HeslobosoběžecSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslí 
TitulekBěhej a čtiRubrikaTéma
AutorJitka JeníkováPostavení autoraspolupracovnice redakce
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextDo roku 2011, kdy vyšel v českém překladu světový bestseller Born to Run (česky jako Zrozeni k běhu), si běžci mohli akorát tak listovat půl století starými knihami od Emila Zátopka, případně se v mezidobí pobavit místy až absurdním překladem knihy ultramaratonce Deana Karnazese z roku 2006… Born to Run odstartovala vlnu běžecké literatury, která navázala na pár teoretických titulů a nějaký ten sportovní životopis, oboje se promíchalo a na knižní trh je v současnosti chrlena v překladu snad každá kniha, která má na Amazonu alespoň čtyři hvězdičky. Bez ohledu na to, zda si díla určená velmi úzce profilovaným skupinám (bosoběžcům, těhotným běžkyním nebo sportujícím veganům) koupí víc než jen pár desítek lidí. Skoro by se zdálo, že čím extrémnější běžecká disciplína, tím více knih o ní vychází.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojEuroDatum10.8.2015
Číslo Strana18Rok2015

HeslobosobotaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslíbarefoot, obuv, kterou Češi někdy označují za takzvané bosoboty
TitulekBoty simulující chůzi naboso: hit v Británii, který se ujal i v ČeskuRubrikaByznys
AutorRadek BednaříkPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextBarefoot, obuv, kterou Češi někdy označují za takzvané bosoboty, si po Británii velice rychle oblíbili také zákazníci v České republice. Zájem zákazníků překvapil dokonce i majitele výhradního dovozce těchto bot, společnosti Hogo-Fogo, Kamila Vedrala. "Už v prvním roce naší činnosti jsme byli ziskoví, za rok existence jsme prodali přibližně čtyři tisíce párů bot a dosáhli obratu přes dva miliony korun," potvrzuje Vedral. … Zatímco sportovní obuv velkých výrobců je často zaměřena na podporu klenby nohy a maximální odpružení nárazu při dopadu na patu, koncepce barefoot obuvi je opačná. "Lidská noha je nejlepší tlumič, který příroda vymyslela," říká Vedral. Proto boty, které dováží, mají pouze tři milimetry silnou podrážku, která je díky speciální technologii odolná proti prodření a propíchnutí ostrým předmětem.
Poznámka 
ZdrojHospodářské novinyDatum15.10.2013
Číslo Strana12Rok2013

HeslobosobotaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslív létě 2014 si proto koupil svoje první bosoboty
TitulekBosá revoluceRubrikaTéma
AutorLucie ZídkováPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
Kontext"Začalo to tím, že jsem chodil naboso při procházkách do přírody. Inspirovali mě kamarádi, kteří už naboso chodili a nemohli si to vynachválit," popisuje svoji cestu k bosé chůzi cestovatel, digitální nomád a spoluautor cestovatelské příručky Travel Bible Matouš Vinš. Bylo to v době, kdy zjišťoval, jak se vyhnout větším problémům se zády později v životě, a dostal se ke komplexním souvislostem ve fungování těla. … O takzvaných barefootech neboli bosých botách toho tehdy ještě moc nevěděl. Na českém trhu byly jediné: FiveFingers neboli pětiprstky. V podstatě ponožky s vyztuženou stélkou a oddělenými prsty. "Ty se mi nelíbily a přišly mi nepraktické, ale reakce lidí na bosá chodidla mě pomalu přestávaly bavit. A taky jsem se přesunul z Brna do Prahy - a tady je bohužel na mnoha místech na zemi celkem nechutná špína. Nejnepříjemnější je ale zima v metru a naopak rozpálené chodníky," říká. V létě 2014 si proto koupil svoje první bosoboty - a od té doby už je z nohy nesundal.
Poznámka 
ZdrojPátek Lidových novinDatum1.6.2018
Číslo22Strana13Rok2018

HeslobosobotaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslíbudeme moct vyrobit dřevěné lžičky a bosoboty
Titulek"Hrabata a hraběnky" jdou do akceRubrikaPraha
AutorFilip JaroševskýPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
Kontext"V Horní Lhotě u Vlašimi se s hráběmi také neztratíte, pomoc dobrovolníků zde uvítají mokřadní louky. V srpnu se s Jarkem Podhorným jako každoročně vydáme do okolí pískového lomu v Ondraticích na Prostějovsku. V průběhu dobrovolnického víkendu na Javorovém v Moravskoslezských Beskydech si při doprovodném programu budeme moct vyrobit dřevěné lžičky a bosoboty," doplňuje Bartošová a dodává, že se léto zakončí v Bečovské botanické zahradě v genofondovém sadu. Více informací o těchto i dalších dobrovolnických akcích se dozvíte na webových stránkách kampaně vikendproprirodu.cz.
Poznámka 
ZdrojMetroDatum8.7.2022
Číslo Strana5Rok2022

HeslobosobotkaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslís chozením naboso nebo v bosobotkách začínejte opatrně
TitulekChůze naboso a "bosobotky". Mohou vám pomoci v péči o zdravé nohy?RubrikaRevue
AutorJarmila RýdlováPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextObuv označená jako "barefoot" (anglický výraz znamená bosý) se snaží co nejvíce napodobit chůzi naboso. Pro boty je typické, že se jejich přední část nezužuje klasicky do špičky, a tudíž nedeformuje nohy a nepřispívá k vytvoření halluxu. Boty nemají podpatek a podrážka je tenká a ohebná, takže kopíruje terén, chodidlo ho vnímá a musí reagovat na jeho nerovnosti. Dochází tedy k podobnému efektu jako při chůzi naboso, ale bota zároveň nohu chrání, např. když stoupnete na vosu či střep. … S chozením naboso nebo v bosobotkách začínejte opatrně. Není to všelék vhodný pro všechny. Zejména pokud nejste nejmladší nebo již máte nějaký problém s nohou. Snažte se co nejvíce vnímat, co vaše chodidla, nohy a celé tělo na tuto změnu říkají. Změníte totiž styl chůze. Budete muset našlapovat opatrněji, méně dupat na paty, více zapojit špičky. Také na rozdíl od normální obuvi ucítíte, jak se vám při chůzi postupně odvíjí celá ploska chodidla od země. Nohy vás mohou zpočátku mírně bolet. To je přirozená rekce na změnu. Naslouchejte svému tělu, mělo by se celkově při této chůzi cítit příjemně. Bolest či pocit těžkých nohou by měl být varováním, že něco není v pořádku.
PoznámkaStaženo z https://www.novinykraje.cz/blog/2021/07/12/chuze-naboso-a-bosobotky-mohou-vam-pomoci-v-peci-o-zdrave-nohy/
Zdrojnovinykraje.czDatum12.7.2021
Číslo Strana Rok2021

HeslobosochodecSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslípovzdechy bosochodců, kteří se setkávali s nepochopením
TitulekNabosoRubrikaZdraví
AutorKlára KubíčkováPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextChůze bosky je v módě. To znamená, že člověk, který se vydá ven bez bot, už není považovaný za extrémního, ale jen za průměrného exota. "Ještě tak před třemi lety jsme zaznamenávali na diskusních fórech povzdechy bosochodců, kteří se setkávali s nepochopením. Bosé nohy, zvláště na veřejnosti, byly určitým prohřeškem proti společenským konvencím," vysvětluje David Mrhač, zakladatel občanského sdružení Bosá turistika. … Bosochodectví se prý odráží i na jeho zdraví: "Sedm let jsem neměl chřipku ani angínu, když na mě jde nachlazení, pomůže krátká bosá procházka. Nechci tvrdit, že jsem zdravý jen díky bosé chůzi, ale doba, po kterou jsem zdravější, kopíruje přesně tu dobu, po kterou chodím bos."
Poznámka 
ZdrojMagazín Víkend DnesDatum23.5.2015
Číslo Strana10Rok2015

HeslobosochodecSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslív tuhých mrazech i nejzarytější bosochodci nazují boty
TitulekBosování//Začít můžete v ziměRubrikaTéma
AutorAdéla ŠulíkováPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextJedním z nejčastějších předsudků vůči chůzi naboso je strach z nachlazení. Jenže opak je spíš pravdou. "Už sedm let jsem neměl chřipku ani angínu, maximálně jednou do roka mírné nachlazení, které je za tři dny pryč," potvrzuje Mrhač pozitivní dopady svého koníčka. Podle jeho zkušeností nepůsobí bosování pouze jako prevence, ale i jako lék. "Když cítím, že na mě něco leze, a proběhnu se venku bosky na pět minut ve sněhu, tak mě to spíš uzdraví. Nemůžu však tvrdit, že tohle je ta správná cesta ke zdraví pro každého," nedělá ze svého koníčka dogma. V tuhých mrazech i nejzarytější bosochodci nazují boty, ale jen co ledy povolí, neváhají vyrazit s chodidly tak, jak je pánbůh stvořil. "V únoru tradičně pořádáme výlet na Kokořínsko, místy bývá ještě sníh, ale teplota se už pohybuje kolem osmi stupňů, mám s sebou záložní obuv, ale velkou část trasy se snažím jít bos," říká hrdě.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojPrávo VíkendDatum16.1.2015
Číslo Strana22Rok2015

HeslobosochodecSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíbosochodci mají problémy při návštěvách méně "osvícených" prostředí
TitulekBosý jako pračlověk. Ta nádhera!Rubrika 
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextDíky bosým nohám zapojujete při výletech do akce po zraku, čichu a sluchu i další smysl - hmat. Do "lepší společnosti" bosou turistiku uvádí pozornost Klubu českých turistů. Ten dokonce vypracoval metodiku bosé turistiky (v níž mezi řadou výhod uvádí fakt, že ušetříte za boty). Otužilí chodci šlapou bosí ještě i při teplotách kolem nuly. Teprve při minusových teplotách začnou hrozit omrzliny. Bosochodci mají někdy problémy při návštěvách méně "osvícených" prostředí, například supermarketů či kin. Občas jsou vyvedeni, prý z hygienických důvodů. Sami milovníci bosé chůze si pak stanovili určité meze - bez bot by nešli třeba do divadla nebo na hřbitov.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojTýdeník KvětyDatum21.5.2015
Číslo Strana36Rok2015

HeslobosochodecSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslí 
Titulek RubrikaRelax
AutorMarie VejvodováPostavení autoraredaktorka
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextBosochodci # Chodí po světě bosi. Po horách, po ulicích, na zahradě i v práci - a je jich čím dál tím více. Zuli se, aby se cítili dobře na duši i na těle. Tento trend si rychle nachází své místo i v Česku a spolu s ním se roztáčí i byznys pro milovníky bezbotého života. O pravých účincích na lidské zdraví se ale ještě stále vedou debaty. Potkáváme je na procházce se psem, když si jdeme ráno zaběhat. Narážíme na ně při nedělních výletech, někdy i v kavárnách, v autobusech či městských ulicích. Pohybují se s obdivuhodnou lehkostí, přestože jim na nohou něco schází. Chodí bez bot. Ne proto, že by chtěli ušetřit nebo že se jim poslední pár sandálů právě rozpadl, ale proto, že se rozhodli změnit životní styl.
PoznámkaTitulek článku. Příloha. Nalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojLidové novinyDatum4.7.2015
Číslo Strana27Rok2015

HeslobosochodecSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslínadšený bosochodec
TitulekBosé ČeskoRubrikaFenomén
AutorLukáš SeidlPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextBosonohé zábavy si nemusíte užívat jenom při chůzi. Už delší dobu narůstá popularita tzv. bosých běhů, stále více odvážlivců zkouší chůzi po střepech nebo žhavém uhlí. Tady už je potřeba určitá opatrnost. Stejně jako v případě, že s bosováním začínáte. "Rozhodně to nepřehánějte, pro začátek klidně ujděte jenom pět metrů a odpočiňte si. Když cítíte, že vám není chůze bez bot příjemná, obujte se a znovu vyzujte až po nějaké době. Základní poučka je být bosý dotud, dokud je vám to příjemné," zdůrazňuje Mrhač. Podle něj trpí neobutá chodidla nejvíce na umělých površích, především na hrubém asfaltu nebo štěrku, zato třeba sníh a nízké teploty problém nepředstavují. "V zimě je hraniční teplotou nula stupňů Celsia, pak už to není bezpečné. I ve sněhu je bosá procházka příjemná a utužuje imunitu," říká nadšený bosochodec. Prý už sedm let neměl angínu ani chřipku.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojInstinktDatum30.7.2015
Číslo Strana34Rok2015

HeslobosochodecSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíakce bosochodců jsou přístupné všem
TitulekVýlet pro 13 svalů a 26 kostíRubrikaVaše cesty
AutorPavla ApostolakiPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextAkce bosochodců jsou přístupné všem, stačí se podívat na FB stránky.
PoznámkaPopisek fotografie. Nalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojLidé a ZeměDatum7.8.2015
Číslo Strana96Rok2015

HeslobosochodectvíSlovní druh / typ heslapodst. s.
Podheslíbosochodectví se prý odráží i na jeho zdraví
TitulekNabosoRubrikaZdraví
AutorKlára KubíčkováPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextChůze bosky je v módě. To znamená, že člověk, který se vydá ven bez bot, už není považovaný za extrémního, ale jen za průměrného exota. "Ještě tak před třemi lety jsme zaznamenávali na diskusních fórech povzdechy bosochodců, kteří se setkávali s nepochopením. Bosé nohy, zvláště na veřejnosti, byly určitým prohřeškem proti společenským konvencím," vysvětluje David Mrhač, zakladatel občanského sdružení Bosá turistika. … Bosochodectví se prý odráží i na jeho zdraví: "Sedm let jsem neměl chřipku ani angínu, když na mě jde nachlazení, pomůže krátká bosá procházka. Nechci tvrdit, že jsem zdravý jen díky bosé chůzi, ale doba, po kterou jsem zdravější, kopíruje přesně tu dobu, po kterou chodím bos."
Poznámka 
ZdrojMagazín Víkend DnesDatum23.5.2015
Číslo Strana10Rok2015

HeslobosochodectvíSlovní druh / typ heslapodst. s.
Podheslív zahraničí už existují parky pro vyznavače "bosochodectví"
TitulekZujte botky a jděte bosaRubrikaPohotové fitness
AutorLadislava ProtivanskáPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextMalé děti se naboso pohybují s naprostou volností, nám ale tahle spontánnost chybí. Může za to nedůvěra k povrchu, po kterém se pohybujeme. Nohy nám "svazuje" strach ze zranění. Každopádně odkládejte boty jen tam, kde je bezpečný terén. Nechte se zlákat pískem na pláži, horskou pěšinkou či trávníkem na soukromé zahradě. V zahraničí už existují parky pro vyznavače "bosochodectví", snad se jich dočkáme i u nás. … Duše a tělo otupělé celoročním vysedáváním v kanceláři pookřejí při každém zážitku, který navozuje j okamžitý a intenzivní pocit svobody a volnosti. Proto není divu, že nám chůze naboso dělá tak dobře. Kontakt se zemí můžeme vnímat jako nevyčerpatelný zdroj energie a harmonie.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojKatkaDatum16.8.2013
Číslo Strana19Rok2013

HeslobosochodieSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslípohledy, které ještě nedávno provázely výlety průkopníků "bosochodie"
TitulekBosý jako pračlověk. Ta nádhera!Rubrika 
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextNení to tak dávno, co umlkly přihlouplé výkřiky samozvaných arbitrů elegance, kteří odsuzovali nošení ponožek v sandálech. Tento úkaz se totiž - přes trvalé zesměšňování - drží a dokonce narůstá. Pěkný příklad toho, jak život kašle na mediální kaceřování. Podobně mizí i zděšené či afektovaně štítivé pohledy, které ještě nedávno provázely výlety průkopníků "bosochodie". "Pamatujeme," řekli nám borci z Bosé turistiky, "že ještě před pár lety by mnoho lidí chodilo rádo bosky, ale pociťovali zábrany. Časté byly obavy z reakcí okolí - chodit bez bot bylo společensky téměř neúnosné." Což je fakt: bosí chodili somráci, bezdomovci, feťáci a podobné typy - nebo tak si to aspoň většina společnosti myslela. Ten předsudek se mění pomalu a těžko, ale jde to. Na chození bez bot se už nepohlíží jako na senzaci, nýbrž jako na vcelku běžnou zdravou věc. Samozřejmě je ale nutno chodit po čistých površích: což vylučuje většinu chodníků, obchodů, kin apod. ve městech.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojTýdeník KvětyDatum21.5.2015
Číslo Strana36Rok2015

HeslobosochodkyněSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslíspecialistka na kardiologii a nadšená bosochodkyně
TitulekBosý jako pračlověk. Ta nádhera!Rubrika 
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
Kontext"Není pochyb o tom, že bosá chůze je jednou z vůbec nejzdravějších věcí, již člověk může pro své tělo udělat," shrnuje specialistka na kardiologii a nadšená bosochodkyně MUDr. Jarmila Müllerová (74). "Proč je tedy tak málo propagovaná, proč se o ní fakticky mlčí? Řekněme si to upřímně - z chůze bez bot nekouká žádný kšeft. Výrobci sportovní obuvi si nad ní rvou vlasy, provozovatelé fitnessů a wellnessů taky. Ba dokonce někdy mám pocit, že i leckterý lékař raději svého pacienta 'nafutruje' prášky, než aby mu předepsal denně hodinu bosé chůze."
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojTýdeník KvětyDatum21.5.2015
Číslo Strana36Rok2015

HeslobosomilSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíexistuje zde řada tras určených především bosomilům
TitulekBosý jako pračlověk. Ta nádhera!Rubrika 
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextA čemu jsou bosomilové nejvíce rádi? "Že si nás zvou mateřské školky a zdravotnická zařízení, dělají s námi besedy a radí se, jak nejlépe také začít s 'bosým životem'." Mílovými kroky se tak u nás dohání stav v západní Evropě, kde je bosá turistika "bonbonkem" pro široké masy už aspoň čtvrtstoletí. Existuje zde řada tras určených především bosomilům - obvykle jde o okruhy, kdy je start i cíl u parkoviště automobilů. Na trase se pak záměrně střídají různé povrchy, aby si ji nohy co nejvíc vychutnaly. Na závěr pak nechybí možnost zaprášené nohy si umýt a ještě chvíli se na lavičce vyhřívat ve slunečních paprscích.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojTýdeník KvětyDatum21.5.2015
Číslo Strana36Rok2015

Heslobosonohá botaSlovní druh / typ heslaVLJ
Podheslímoderní jsou 'bosonohé boty'
TitulekTři, dva, jedna, vyběhněteRubrikaTéma
AutorEva TicháPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextNejdůležitější je správná velikost boty. Kupte si o číslo větší. Když běžíte, klenba se unaví, noha se natáhne do délky, rozšiřuje se a potřebuje mít místo. Bota by měla být flexibilní. Když ji vezmete do ruky a pokusíte se ji zkroutit, neměla by klást velký odpor. Noha pak může v botě pracovat. Moderní jsou minimalistické neboli 'bosonohé boty'. "Radil bych nepodléhat trendu a botu si vybrat podle pocitu, ne podle ceny a jestli je zrovna in," říká Miloš Škorpil. Nezapomeňte na kvalitní ponožky. Ty jsou základ. Měly by být funkční, ne bavlněné. Odvedou od nohy pot, lépe k ní přilnou, nikde se nekrabatí a po vyprání se na nich nedělají hrudky, což bývá často příčinou puchýřů. Funkční by mělo být i oblečení. Na běh byste se měla obléci tak, že ve chvíli, kdy vybíháte, cítíte mírný chlad. Za chvíli se zahřejete. V opačném případě vám bude horko a budete se nepříjemně potit.
Poznámka 
ZdrojOna DnesDatum22.4.2013
Číslo16Strana18Rok2013

Heslobosonohá botaSlovní druh / typ heslaVLJ
Podheslíbosonohé boty totiž netlumí nárazy
TitulekBosonohé boty v zimě? Ve městě klidně anoRubrikaExtra
AutorFilip JaroševskýPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPřechod na barefoot neuspěchejte. Pokud jste se rozhodli začít nosit tuto netradiční obuv, je dobré se k ní propracovávat postupně. Podle fyzioterapeutů většina lidí potřebuje nohy cvičit, aby v ní mohly chodit. Chodidla totiž neumějí fungovat jako bosé. Jsou podvědomě zvyklé, že je drží pevná bota. Obuv pak není obecně vhodná pro chůzi po tvrdých površích. Bosonohé boty totiž netlumí nárazy. Vhodnost barefootů je také třeba zvážit v případě, že trpíte kožními problémy nebo se nadměrně potíte. Je to trochu vabank. Podle milovníků barefootů se ale vyplatí.
PoznámkaPříloha.
ZdrojMetroDatum1.12.2021
Číslo Strana16Rok2021

HeslobosonožecSlovní druh / typ heslapodst. m.
PodheslíVinš si totiž jako bosonožec celkem užil
TitulekBosá revoluceRubrikaTéma
AutorLucie ZídkováPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
Kontext"Začalo to tím, že jsem chodil naboso při procházkách do přírody. Inspirovali mě kamarádi, kteří už naboso chodili a nemohli si to vynachválit," popisuje svoji cestu k bosé chůzi cestovatel, digitální nomád a spoluautor cestovatelské příručky Travel Bible Matouš Vinš. Bylo to v době, kdy zjišťoval, jak se vyhnout větším problémům se zády později v životě, a dostal se ke komplexním souvislostem ve fungování těla. "Zjistil jsem, že i jeden maličký sval v noze může způsobovat problémy s krční páteří, a začal jsem víc přemýšlet nad tím, jak chodím a jaké nosím boty. Mám atypické nohy a stoprocentně naboso jsem začal chodit právě v momentě, kdy jsem se naštval při shánění nových bot. Dospěl jsem k závěru, že si buď budu muset nechat šít boty na míru, aby byly opravdu pohodlné, nebo nebudu nosit žádné. Kdybych tehdy narazil na bosoboty, které mám teď, koupím si rovnou ty a k úplně bosé fázi se asi nikdy nedostanu." A to by byla škoda. Vinš si totiž jako bosonožec celkem užil. Děti se ho na ulici ptaly, proč nemá boty, bezdomovci si od něj odmítali brát peníze, když přece sám nemá na boty, a párkrát ho vyhodili ze supermarketu s tím, že nemá vhodný oděv.
Poznámka 
ZdrojPátek Lidových novinDatum1.6.2018
Číslo22Strana13Rok2018

HeslobosoparkSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslís teplejším počasím se po světě otevřou i nové "bosoparky"
TitulekTerapie bosou nohouRubrikaModerní život
AutorRadka SmejkalováPostavení autoraredaktorka
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextOdhodit boty může být zábava. S teplejším počasím se po světě otevřou i nové "bosoparky".
PoznámkaPopisek fotografie.
ZdrojTýdenDatum8.4.2013
Číslo15Strana70Rok2013

HeslobosorčíSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíje v ní něco bosorčího
TitulekProsti dumiRubrikaDesky
AutorJiří BrabecPostavení autoraredaktor
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextNejvýrazněji ale kapelu utváří zpěvačka Gabra aneb Gabriela Červená Bultasová, která kromě zpěvu hraje i na etnický buben tapan. Její hlas je čistý, výrazný, etnicky působí zejména tam, kde zdobí mezi normálním a falzetovým rejstříkem, zda je výslovnost korektní, posoudit nedokážu a asi na tom v našem prostředí na rozdíl od angličtiny tolik nezáleží. Je v ní něco bosorčího a mám pocit, že její možnosti jsou mnohem univerzálnější. Ve zpěvu jí slušně sekunduje Assage, jen mi občas přijde trochu muezinský.
PoznámkaRecenze hudebního alba Prosti dumi: Ajde na Balkana, Indies Scope 2007.
ZdrojFolk & CountryDatum26.3.2008
Číslo4Strana32Rok2008

HeslobosovacíSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíbosovací stezky
TitulekBosochodciRubrikaRelax
AutorMarie VejvodováPostavení autoraredaktorka
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextBosovací stezky u sousedů # "Dnes je trendy zdravý životní styl a bosá chůze je jeho součástí. Pokud lidi neomrzí žít zdravě, udrží se i chůze naboso," věří její propagátor David Mrhač. Důkaz, že se nejedná jen o aktuální hit, který brzy zase upadne v zapomnění, lze najít například v sousedním Rakousku a Německu. Tam se bosování neboli bosá turistika těší velké oblibě již přes třicet let. Stezky, určené ryze pro chůzi naboso, lze najít už i v Česku. V současnosti je jich v tuzemsku přibližně deset, ta nejdelší o pěti kilometrech vede z Valtic do Rakouska. Chodec si na ní může vyzkoušet chůzi po různých přírodních materiálech, od šišek a jehličí po kamení či písek. "Lidé si myslí, že procházet se po jehličí bude nepříjemné a bolestivé, a pak jsou příjemně překvapeni, že je to jako po mechu," říká Mrhač. Podle něj je důležité to zkusit.
PoznámkaMezititulek článku. Příloha. Nalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojLidové novinyDatum4.7.2015
Číslo Strana27Rok2015

HeslobosováníSlovní druh / typ heslapodst. s.
Podheslí 
Titulek5. lekceRubrikaBatole v pohybu
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextBosování # Cvičení na bosu už se zabydlelo v mnoha wellness centrech. Skvěle se na něm vyřádí i děti: od 9 měsíců při balančním cvičení v sedu, jakmile začnou chodit, trénujeme rovnováhu i ve stoji. Ve skupince od 18 do 24 měsíců, kam chodí i Domča s Miou, děti na bosu rády poskakují. V koordinaci celého těla už to dotáhly tak daleko, že poskočí a ocitnou se malinko nad podložkou. Trénovat to můžou i na trampolíně nebo třeba doma v posteli. Jen pozor na pády - bývají rychlé a rozvoj této dovednosti se bez nich neobejde.
PoznámkaPodtitulek článku. Nalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojBetynkaDatum30.10.2009
Číslo Strana92Rok2009

HeslobosováníSlovní druh / typ heslapodst. s.
Podheslíbarefooting (čeští příznivci říkají "bosování")
TitulekNabosoRubrikaTrendy
AutorKarolína VránkováPostavení autoraredaktorka
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextDvě třetiny žen a ještě více dětí nosí příliš malé boty. Celkově si obuví často ničíme nohy. Proto se objevil barefooting, hnutí za osvobození chodidel od bot. … Je to celé poněkud výstřední hobby, zajímavé na tom však je, že barefooting (čeští příznivci říkají "bosování") se šíří ve všech evropských zemích a v USA, tedy v končinách, kde všichni chodí obutí. Najednou jako by se mnoha lidem zastesklo po ostrých kamíncích a prachu pod chodidly. Poptávka, byť poněkud bizarní, vyvolala nabídku. Stavějí se "zážitkové chodníky", kde si člověk může za poplatek vychutnat chodidly šišky, štěrk či ledovou vodu (viz rámeček Zážitky pro plosky). Pořádají se závody bosých běžců v běhu, v Česku letos proběhly dva. V některých školkách se už nenosí bačkůrky, naopak, nový příkaz zní: chodit bez nich. Existuje řada obuvnických firem, které svůj marketing zakládají na tom, že chůze v jejich minimalistických botách skoro připomíná chůzi naboso - v Česku jsou k dostání Vivobarefoot, svou "bosou" řadu nabízí i většina gigantů jako New Balance, Adidas či Puma. Mnohé z těchto bot mají skutečně pět prstů - takzvané pětiprsťáky už dnes nikoho nepřekvapí, i když ještě před pár lety si lidé mysleli, že si dotyčný omylem vzal na nohy rukavice.
Poznámka 
ZdrojRespektDatum5.8.2013
Číslo32Strana68Rok2013

HeslobosováníSlovní druh / typ heslapodst. s.
Podheslíbosování, výraz, který vznikl překladem anglického barefooting
TitulekBosování//Začít můžete v ziměRubrikaTéma
AutorAdéla ŠulíkováPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPokud na procházce lesem narazíte na skupinku lidí bez bot, nelekejte se. Nepotkali jste partu hobitů na cestě ze Středozemě, ale příznivce bosé turistiky. Vycházky či běhání bez bot, dokonce i v zimě, se v poslední době těší stále větší oblibě. Bosování, výraz, který vznikl překladem anglického barefooting, označuje turistické odvětví, jemuž v Česku propadá stále více nadšenců. "Jsme běžní turisté, akorát chodíme bez obuvi. Zpočátku se lidé, které bosování lákalo, obávali, že se na ně ostatní budou dívat jako na blázny nebo podivíny, když se při deseti stupních nad nulou vydají na bosou túru. Takže jsme pro ně chtěli vytvořit platformu, aby se lidé kolem dozvěděli, že je to zcela normální," vysvětluje David Mrhač z občanského sdružení Bosá turistika. Sdružení, které je jedním z průkopníků chození bosky, se už druhým rokem snaží české veřejnosti ukázat, že za nahé chodidlo se nikdo nemusí stydět.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojPrávo VíkendDatum16.1.2015
Číslo Strana22Rok2015

HeslobosováníSlovní druh / typ heslapodst. s.
Podheslíbosování neboli bosá turistika
TitulekBosochodciRubrikaRelax
AutorMarie VejvodováPostavení autoraredaktorka
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextBosovací stezky u sousedů # "Dnes je trendy zdravý životní styl a bosá chůze je jeho součástí. Pokud lidi neomrzí žít zdravě, udrží se i chůze naboso," věří její propagátor David Mrhač. Důkaz, že se nejedná jen o aktuální hit, který brzy zase upadne v zapomnění, lze najít například v sousedním Rakousku a Německu. Tam se bosování neboli bosá turistika těší velké oblibě již přes třicet let. Stezky, určené ryze pro chůzi naboso, lze najít už i v Česku. V současnosti je jich v tuzemsku přibližně deset, ta nejdelší o pěti kilometrech vede z Valtic do Rakouska. Chodec si na ní může vyzkoušet chůzi po různých přírodních materiálech, od šišek a jehličí po kamení či písek. "Lidé si myslí, že procházet se po jehličí bude nepříjemné a bolestivé, a pak jsou příjemně překvapeni, že je to jako po mechu," říká Mrhač. Podle něj je důležité to zkusit.
PoznámkaPříloha. Nalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojLidové novinyDatum4.7.2015
Číslo Strana27Rok2015

HeslobosováníSlovní druh / typ heslapodst. s.
Podheslíbosování, tedy bosá turistika (z anglického slova barefooting)
TitulekBosé ČeskoRubrikaFenomén
AutorLukáš SeidlPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextJdeme bosovat! # Chůze naboso se v Česku stává fenoménem. Boty vyzouvají děti, jejich rodiče, prarodiče, studenti, manažeři i celebrity. Neobutá chodidla se nebojí ukázat zpěvák Tomáš Klus, herec Jaroslav Dušek nebo modelka Eva Herzigová. Vznikají speciální stezky, které jsou pro bosování, tedy bosou turistiku (z anglického slova barefooting), určeny. "O jejich výstavbu je v Česku stále větší zájem," říká David Mrhač z občanského sdružení Bosá turistika. Organizaci založil spolu s kamarádem před dvěma lety za účelem propagace chůze naboso a vyvracení předsudků, kterými je obklopena.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojInstinktDatum30.7.2015
Číslo Strana34Rok2015

HeslobosovatSlovní druh / typ heslaslov. ned.
Podheslíjdeme bosovat
TitulekBosé ČeskoRubrikaFenomén
AutorLukáš SeidlPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextJdeme bosovat! # Chůze naboso se v Česku stává fenoménem. Boty vyzouvají děti, jejich rodiče, prarodiče, studenti, manažeři i celebrity. Neobutá chodidla se nebojí ukázat zpěvák Tomáš Klus, herec Jaroslav Dušek nebo modelka Eva Herzigová. Vznikají speciální stezky, které jsou pro bosování, tedy bosou turistiku (z anglického slova barefooting), určeny. "O jejich výstavbu je v Česku stále větší zájem," říká David Mrhač z občanského sdružení Bosá turistika. Organizaci založil spolu s kamarádem před dvěma lety za účelem propagace chůze naboso a vyvracení předsudků, kterými je obklopena.
PoznámkaMezititulek článku. Nalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojInstinktDatum30.7.2015
Číslo Strana34Rok2015

HeslobosovýletSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíprvní letošní bosovýlet
Titulek Rubrika 
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPrvní letošní bosovýlet Pravčická brána.
PoznámkaStaženo z https://www.facebook.com/groups/575169892516602/permalink/4510347065665512
ZdrojFacebookDatum9.5.2021
Číslo Strana Rok2021

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   21 11 2022