HesloalkorektikSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslítak to seš alkorektik
Titulek Rubrika 
AutorMartin MoozPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
Kontext"Celej týden jím, abych o víkendu nemusel." "No tak to seš alkorektik."
PoznámkaStaženo z https://twitter.com/martinmooz/status/639968220502458370
ZdrojTwitterDatum5.9.2015
Číslo Strana Rok2015

HesloanorektikSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslímentální anorektik
TitulekDravci už hnízdíRubrikaLove story
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextMéně nadšený ale byl Angelinin otec, proslulý Půlnoční kovboj Jon Voight. Ve filmu hraje Lařina otce, lorda Crofta. Pro oba to bylo nejen první setkání před kamerou, ale i první krok k nalezení nového vztahu. Ti dva si nikdy moc nerozuměli, a Angelinina svatba s Billym Bobem tomu nijak nepřidala. Jon se teď o svou dceru hodně bojí, protože v roli skáče, střílí, spouští kaňonem a jezdí na motorce… Na nic nechce dubléra! Nikdo neví, jakou měl Billy Bob vlastně chorobu. Říká se, že je jedním z prvních mužů-mentálních anorektiků mezi hollywoodskými herci. Při výšce 188 cm váží jen 68 kilo a potíže s příjmem potravy měl už před 2 lety.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojStoryDatum13.2.2001
Číslo Strana8Rok2001

HesloanorektikSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslímentální anorektik
TitulekStrašidlo Miss AnorexieRubrikaTéma
AutorMichaela VeteškováPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextNěkteré modelingové agentury dávají dívkám přísný rozpis denního jídla. Na snídani si mohou dopřát až jeden list hlávkového salátu. Porušíš-li pravidlo - modelkou nebudeš. Mentální anorektičky jsou popisovány v Anglii už v 16. století, přesto v posledních padesáti letech se počet nemocných zvýšil. Současná společnost se stále více zaměřuje na výkon, prestiž, aktivitu, sebeovládání - přesně tyhle rysy odpovídají také rysům mentálních anorektiků - ovládat se a nejíst, vypadat dobře podle "časopisu" a být "in".
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojVlastaDatum27.9.2000
Číslo Strana26Rok2000

HesloanorektikSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslířada pacientů, či převážně pacientek, začíná jako anorektici
TitulekJen kost a kůžeRubrika 
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
Kontext"Řada pacientů, či převážně pacientek, začíná jako anorektici. Dostanou se na velmi krizovou váhu, pak se začnou zlepšovat, ať už s lékařskou pomocí, nebo svépomocí, a většinou skončí jako bulimičky…"
Poznámka 
ZdrojMagazín SlovoDatum
Číslo38Strana8Rok1998

HeslobigorektikSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíenergii a všechen čas bigorektiků vysává posilovna
TitulekMiluju svůj bicepsRubrikaTéma
AutorVladimír ŠevelaPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextVeškerou energii a všechen čas bigorektiků vysává posilovna, a tím trpí jejich vztahy i sexuální život. Vyhýbají se sexu, nechodí na pláž nebo do bazénu, protože se stydí za své tělo. Podle doktora Popa se někteří svalovci odmítali svléknout dokonce i před lékaři, kteří chtěli získat míry jejich těla. Obětují vztahy a zaměstnání jen proto, aby mohli trávit celý den v tělocvičně. Jen za rok 1999 zaplatili Američané za klubové členství v posilovnách a fitcentrech dvě miliardy dolarů. Další dvě miliardy utratili za nejrůznější náčiní pro domácí trénink. Na to, že bigorexie začíná řádit i v Česku, sází zřejmě inzerát, který na jedné internetové stránce nabízí prodej anabolik "na dobírku" a potenciálním zákazníkům pokládá sugestivní otázku: "Chcete zvýšit svoji hmotnost, sílu, no prostě být největší ze všech?"
Poznámka 
ZdrojPátek Lidových novinDatum8.6.2001
Číslo23Strana21Rok2001

HeslobigorektikSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslí 
TitulekMiluju svůj bicepsRubrikaTéma
AutorVladimír ŠevelaPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextAmeričtí psychiatři objevili novou nemoc - nazvali ji bigorexie. Bigorektici jsou muži, kteří propadli opačné posedlosti než jejich anorektické protějšky. Zatímco dívky trpící anorexií jsou přesvědčeny, že jejich tělo není dostatečně hubené, bigorektičtí muži věří, že jejich tělesné schránky, a především svaly jsou nedostatečně vyvinuté až podvyživené. A stejně jako u anorektiček snaha o změnu podstatně mění jejich způsob života - postupně se z nich stávají otroci vlastní fobie balancující na hranici svéprávnosti.
Poznámka 
ZdrojPátek Lidových novinDatum8.6.2001
Číslo23Strana20Rok2001

HeslobigorektikSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslívětšina bigorektiků kontroluje svou muskulaturu devětkrát za den
TitulekMiluju svůj bicepsRubrikaTéma
AutorVladimír ŠevelaPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextVětšina bigorektiků kontroluje podle psychiatrů svou muskulaturu devětkrát za den v zrcadle, vážnější případy provádějí tento průzkum až padesátkrát. Steroidy berou i tehdy, když jsou varováni před jejich škodlivými účinky a v posilování pokračují i navzdory nemoci či zranění - nebo zděšení svých partnerek z proměny jejich přirozeně svalnatého chlapíka v monstrum. V testu, který profesor Pope a jeho kolegové provedli, měli muži popsat vlastní tělo tak, jak by se podle nich líbilo ženám. Nejčastější odpověď byla: Ženy by rády, kdybych měl o čtrnáct kilo svalů víc. Psychiatři se ptali také žen - ty se však spokojily s tělem, jež se jen mírně odlišovalo od průměru.
Poznámka 
ZdrojPátek Lidových novinDatum8.6.2001
Číslo23Strana21Rok2001

HeslodrunkorektikSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslídrunkorektici přes den nejedí a večer se opíjejí
TitulekNahrazujete jídlo alkoholem? Tak jste drunkorektik!RubrikaLifestyle
Autor(mda)Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPod tlakem společnosti a médií je v současné době mnoho žen, které jsou nespokojené se svojí postavou. Dalo by se říci, že je nás většina. Aby se ženy vyrovnaly filmovým kráskám a modelkám, dělají různé experimenty. Drunkorektici například přes den nejedí a večer se opíjejí.
PoznámkaÚvod článku. Staženo z https://www.extra.cz/nahrazujete-jidlo-alkoholem-tak-jste-drunkorektik
Zdrojextra.czDatum14.9.2017
Číslo Strana Rok2017

HesloerektikSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslí"sexuální štvanec, spermon a erektik"
TitulekProstě Cimrmana kus…RubrikaVzpomínka
AutorLukáš KašparPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextA Vondruška zvládal i další polohy odlišné od své vizáže. Ve hře Záskok například představoval nadrženého šikovatele Vogeltanze, který se zamiluje do mladičké Vlasty. Nerozhodí ho ani, když se ukáže, že je to převlečený muž skrývající se před vojnou. A další: "Saprment, snad nechceš říci, že v této pustině žije něžné pohlaví?" ptá se v Hospodě Na mýtince v roli vilného hraběte Ferdinanda von Zeppelina, kterému ze vzducholodi ujde plyn a skončí před hostincem, z něhož mu touha po hospodského vnučce nedá uniknout. "V místě, kde nebylo žen, pobyl jsem nejvýše den," vykřikuje "sexuální štvanec, spermon a erektik", který se nedočká nakonec lepé děvy, ale inspektora Trachty, jenž ho zatkne jako pašeráka Mikloše Göče zvaného Dešťovka.
PoznámkaNekrolog herce Pavla Vondrušky.
ZdrojMagazín Víkend DnesDatum12.2.2011
Číslo Strana8Rok2011

Heslomediální anorektikSlovní druh / typ heslaVLJ
Podheslíz řádných strávníků se proměníme v mediální anorektiky
TitulekJak nám chutnají média?RubrikaBar
AutorMiloš ČermákPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextA chceme informace nejen dostávat, ale také předávat. Zajímá nás komunikace obousměrná, nikoliv jednosměrná. Papírové noviny se stávají kuriózním pokrmem pro pár mediálních labužníků. Bude-li se tento trend prohlubovat, z řádných strávníků se proměníme v mediální anorektiky, kteří přijatou potravu okamžitě zvracejí, aniž by si z ní tělo stačilo vzít potřebné živiny. A nakonec, obklopeni jídlem, umírají hlady.
PoznámkaKomentář k americkému průzkumu konzumace médií.
ZdrojReflexDatum20.10.2005
Číslo42Strana55Rok2005

HesloorthorektikSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíorthorektik se postupně izoluje od okolí, připadá si morálně nadřazený
TitulekJíst zdravě škodí zdravíRubrikaCivilizace
AutorPetr TřešňákPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPsychologové v posledních letech varují, že posedlost zdravou stravou se může nepěkně zvrtnout a způsobit příkladnému strávníkovi víc škody než užitku. Nedávný výzkum ukázal, kdo je poruchou s čarodějným názvem orthorexia nervosa nejvíc ohrožen. … Orthorexie má hodně společného s anorexií, člověk ale při ní není posedlý kvantitou, nýbrž kvalitou jídla. Další projevy se podobají: strávník postupně vyřazuje další skupiny potravin, nutkavě kontroluje složení na obalech, pozření "závadného" sousta mu působí hluboké pocity viny, takže se následně trestá několikadenními půsty na ovocných šťávách. Jídlo se stává objektem téměř náboženského zanícení, v němž je každý pokrm černobíle posuzován jako čistý, nebo nečistý (stejně jako ti, kdo jej vkládají do úst). Orthorektik se postupně izoluje od okolí, připadá si morálně nadřazený. V nejtěžších případech žije v bludné představě o realitě, v níž se pozření smažených hranolků rovná smrtelnému hříchu. Zatím neexistují ustálená diagnostická kritéria, takže není jasné, nakolik je problém rozšířen. V poslední dekádě to ale vypadá, že sociální sítě a celebrity propagující zdravý životní styl mají nakažlivý vliv, protože coming outů prozřevších orthorektiků přibývá.
Poznámka 
ZdrojRespektDatum3.6.2019
Číslo23Strana63Rok2019

HesloortorektikSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslídeprese, kvůli nimž má ortorektik pocit, že život nestojí za nic
TitulekZdravým jídlem k depresiRubrikaModerní život
AutorHana JandováPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
Kontext"Asi kolem šestnácti jsem se začala víc zajímat o zdravou výživu. Přestala jsem jíst maso a stala se vegetariánkou. Za několik měsíců jsem se navíc seznámila s několika vegany a začala se stravovat podle jejich zásad," vzpomíná Petra. Cesta k problémům se závislostí na zdravých potravinách přitom nemusí vést jen přes absenci masa, ale v době sílícího důrazu na to, co jíme, začíná často nenápadně pozorným studováním složení potravin, omezováním nezdravých tuků, "éček" a dalších chemických přísad… Petra nakonec začala holdovat jen netepelně upravené zelenině, dbala na to, aby potraviny, které kupuje, nebyly nikdy hnojeny nebo pěstovány s využitím pesticidů, a dávala si "velký pozor, aby nesnědla jedinou chemii". … Podle klinického psychologa Jana Kulhánka je Petřin případ typickou ukázkou člověka trpícího poruchou příjmu potravy známou jako ortorexie: "Tato choroba se projevuje extrémním zaměřením se na zdravou výživu, pokračuje ve fanatickém vyhledávání biopotravin a speciální stravy, až se z toho postupem času stane posedlost." Právě k němu se po několika letech přísné diety Petra dostala, když vyhledala pomoc v pražském denním sanatoriu Ondřejov. Stejně jako desítky dalších ortorektiků však ani ona nepřišla s tím, že by měla problém s jídlem. Sice výrazně zhubla a byla často nemocná, ale hlavním hnacím motorem pro vyhledání odborné pomoci se staly deprese. … Ortorexie postihuje podobně jako třeba drunkorexie (viz Nové typy poruch…) především mladé ženy a dívky, které pak kvůli omezování příjmu některých potravin nemají dostatek vitaminů a živin. Mozek i tělo začnou hůře fungovat, snižuje se psychická odolnost a na řadu přicházejí deprese, úzkosti a neodbytné myšlenky. Teoreticky může ortorexie vést až k úmrtí, kdy dlouhodobě podvyživený organismus přestane fungovat. "Větší riziko však spatřuji v depresích, kvůli nimž má ortorektik pocit, že život nestojí za nic, když se točí jen kolem brokolice," dodává Kulhánek.
Poznámka 
ZdrojTýdenDatum7.2.2011
Číslo6Strana65Rok2011

HesloortorektikSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslínová skupina nemocných, říká se jim ortorektici
TitulekFeťáci zdravé stravyRubrikaTéma
AutorAndrea VotrubováPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
Kontext"Než jíst rajčata ze supermarketu, to radši zůstanu o hladu," zní námitka člověka, který propadl závislosti na zdravé výživě. Není jich málo. A občas to končí smrtí. Myšlenky na jídlo je provázejí celý den a jejich druhou profesí je plánování. V jakém obchodě si koupí biftek z biochovu. Zda k němu zakousnou vlastnoručně pečený chleba, nebo raději kvašenou zeleninu. Kolik lněných semínek musí přidat do ovesné kaše, aby tělu dodali dostatečné množství omega-3 mastných kyselin. Co dělat s nahlodanou jistotou, když jedna příručka o zdravé výživě protiřečí druhé. Logicky tak tihle "zdravím postižení" jedí hlavně o samotě. Do běžné restaurace by v životě nepáchli. Možná ještě do vegetariánské Góvindy nebo Countrylife. Jenže strach je mrcha - co když i tam, v té biozóně, do jídla přidali něco umělého? Žádné riskování. Nebo z toho onemocní. Nejsou přece jako ta nevědomá masa, které je úplně jedno, co do sebe narve. A taky vědí, že ostatní jim disciplínu a pevnou vůli závidí. Vždyť jediné, po čem touží, je zdraví. Až z toho na ně občas padá deprese. Takhle se chová nová skupina nemocných. Říká se jim ortorektici. Kolovrátek, kterým se tito postižení obhajují, je neúprosný. Zprvu neškodný zájem o stravování se mění v noční můru, která si nezadá s tou nejhorší paranoiou.
Poznámka 
ZdrojPátek Lidových novinDatum5.10.2012
Číslo40Strana16Rok2012

HesloortorektikSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíortorektik trpí podvýživou, chudokrevností, vypadávají mu vlasy
TitulekPosedlost, anebo závislost?RubrikaTéma
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextZačíná to nenápadně. Chcete jíst zdravě, a tak se přestanete cpát tuky a éčky. Postupně vyloučíte z jídelníčku vše, co by vám podle nastudovaných příruček o zdravé výživě mohlo uškodit. Z jídla nakonec zbude jen bio ovoce a zelenina a něco málo produktů z obchodů se zdravou výživou. I k těm ale žena závislá na zdravém jídle postupně ztratí důvěru. V tu chvíli je jasné, že trpí ortorexií. Důsledky nemoci jsou podobné jako u jiných poruch příjmu potravy. Ortorektik trpí podvýživou, chudokrevností, později mu po hrstech vypadávají vlasy. V jeho jídelníčku totiž chybí sacharidy, tuky i řada nutričně nezbytných látek.
PoznámkaAutorky: Lucie Šilhová, Eva Tichá.
ZdrojOna DnesDatum30.3.2015
Číslo13Strana17Rok2015

HesloortorektikSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíortorektici jsou zdravým stravováním přímo posedlí
TitulekOrtorexieRubrikaŽivotní styl
AutorCyril HöschlPostavení autorapsychiatr, vědec a publicista
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextK tomuto kontinuu dnes přistupují ještě dvě další poruchy, jež se zatím nedostaly do oficiálního seznamu nemocí: ortorexie a bigorexie. To první je patologická závislost na zdravém stravování a biologicky čisté stravě. Postižení jedinci úzkostně sledují původ a složení potravy, konzumují výhradně biopotraviny, odmítají jak běžné potraviny obsahující různé přísady ("éčka") či konzervanty, tak i produkty z geneticky upravovaných surovin. K ohroženým skupinám patří fanatičtí vegani, vyznavači raw food (syrové stravy), makrobiotiky a všelijakých exotických diet. Ortorektici jsou zdravým stravováním přímo posedlí, trpí pocity viny při porušení svých stravovacích zásad a často si tímto způsobem řeší nějaké osobní problémy. Bigorexie je určitou formou strachu ze špatného vzezření (ochablosti, tučnosti, nevypracovanosti těla) - dysmorfofobie. Také se někdy označuje jako Adonisův komplex. Bigorexií trpí převážně muži, kteří pak tráví celé dny v posilovnách, ládují se nejrůznějšími doplňky stravy a "bobulemi" včetně steroidů. Mohutná svalovina jim přetěžuje kosti a klouby, excesívní cvičení ničí pohybový aparát.
PoznámkaOdpovědi na dotazy čtenářů.
ZdrojReflexDatum26.10.2017
Číslo43Strana94Rok2017

HesloortorektikSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíbulimičky se za svou poruchu stydí; ortorektici ji vystavují
TitulekNebudeme-li jíst normálně, zblázníme seRubrikaRozhovor
AutorMilada ProkopováPostavení autoraredaktorka
MluvčíMiroslava NavrátilováPostavení mluvčíholékařka
KontextO tom, jak funguje anorexie nebo bulimie, se ve společnosti hovoří, ale co ortorexie? V čem je stejná a čím se od nich liší? | Stejná je v tom, že jde o poruchu příjmu potravy. Liší se v tom, že si ji lidé filozoficky a eticky zdůvodňují. Nejedí maso, protože to je týrání zvířat, nechtějí ubližovat rostlinám. Hledají si informace na internetu, zakládají skupiny, vzájemně se podporují a stahují k tomu své okolí. Anorektičky a bulimičky (jsou to z 96 procent dívky a ženy) se za svou poruchu stydí. Ortorektici ji vystavují jako přednost.
Poznámka 
ZdrojMladá fronta DnesDatum3.6.2019
Číslo Strana11Rok2019

HeslotanorektikSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslízáření trubic v soláriu tanorektikovi ničí kolagenová vlákna
TitulekPosedlost, anebo závislost?RubrikaTéma
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextJe to zvláštní paradox. Žena posedlá svým vzhledem určitě netouží po vrásčité a vyschlé pokožce připomínající pergamen. A přece si o takovou koledují všechny, které postihla tanorexie neboli závislost na opálené pokožce. Psychologové popsali, že nejčastěji tato fobie postihuje modelky a kulturistky. Prostě se vám v hlavě usídlí myšlenka, že váš vzhled není v pořádku. V případě tanorexie je problémem moc světlá kůže. A tak jste v zimě několikrát týdně na soláriu, aby pokožka nebyla bledá. V létě se vystavujete slunci, samozřejmě bez ochranných krémů. Záření slunce nebo trubic v soláriu tanorektikovi pomalu, ale jistě ničí kolagenová vlákna, která pokožku udržují pevnou a hladkou. To vede k předčasné tvorbě vrásek, pih, skvrn a dalším změnám na kůži.
PoznámkaAutorky: Lucie Šilhová, Eva Tichá.
ZdrojOna DnesDatum30.3.2015
Číslo13Strana17Rok2015

HeslotanorektikSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslítanorektik či tanorektička pociťují potřebu udržovat si tmavé opálení
TitulekTanorexieRubrikaSlovo
AutorMichaela LiškováPostavení autorapracovnice Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextMnoho z nás se těší z jarního sluníčka. Slunce kromě dobré nálady a vitaminu D zprostředkovává i opálení pokožky. Ale nic se nemá přehánět. Jestliže máte pocit, že je vaše kůže pořád extrémně světlá, přestože ostatní vás považují za opáleného ažaž a další vystavování se slunečním paprskům nebo návštěvy solária vám rozmlouvají, patrně trpíte tanorexií. Tanorektik či tanorektička pociťují nutkavou potřebu udržovat si velmi tmavé opálení, ačkoli jsou si vědomi zdravotních rizik. Představa, že vynechají plánované opalování, je naplňuje nesmírnou úzkostí.
Poznámka 
ZdrojPátek Lidových novinDatum1.6.2018
Číslo22Strana5Rok2018

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   21 11 2022