základě vznikl program Covid III. O úvěrech rozhodují komerční banky, ne ČMZRB. ČMZRB nasbírala v předchozích programech Covid I a II žádosti za asi 18 miliard korun a 95 procent je vyřízeno.
PoznámkaČMZRB - Českomoravská záruční a rozvojová banka.
ZdrojLidové novinyDatum11.7.2020
Číslo Strana9Rok2020

HeslopředpandemickýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslípředpandemický program nákupu aktiv (APP)
TitulekKraken z roku Pátek na trzích: Data z trhu práce v USA, jednání OPEC+ či čtvrteční ECBRubrikaZpravodajství
AutorFrantišek MašekPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextVe čtvrtek hrála prim Evropská centrální banka. Ta oznámila navýšení pandemického programu nákupu aktiv (pandemic emergency purchase programme - PEPP) o 600 miliard eur na 1350 miliard eur. Rada guvernérů ECB navíc prodloužila horizont PEPP až do poloviny roku 2021, případně do té doby, než vyhodnotí koronavirovou krizi jakožto skončenou. Reinvestice aktiv nakoupených v rámci PEPP bude probíhat až do konce roku 2022. Předpandemický program nákupu aktiv (APP) bude nadále pokračovat v objemu 20 miliard eur, plus s dodatečným 120 miliardovým objemem probíhajícím do konce tohoto roku. ECB dále uvádí, že ke skončení APP dojde krátce předtím, než by měly být zvyšovány úrokové sazby. Reinvestice aktiv z programu APP pak bude probíhat za horizont zvyšování sazeb.
PoznámkaStaženo z https://www.fio.cz/zpravodajstvi/zpravy-z-burzy/239915-patek-na-trzich-data-z-trhu-prace-v-usa-jednani-opec-ci-ctvrtecni-ecb
ZdrojInternetDatum5.6.2020
Číslo Strana Rok2020

HeslopředpandemickýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslípředpandemický neomezený režim
TitulekMalá řecká improvizaceRubrikaTéma
AutorAdéla KnapováPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextDálnice byly poloprázdné a i v zúženích hladce průjezdné. Stejně jako obchvat Budapešti, který je běžně ucpaný i v brzkých ranních hodinách. Zkrátka téměř žádné reálné signály, že se něco zásadního dělo a ještě stále tak trochu děje a že cestování není zcela doporučované a žádoucí. A pak samozřejmě fakt, že nebylo možné jet přes malý přechod v maďarsko-srbských polích, který v podstatě tvoří dvě budky mezi pásy ostnatým drátem obehnaného plotu, jenž byl postaven před pěti lety kvůli uprchlíkům. Tento přechod, kudy běžně jezdíváme, slouží primárně místním z obou stran a lze jej překročit jen přes den osobním autem, pěšky, na kole, motocyklu, na voze taženém zvířaty, je podle všeho zavřen do posledního června. Poté by snad měl začít platit pro cestování předpandemický neomezený režim. Maďarsko je zatím v režimu částečného otevření, a vjet nebo vyjet do či ze země lze proto pouze některými přechody. V případě cesty na jih směr Srbsko jde logicky o hlavní spojovací a přechodový bod Horgoš.
Poznámka 
ZdrojReflexDatum25.6.2020
Číslo26Strana38Rok2020

HeslopseudopandemieSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslízavírat chrámy a vymlouvat se přitom na pseudopandemii
TitulekRusko se bojí o atomová městaRubrikaSvět
AutorTomáš VlachPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextV Sarově pak Rosatom obzvlášť znepokojuje ohnisko nákazy v místním Svatouspenském mužském klášteře. S nemocí covid19 se potýkají mnohé pravoslavné kláštery a chrámy řízené moskevským patriarchátem nejen v Rusku, ale i na Ukrajině. Kněží totiž hromadně nerespektovali výzvu patriarchy Kirilla, aby o velikonočních svátcích nechali chrámy zavřené a bohoslužbu zprostředkovali například po internetu. Zavřené chrámy zůstávají jen v Moskvě a Petrohradě, a to hlavně kvůli nařízením regionálních úřadů, ty v metropoli navíc ještě nyní prodloužily režim propustek až do 11. května. Jinde je ale režim volnější a kněží slouží i mše. Hlava moskevské pravoslavné církve to tvrdě kritizovala a pohrozila neposlušným popům církevními soudy, ti si z toho ale obvykle moc nedělají. "Pod tlakem našich bezbožných vládců a spolu se služebníky antikrista zavírá naše duchovní vedení chrámy a vymlouvá se přitom na pseudopandemii," rebeloval například jekatěrinburský kněz Sergej a navrhl poslat všechny, kteří stojí za uzavíráním svatostánků, do vyhnanství v močálovitém sibiřském Birobidžanu, centru Židovské autonomní oblasti.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojLidové novinyDatum30.4.2020
Číslo Strana7Rok2020

HeslopseudopandemieSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslítotalita zahalená do pseudopandemie PR covidu
TitulekLidový obéza v rudém svetru a jeho chujoviny. PR slušnost Drahoše a generála Pavla. Silvestrovský speciál Tomáše VyoralaRubrikaAréna
AutorMarek KorejsPostavení autora 
MluvčíTomáš VyoralPostavení mluvčíhokomentátor rubriky Páteční zúčtování
KontextRok 2020 byl ve znamení pandemie covidu. Ovlivnil životy všech. Do jaké míry a jak dlouho se nás bude covid-19 držet i v příštím roce? | Obávám se, že totalita zahalená do pseudopandemie PR covidu se nás bude držet nejen v příštím roce, ale v lepším případě v letech dalších, v horším případě napořád. Protože takové úsilí, kapacity a finance investované do projektu GREAT RESET si oni dirigenti nenechají jen taky jen tak pustit žilou. Ve jménu vašeho dobra a zdraví vašeho a hlavně vašich blízkých - oficiálně zavedené sledování, šmírování. Digitalizace a tedy absolutní kontrola ekonomiky, vzdělání, komunikace. Likvidace sociálního kontaktu a možného občanského vzdoru. Absolutní zadlužení a tedy postupné převzetí veškerého soukromého majetku plebsu ve prospěch úzké elity. Procesy jsou nastaveny.
PoznámkaNalezeno v archivu NewtonOne společnosti NEWTON Media, a.s.
Zdrojparlamentnilisty.czDatum1.1.2021
Číslo Strana Rok2021

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   25 11 2021