HesloezoSlovní druh / typ heslapřísl.
Podheslízní to hodně "ezo"
TitulekLáká vás možnost pořídit si elektromobil?RubrikaTechnologie
Autor Postavení autora 
MluvčíTereza NvotováPostavení mluvčíhofilmařka
KontextAuta jsou pro mě zbytečná nutnost. Je jich zbytečně moc, jsou nadužívaná, ale někdy jsou opravdu potřeba (třeba když rodím nebo umírám). Představa elektromobilů jezdících po solárních silnicích a čerpajících čistou energii ze slunce je sice hodně naivní, ale někdy nabourá moje intenzivní znechucení z toho, jak zabíjíme svého hostitele. Určitě jsem ráda, že přechod na elektrická auta vidím v přímém přenosu a snad ho už nemůže zastavit žádná ropná lobby. Já si takové auto dovolit nemůžu, ale když si ho dokázal vyrobit z náhradních dílů student z Nigérie, věřím, že se to brzo změní. Podobně doufám, že za elektřinu do auta nebudu pak platit našemu oblíbenému dodavateli, ale spíš děkovat slunci. Zní to hodně "ezo", ale myslím si, že "debilové" jsou v tomto případě především ti, kdo ještě nepochopili slovo "vyčerpatelné" zdroje energie.
PoznámkaSpeciální příloha.
ZdrojRespektDatum9.6.2014
Číslo24Strana6Rok2014

HesloezoSlovní druh / typ heslapodst. ?
Podheslíhejtovat ezo je zatraceně bolestivý
TitulekEzopičeRubrikaOsobnosti
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextHejtovat ezo je zatraceně bolestivý. Ezařky máme totiž - stejně jako alkoholiky a nácky - v každý český domácnosti. Ať už je to naše sestra, teta, současná nebo bývalá manželka, nejde udělat krok, aby se člověk u snídaně nebo na návštěvě nezapletl do čaker, nenarazil u přepážky pojišťovny na vnitřní Bohyni nebo dokonce neuslyšel přes dveře vlastní koupelny večerní očišťující mantru. Tuhle ezopandemii se už dlouho snaží vysvětlit odborníci … ve studiu na ČT24, zatímco jejich manželky sedí s nohama do kříže uprostřed kruhu z vonných tyčinek a myslí na to, jakej je jejich vyššíma silama nepolíbenej starej debil a impotent. Ani ta nejdokonalejší studie na téma náboženské vakuum v ateistickém Česku, ztráta smyslu života v odcizujícím kapitalismu nebo nedostatek pohybu v přírodě při sedavém zaměstnání naši touhu po vysvětlení této tak rozšířené debility neuspokojuje.
PoznámkaStaženo z http://prigl.cz/brnaci/ezopice/
ZdrojInternetDatum3.8.2015
Číslo Strana Rok2015

Hesloezo-batikovanýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslítakový ty ezo-batikovaný mámy hlásající splynutí s matkou Gaiou
Titulek Rubrika 
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextTo jo, jenže v tý bezrouškařský skupině jsou i takový ty ezo-batikovaný mámy hlásající splynutí s matkou Gaiou. U nich bych docela čekal, že jim rowdies házející odpadkové koše budou vadit. Omyl…
PoznámkaStaženo z https://twitter.com/jenda85/status/1318083383709339649
ZdrojTwitterDatum19.10.2020
Číslo Strana Rok2020

Hesloezo-bio-ekoSlovní druh / typ heslapříd. neskl.
Podheslíbývají nařknuté z toho, že jsou ezo-bio-eko matky
TitulekŽeny mají po porodu trauma jako voják po návratu z války. V Česku se jim to nevěříRubrikaŽena
AutorKlára ElšíkováPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
Kontext"Porodní asistentky nemají kompetenci starat se o nastávající matku kontinuálně a provázet ji fyziologickým porodem. Pořád se u nás nerespektují nízkorizikové rodičky, které chtějí v těhotenství péči právě porodní asistentky. Bývají nepochopené, urážené a nařknuté z toho, že pohrdají lékaři nebo že jsou ezo-bio-eko matky, které chtějí rodit pod smrkem nebo jinak, tzv. alternativně - bez léků, klystýru, nucené polohy a řízeného tlačení. Přirozený porod ale není alternativní," dodává Němečková s tím, že právě kvůli neflexibilnímu systému a přístupu v porodnicích volí čím dál více žen porod v domácím prostředí.
PoznámkaStaženo z https://zena.aktualne.cz/bud-rada-ze-mas-zdrave-dite-a-ze-jsi-prezila-aneb-proc-zeny/r~ab226a00b3e511ebb9860cc47ab5f122/
Zdrojaktualne.czDatum17.5.2021
Číslo Strana Rok2021

Hesloezo-bývalýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíje to dezinformační ezo-bývalý lékař
Titulek Rubrika 
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
Kontext"Kolega Hnízdil" určitě není psychiatr, je to dezinformační ezo-bývalý lékař, psychosomatik v tom negativním smyslu slova. Jinak ano, malé děti téměř neonemocní, akorát nakazí např. své rodiče a prarodiče. Já už asi ani nechci pokračovat.
PoznámkaStaženo z https://twitter.com/EliasLuu1/status/1317211322346504198
ZdrojTwitterDatum16.10.2020
Číslo Strana Rok2020

Hesloezo-enviromentalistaSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíjá tyhle všeodsuzující ezo-enviromentalisty nemám rád
Titulekmatka!RubrikaKomentáře
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextZa to, že něco takového se mu povedlo s takovými hvězdami poslat do kin, to tedy respekt, čekal jsem, že filmy jako tento byly možné jen v sedmdesátých letech jako u Svaté Hory, a u té to šlo jen proto, že ji celou zaplatili tehdy permanentně zhoubičkovaní členové Beatles. Ale na rozdíl od oné Svaté Hory, tady jde myšlenkově dost jiným směrem, a navíc bez špetky nadhledu, a se mnou se v tomto ani trochu neschází. Já tyhle všeodsuzující ezo-enviromentalisty prostě nemám rád.
PoznámkaDiskusní fórum o americkém filmu matka! (2017).
Zdrojcsfd.czDatum27.4.2019
Číslo Strana Rok2019

Hesloezo-lvovýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslívkročila jsem do jámy ezo-lvové
Titulek Rubrika 
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextMáte záměr a chcete ho podpořit? Kupte si svíčku, olej nebo si poklepejte na levý malíček u nohy… a ono to půjde samo… myslela jsem, že jdu mezi podnikatelky, ale vkročila jsem do jámy ezo-lvové… Já osobně si klepu na čelo. PS: jsou věci mezi nebem a zemí, ale tohle je moc.
PoznámkaStaženo z https://twitter.com/vdecna/status/1374711418386276354
ZdrojTwitterDatum24.3.2021
Číslo Strana Rok2021

Hesloezo-někdoSlovní druh / typ heslazájm.
Podheslípozvete kartářku, ufologa nebo ezo-někoho - sál je plný
Titulek Rubrika 
AutorJarmila KrupováPostavení autoraknihovnice
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextZákon besed: Pozvete spisovatelku - přijde 12 lidí, z toho 5 knihovnic. Pozvete kartářku, ufologa nebo ezo-někoho - sál je plný.
Poznámka 
ZdrojTwitterDatum17.10.2016
Číslo Strana Rok2016

Hesloezo-osobnostníSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslícelý ten byznys s ezo-osobnostním rozvojem
TitulekJsem sockaRubrikaDiskuze
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextOna i ta představa chronického štěstí, které je dosažitelné tím, že se člověk bude víc snažit a to, že se to nedaří, je jen věc, že je člověk špatný, je ve své podstatě neurotický blud. Ale jede na tom celý ten byznys s ezo-osobnostním rozvojem, který slibuje čtyřhodinové tělo, milionové impérium anebo změnu v chodící orgasmus.
PoznámkaStaženo z https://www.emimino.cz/diskuse/jsem-socka-409553/#postId50277652
Zdrojemimino.czDatum22.10.2020
Číslo Strana Rok2020

Hesloezo-věcSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslína internetu nabízí podivné ezo-věci v čele s "vaginální terapií"
TitulekVaginální terapeutka vs. pstruhRubrikaNázory a komentáře
AutorJakub KvasničkaPostavení autorazástupce šéfredaktora
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextOpravdu, ale opravdu nikdy bych nečekal, že se někdy budu zastávat youtuberů. Tahle komunita je prázdná, podivná, nezábavná. Lidé mluví dlouhé minuty o hovadinách. A další se na to dívají. Nechápu. Ale ať si každý dělá, co chce. Petr Jelínek alias Pstruh103 je také youtuber. Prý slavný. Z Jihlavy. Pstruh103 si v jednom ze svých videí vzal na paškál jakousi Petru Yamunu Wolf, která na internetu nabízí podivné ezo-věci v čele s "vaginální terapií". Pstruh103 kritizoval hlavně ceník desetihodinové "léčby" - 15 tisíc korun. Vaginální terapeutka následně youtubera zažalovala. Prý kvůli němu přišla o zisk 700 tisíc korun a také byla uražena. Pstruh103 byl totiž ve videu hodně vulgární. Podle Deníku.cz, který na případ upozornil, nazval tu paní "zasranou zkurvenou zlodějkou" a padala také slova jako (pardon, dámy): píča, kunda, sračky, tupý krávy.
Poznámka 
ZdrojTýdenDatum3.4.2017
Číslo15Strana31Rok2017

HesloezoamatérkaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslíezoamatérka, která by ráda nastoupila na dráhu vykladačky karet
TitulekEzopičeRubrikaOsobnosti
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
Kontext"Ty seš muzikant, umělec, jehož duše se potřebuje vyjádřit, ale máš kolem sebe neviditelnou zeď, která tomu brání," pošilhává po snadném cíli ezoamatérka, která by ráda brzy nastoupila na dráhu profesionální vykladačky vesele pomalovaných karet. Devatenáctiletý hejsek s pocitem, že se o sobě konečně dověděl něco jinýho, než že je línej lempl, co roste pro pracák, se vzrušeně tetelí. Nikdo není z cukru a myšlenka na vlastní genialitu nerozpoznanou natvrdlým okolím člověka spolehlivě dožene k slzám. Čím prochcanější gatě, tím výlučnější bytost pod nimi. Ví to vykladačky tarotového balíčku už od dob, kdy byl na kus papíru poprvé namalován křížový král. "Jasný vole, karty, znamení, sračky, chápu, ale tahle ženská do toho vidí, fakt mě vystihla," vypráví kartářkou demaskovaný génius kamarádům, kteří se mu při brku hlasitě smějou, pročež se v myšlenkách raději vrací ke své neviditelné zdi, za níž se v hlubinách duše ukrývá jeho genialita.
PoznámkaStaženo z http://prigl.cz/brnaci/ezopice/
ZdrojInternetDatum3.8.2015
Číslo Strana Rok2015

HesloezoamuletSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíprodávat pochybné ezoamulety
TitulekEzotrhy, ezolidi, ezozbožíRubrikaReportáž
AutorJiří X. DoležalPostavení autorareportér
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextDruhou a asi nejčastější kategorií jsou finanční realisté. U veškerého ezozboží je pochybné, zda opravdu funguje. To samozřejmě vědí i mnozí prodejci. Byl bych však velmi opatrný nazvat je podvodníky. Protože v momentě, když prodáváte kouzlo, o jehož účinnosti sám pochybujete, nastává kritický a psychologicky skoro nezvládnutelný moment proměny vašeho postoje. Je to ten moment, kdy za něj někdo zaplatí. V tu chvíli je jasno - platba je potvrzením pravdivosti kouzla a není o čem pochybovat. Takže nazvat někoho, kdo prodává sice pochybné ezoamulety, kterým na začátku až zas tak úplně nevěřil, podvodníkem, je nepřesné. Tato kategorie obchodníků se dá nejlépe rozlišit podle perfektního marketingu provedeného ve skromných poměrech prodejního stolečku do dokonalosti.
PoznámkaReportáž z vánočních ezoterických trhů na ostravské Černé louce.
ZdrojReflexDatum23.12.2015
Číslo52Strana63Rok2015

HesloezobábaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslítyhle ezobáby představují ohromný kšeft, jen co je pravda
TitulekZahoďte analgetika, kupte dětem jantar!Rubrika 
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextSuper! Až se jim na šňůře zázračných jantarů harant přiškrtí, budou svalovat vinu na mocnosti pekelné a volat Vlastíka Plamínka, aby jim přišel udělat vymítání. Tyhle ezobáby představují ohromný kšeft, jen co je pravda.
PoznámkaStaženo z http://www.protivna-blondyna.cz/2011/12/zahodte-analgetika-kupte-detem-jantar.html
ZdrojInternetDatum26.12.2011
Číslo Strana Rok2011

HesloezobábaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslíezobáby a ezodědci vykládající ezonesmysly
Titulek Rubrika 
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextJarmila Krupová: Zákon besed: Pozvete spisovatelku - přijde 12 lidí, z toho 5 knihovnic. Pozvete kartářku, ufologa nebo ezo-někoho - sál je plný. | Lord Shedy: Ezobáby a ezodědci vykládající ezonesmysly. Zezodementizování méně myslících lidí.
Poznámka 
ZdrojTwitterDatum17.10.2016
Číslo Strana Rok2016

HesloezobábaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslíezobáby si po "lotosovém porodu" dělají koktejly z placenty
Titulek Rubrika 
AutorFilip RožánekPostavení autorašéfredaktor časopisu Marketing & Media
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextJednoznačný kandidát na nechutnost století. Ezobáby si po "lotosovém porodu" dělají koktejly z placenty…
Poznámka 
ZdrojTwitterDatum7.1.2015
Číslo Strana Rok2015

HesloezobioSlovní druh / typ heslapříd. neskl.
Podheslí"ezobio" přístup k životu filmař naštěstí nevnucuje
TitulekNa konci cestyRubrikaLabyrint kultury
AutorTereza SpáčilováPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextVorlovo loučení s tématem návratu k přírodě zahrnuje žánrové obrázky, vachrlatý pokus o společenský diskurs a pár vtipů, většinou jen upoceně trapných (panák "na žaludek i žaluda"). "Ezobio" přístup k životu filmař naštěstí nevnucuje, ba dokonce s ním naoko polemizuje - ústřední manželská dvojice Ludva (Tomáš Vorel ml.) a Anyna (Lucie Šteflová), potomci původních hrdinů, se na něm neshodnou, a tak zatímco on bez zábran baští matčiny buchty, ona je své dceři pohoršeně trhá z ruky ("Jed!"). Tezovitost dialogů nicméně podporuje pocit, že vznikly čistě účelově, aby film, v němž děti očkují "komáři, kopřivy a vosy", nemohl být nařčen z agitace.
PoznámkaRecenze filmu Cesta domů, režie Tomáš Vorel, ČR, 2021.
ZdrojReflexDatum16.9.2021
Číslo37Strana47Rok2021

HesloezoblábolSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíto není seriózní věda, to jsou zkazky, historky, povídačky, ezoblábol
TitulekKoncové světloRubrika 
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextBývalý kolega (z videa): Obří červ, kterého krmili rozžhaveným kovem. To není seriózní věda. To jsou zkazky, historky, povídačky. Ezoblábol. Žádná seriózní věda.
PoznámkaAutoři: Jan Tošovský a kol. Programová brožura k inscenaci Koncové světlo (režie Jan Frič, premiéry v únoru 2020 na Nové scéně Národního divadla).
ZdrojND programová brožuraDatum
Číslo Strana122Rok2020

HesloezoblábolSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíezobláboly v Rozhlase a ČTK
Titulek Rubrika 
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextTýden v médiích: Ezobláboly v Rozhlase a ČTK a Aktuálně "nebýt gentleman". Ale kdo ano?
Poznámka 
ZdrojTwitterDatum6.3.2016
Číslo Strana Rok2016

HesloezoblbSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslímožnost, ať si každý může adoptovat svého ezoblba
Titulek Rubrika 
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextKdybych řídil to očkování, dal bych možnost, ať si každý může adoptovat svého ezoblba. FB je plný lidi, kteří tvrdí, že vás vakcína očipuje, udělá impotentním atd… Pokud bych měl možnost takového ezoblba přivést na očkovací centrum, tam by se on své vakcíny vzdal v můj prospěch, mohli být všichni 35 plus očkovaní už v lednu. Ezoblb by dostal litr na ruku a všichni spoko max. Jinak samozřejmě jediná obrana proti tomuhle je vzdělaná společnost, ale tu my si tady nebudujeme. Takže pro další pandemii nabízím státu zdarma tento koncept: "Adoptuj ezoblba".
PoznámkaStaženo z https://www.facebook.com/robyn.kvapyl/posts/10220795287176075
ZdrojFacebookDatum10.5.2021
Číslo Strana Rok2021

HesloezoblitkaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslíty ezoblitky mě taky vytáčí
TitulekEzosračky bych pálila…RubrikaBlitky
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextTy ezoblitky mě taky vytáčí. (Ale zrovna tak satanistický rouhání, jako na pozadí tvýho blogu.) Všechno to ale neni vůbec nic nového.
PoznámkaStaženo z http://myselfagainsttimeandspace.blog.cz/1703/ezosracky-bych-palila
ZdrojInternetDatum22.3.2017
Číslo Strana Rok2017

HesloezobludSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíje magor, nenechte si vymývat hlavy jeho ezobludy
TitulekZrzka v Hollywoodu: Musíš to někam dotáhnout! Nechápu ale, jak jsem se tu vlastně ocitlaRubrikaDiskuse
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextDušek je magor, nenechte si vymývat hlavy jeho ezobludy!
PoznámkaStaženo z http://www.lidovky.cz/diskuse.aspx?iddiskuse=A161101_115243_lide_ape
Zdrojlidovky.czDatum2.11.2016
Číslo Strana Rok2016

HesloezobuzíkSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslí 
TitulekAleši, jste teplej? EZORubrika 
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextEzobuzík
PoznámkaPopisek videa. Staženo z https://www.youtube.com/watch?v=-oKZIteN45o
ZdrojYouTubeDatum17.1.2016
Číslo Strana Rok2016

HesloezobyznysSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíjeho nonkonformní "ezobyznys" mocně přitahuje lidi
TitulekZaříkávač prachůRubrikaPlaneta LaZ
AutorJan SochorPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextNa stole zazvonil jeden ze čtyř mobilních telefonů. Ramiro Lopez alias Šaman z nížin, jak si nechává holohlavý pětačtyřicetiletý Kolumbijec říkat, ho zvedl, nepřestávaje přitom chatovat s dvěma lidmi najednou na svém Facebooku. "Jasně, hermanito, bratříčku, zejtra s tou prací pro tebe začnu. Požádám Lucifera. Ale musíš mi převést těch půl mega na účet, bez toho to nepůjde, bratříčku." Ramiro všechny lidi, bez rozdílu věku, oslovuje bratříčku. Vzývání Lucifera či jiné satanistické praktiky se v liberální, navíc duchovně vyhaslé Evropě mohou jevit jako dosti vyčpělá intelektuální provokace, které se lze nanejvýš pousmát. Avšak v tradiční kolumbijské společnosti, stále pevně sevřené rigidními katolickými okovy, jsou nejen naprosto nepřijatelné, nýbrž i odsouzeníhodné. Jinými slovy: přešlapem, který má potenciál vás společensky i lidsky zničit. Zřejmě právě toto reálně podstupované společenské riziko, spolu s vlivem rychle se liberalizujícího prostředí osmimilionového moderního města, dává Lopezovým rituálům životnost. Zkrátka jeho nonkonformní "ezobyznys" mocně přitahuje lidi. Během další hodiny našeho rozhovoru odpověděl na zhruba patnáct hovorů, z toho jeden z Argentiny.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojLidé a ZeměDatum8.10.2014
Číslo Strana40Rok2014

HesloezocirkusSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslípředseda Českého klubu skeptiků Sisyfos tvrdí, že jde jen o 'ezocirkus'
TitulekSkeptici: Za poltergeista dáme tři milionyRubrikaKraj Liberecký
AutorTomáš LánskýPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextSamovznícení, levitace předmětů, věci padající znenadání na stavební dělníky. Bizarní příběh jako vystřižený z Akt X se píše na Českolipsku ve vsi Nedamov. Ve zdejším rekonstruovaném penzionu se podle svědků dějí nevysvětlitelné jevy, které má podle nich na svědomí poltergeist, tedy bytost známá z literatury i hororových filmů. … Redakcí oslovení odborníci však mají na události zcela jiný názor. Leoš Kyša, předseda Českého klubu skeptiků Sisyfos, který obhajuje a šíří poznatky současné vědy, tvrdí, že jde jen o 'ezocirkus'. … Klub proti fenoménu poltergeista vystupuje dlouhodobě. Vypsal dokonce odměnu tři miliony korun tomu, kdo existenci takových jevů či schopností vyvolávat takové jevy prokáže. "Pokud nám tady řádí poltergeist tak masivně, jistě by to mohli nadšenci kolem něj se pohybující prokázat a odměnu získat," vybízí Leoš Kyša.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojMladá fronta DnesDatum12.6.2017
Číslo Strana14Rok2017

HesloezocypovinaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslíprodávat nějaké ezocypoviny typu blokátor 5G atp.
Titulek Rubrika 
AutorDominik MatusPostavení autorarestaurátor
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextJá asi začnu prodávat nějaké ezocypoviny typu blokátor 5G, vakcínové energie atp. Trh je na tohle očividně velký.
PoznámkaStaženo z https://twitter.com/dominik_matus/status/1399292156372828166
ZdrojTwitterDatum31.5.2021
Číslo Strana Rok2021

HesloezočlověkSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslípo kategoriích ezolidí se pojďme podívat na kategorie ezozboží
TitulekEzotrhy, ezolidi, ezozbožíRubrikaReportáž
AutorJiří X. DoležalPostavení autorareportér
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPo kategoriích ezolidí se pojďme podívat na kategorie ezozboží. Tady samozřejmě kraluje věštění, horoskopy a vůbec všechny představitelné podoby pohledů do budoucnosti. Nikdy by mě nenapadlo, že může existovat třeba pětadvacet edic vykládacích karet ve všemožných - většinou airbrushově nevkusných - designech. Když jsem studoval psychologii, pan profesor Oldřich Mikšík tam zkoumal takzvaný Kirlianův efekt. To jest: Když položíte prst na film a dostanete do něj malou elektrickou ranku, vyfotí se na filmu aura prstu a ta se mění podle toho, v jakém jste zrovna rozpoložení. Po letech zkoumání, zda by se to nedalo nějak diagnosticky využít, se zjistilo, že nikoliv, a mně se metoda ztratila z dohledu. V Ostravě jsem u jednoho z vystavovatelů strojek, který fotí auru ruky, najednou našel!
PoznámkaReportáž z vánočních ezoterických trhů na ostravské Černé louce.
ZdrojReflexDatum23.12.2015
Číslo52Strana64Rok2015

HesloezočlověkSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslío to je situace ezolidí směšnější, že doprdele žijeme v 21. století
TitulekEzosračky bych pálila…RubrikaBlitky
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextProč ezosračky? Kořeny vidim v tom odklonu od náboženských dogmat, což samo o sobě špatný neni (hlavně v kontextu tehdejší doby). Zároveň s tim ale postupem času muselo přijít určitý "vyhoření" a pocit beznaděje. Postmoderní člověk nemá k čemu se upnout. Nejsme stroje, člověk si je dobře vědom světa a od pradávna měl tendenci hledat něco, co ho přesahuje. Primitivní religiozitu pozorujeme už u prvních lidí, kteří měli stejné vnímací schopnosti jako my. Jen vnímali v jiném kontextu. Tohle přirozené tíhnutí k něčemu kdysi Hume nazval přirozeným náboženstvím, což má být jednotné, univerzální náboženské vnímání bez nějaké doktríny. Mam za to, že to samo o sobě nebyl špatnej nápad, jenže v dnešní době pozorujeme něco jinýho. Pozorujeme boom iracionálních šíleností odvolávajících se na lidskou přirozenost a nebrajících v potaz kontext naší doby! To mě sere. Je to stejně směšný jako ten chudák, kterej doufá, že pomocí modlení se nebo udělání rituálku poroste úroda, o to je situace dnešních ezolidí směšnější, že doprdele žijeme v 21. století a každej ví, že tohle je ten špatnej postup, jak zajistit úrodu! Účinný je zvednout prdel a něco dělat, kurva.
PoznámkaStaženo z http://myselfagainsttimeandspace.blog.cz/1703/ezosracky-bych-palila
ZdrojInternetDatum17.3.2017
Číslo Strana Rok2017

HesloezodědekSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíezobáby a ezodědci vykládající ezonesmysly
Titulek Rubrika 
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextJarmila Krupová: Zákon besed: Pozvete spisovatelku - přijde 12 lidí, z toho 5 knihovnic. Pozvete kartářku, ufologa nebo ezo-někoho - sál je plný. | Lord Shedy: Ezobáby a ezodědci vykládající ezonesmysly. Zezodementizování méně myslících lidí.
Poznámka 
ZdrojTwitterDatum17.10.2016
Číslo Strana Rok2016

HesloEzodojniceSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslídřívější "Ezodojnici", jak se Jolandě říkalo, zbavili účesu "na Jágra"
TitulekRomská věštkyně Jolanda je zpátky, na hlavě má kastrol a mluví jako Google překladačRubrika 
AutorMarkéta HellingerováPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextRomská věštkyně Jolanda, jejíž videa zná snad celé Česko a nad jejímž vyjadřováním se muselo sejít celé konzilium členů Ústavu pro jazyk český, aby nakonec zjistilo, že Jolanda je reinkarnovaná mluvící panenka z osmdesátých let, kterou upgradovala NASA, jíž místo destičky do zad nainstalovali Google překladač, je zpět. Jolanda má i novou image, dřívější "Ezodojnici", jak se Jolandě říkalo, zbavili účesu "na Jágra" a místo toho je ostříhaná podle kastrolu, produkce ji raději posadila do křesílka za stoleček, aby diváky zřejmě nerozrušoval pohled na Jolandiny Himaláje.
Poznámka 
Zdrojextra.czDatum30.6.2014
Číslo Strana Rok2014

HesloezodojniceSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslínechápu, jak může někdo takovým ezodojnicím věřit
TitulekEzosračky bych pálila…RubrikaBlitky
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextUž nějakou dobu koukám na kanál ČáryMáryFucka. Kromě toho, že je to skvělé zábava, tak se nestačím divit, jaké existence volají do takových pořadů, a už vůbec nechápu, jak může někdo takovým ezodojnicím věřit. Nejhorší ale je, že třeba lidé raději zavolali do televize kartářce, než aby si zašli k doktorovi pro daleko lepší diagnózu.
PoznámkaStaženo z http://myselfagainsttimeandspace.blog.cz/1703/ezosracky-bych-palila
ZdrojInternetDatum23.3.2017
Číslo Strana Rok2017

HesloezodušičkaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslímám pohodlí a moje nemocná ezodušička je spokojená
TitulekEzosračky bych pálila…RubrikaBlitky
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPodobnej příklad - chci za každou cenu rodit doma! Ať to stojí co to stojí! Kvůli tomu si vsugeruju, že moje těhotenství neni rizikový! Žádný těhotenství neni bez rizika. Celý těhotenství může působit fajnově a sluníčkově, ale při porodu může nastat takovej problém, že za to zaplatí životem buď matka, nebo dítě, nebo oba. Takže těhotenství bez rizika možná, ale nikdo nemůže předpovídat, co se stane při porodu. A ne, to, že sis vyložila karty s bohyněma a ty ti řekly, že porodíš krásný křišťálový dítě bez problému, neni argument, ty ezokrávo! Jenže když někdo vidí místo porodnice haunted house, tak je to těžký, no. Protože bezpečnější je to "doma, kde nejsou zlí doktoři zkorumpovaní zlým farmaceutickym průmyslem, co chtěj načipovat její křišťálové dítě hned po porodu". Ale to, že se s "křišťálovym novorozencem" může cokoliv stát, to už je jedno. Hlavně, že já mám pohodlí a moje nemocná ezodušička je spokojená, protože symbolizuju matku Zemi a čichám přitom vonný tyčinky. No ale pokud se moje křišťálový dítě nenarodí tak uplně bez problému… kdo za to může? Zlý doktoři! Zažalujeme je!
PoznámkaStaženo z http://myselfagainsttimeandspace.blog.cz/1703/ezosracky-bych-palila
ZdrojInternetDatum17.3.2017
Číslo Strana Rok2017

HesloezoestetikaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslízajímavou kapitolu ezotrhů tvoří ezoestetika
TitulekEzotrhy, ezolidi, ezozbožíRubrikaReportáž
AutorJiří X. DoležalPostavení autorareportér
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextZajímavou kapitolu ezotrhů tvoří ezoestetika. Tu nelze při vší slušnosti nazvat jinak než pokleslou. Je to estetika kýče, levné líbivosti, umělé hmoty, pozlátek, otumlovaných bezcenných "léčivých" polodrahokamů a ochranných pyramid z epoxidu. Skutečnou kvintesencí nevkusu jsou energetické obrazy - ty, jež mají místnost prozářit pozitivní energií. Jsou k zakoupení u celé řady prodejců. Vypadají všechny podobně. Symetrické mandaly, či naopak abstraktní klikyháky v pastelových barvách zvednou žaludek nejen citlivému kunsthistorikovi. Amulety nejrůznějších provedení vynikají stejným nevkusem, ale ukazují, že ezosubkultura není izolovaný jev. Nad siderickými kyvadélky - čarodějnickými pomůckami, jejichž pomocí se určuje například budoucí pohlaví dítěte - mávnu rukou, to je disciplína sama o sobě. Tolik kyvadélek všech odstínů stříbrné a zlaté lesklosti najednou působí mocně, ale nepřekračují estetiku energetických obrazů. Mezi nabízenými šperky - přesněji bižuterií - ale převládá etnoestetika, která ukazuje na jisté prolnutí ezokultury se subkulturou hippies. Korálky, pletenina, kožené náramky s kamínky - všechny tyhle hipísácké atributy ezokultura integrovala.
PoznámkaReportáž z vánočních ezoterických trhů na ostravské Černé louce.
ZdrojReflexDatum23.12.2015
Číslo52Strana65Rok2015

HesloezofagogastroduodenoskopieSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslí 
TitulekGastroskopieRubrikaZdraví
Autor(jší)Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextGastroskopie patří do velké rodiny vyšetřovacích metod nazývaných endoskopické, které umožňují pozorovat nitro lidského organismu (řecké slovo endon znamená uvnitř, skopein pozorovat). Gastroskopie dovoluje nahlédnout do gastrointestinálního (trávicího) traktu, tedy prozkoumat jícen, žaludek i dvanáctník. Proto se také někdy skrývá za jazykolamem "ezofagogastroduodenoskopie".
PoznámkaPříloha.
ZdrojMladá fronta DnesDatum8.3.1997
Číslo Strana9Rok1997

HesloezofrndaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslítyhle alternativní ezofrndy potřebujou hromadu peněz a prostoru
Titulek Rubrika 
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextNo, v práci sem smrděl do půl čtvrtý, byl sem sám a čekal, až přestane chcát. No, nepřestalo, takže sem šel domů a zmoknul sem i se psem. Život v garsonce je hustej, to by se s pomatenou kundou nedalo přežít, protože tyhle alternativní ezofrndy prostě potřebujou hromadu peněz a prostoru. Dneska nebo včera sem kecal s naší recepční a vyprávěl sem o frndách, který potkávám například v hospodě, a vyjadřovala docela značný nechápání toho, jak může ženská po třicítce každejch půl roku měnit práci, protože tu ji někdo nasere, tu ji něco nebaví nebo se živí brigádičkama a mele hovna o tom, že peníze nic neznamenaj. Pro ni třeba znamenaj dost, protože z toho, co vydělala, musela vychovat dvě holky, jelikož jejich otec byl nějakej sportovec a neplatil výživný. No je prostě fakt, že u nás v rodině neexistovaly kundy, který by se nechaly vydržovat, já na to zvyklej vlastně nejsem a i moje babka chodila makat do skladu s náhradníma dílama nebo čím. Ale tohle je přesně maloměšťáctví.
PoznámkaStaženo z http://vyhuleny.net/chcavec1
ZdrojInternetDatum11.8.2017
Číslo Strana Rok2017

HesloezoherečkaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslído pátrání se zapojila ezoherečka…
Titulek Rubrika 
AutorVilém RubešPostavení autorabloger (bigvilik.com)
Mluvčí Postavení mluvčího 
Kontext"Do pátrání se zapojila ezoherečka…"
Poznámka 
ZdrojTwitterDatum1.2.2018
Číslo Strana Rok2018

HesloezoinstituceSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslífake PhD z neakreditované ezoinstituce
Titulek Rubrika 
AutorOndřej HatašPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextTo už se u Margit zase píše to fake PhD z neakreditované ezoinstituce?
Poznámka 
ZdrojTwitterDatum21.1.2021
Číslo Strana Rok2021

HesloezoklientSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslízjevné diletantství nepřipadá ezoklientům podezřelý
TitulekEzopičeRubrikaOsobnosti
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextKromě štěstí potřebují lidé vědět, že je všechno tak nějak pod kontrolou a že nemá cenu sebou plácat proti proudu energie vesmíru, stačí si to nechat spočítat. I kartáři, konstelátoři a odrušovači negativních energií jdou především na jistotu: "Dítě tady vidím v šestatřiceti a bude nemanželské," vypráví kartářka třicetičtyřleté zoufalkyni, která ji předtím vyklopila, že shání chlapy po netu. Zjevné diletantství nepřipadá ezoklientům podezřelý. A tak může odhalení erotického Já nabízet buchta, která má šanci si zapíchat jen s na šrot ožralým podomním obchodníkem bez sebeúcty, čarodějnictvím se profesionálně ohánět ta nejujařměnější kancelářská ovečka a rodinné poradenství nabízet rozvedená padesátnice nebo rozverná stará panna.
PoznámkaStaženo z http://prigl.cz/brnaci/ezopice/
ZdrojInternetDatum3.8.2015
Číslo Strana Rok2015

HesloezokněžkaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslínelicencované ezokněžky za lowe rády zařídí cokoli
TitulekEzopičeRubrikaOsobnosti
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextKřesťanství a další náboženství nerespektovaly zákony fyziky, ezo vystrčilo fakáč i na všechny ostatní zákonitosti. "Je naprosto nezbytné, aby nebe bylo blankytné, zařiďte mi to!" Nelicencované ezokněžky mají pro tohle tupý sobectví pochopení a za lowe rády zařídí cokoli. Chtít od života vše znamená pro oplácanou farmaceutku užít si nevěru s dobře tvarovaným, namol ožralým alfasamcem, bezelstně se k ní přiznat příteli po ročním vztahu, nechat se opustit oběma, podobnou strategii v různých variacích několikrát zopakovat a stále u toho doufat, že karty, čakry a další spojenecký síly ve vesmíru jí přinesou muže, kterého si - jakožto nositelka nezpochybnitelného nároku na štěstí - doopravdy zaslouží. Kde je nabídka, je i poptávka. V Česku počet lidí, kteří chtějí iluzi štěstí za každou cenu, neustále stoupá. Proč je nezkasírovat? Za 10 700 na víkend můžete pomocí Oshovy meditace napravit partnerský vztah, který jste posledních deset let ojebávali nezájmem, leností a neochotou shodit aspoň jednu pneumatiku. Pokud víkendovka nepomůže, zaplaťte si dalších patnáct táců za tři kurzy vaginálního mapování. Sex doma bude stát pořád stejně za hovno, ale aspoň absolventka kurzu "pozná tajemství svojí Jóni".
PoznámkaStaženo z http://prigl.cz/brnaci/ezopice/
ZdrojInternetDatum3.8.2015
Číslo Strana Rok2015

HesloezoknihaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslíkromě ezoknih čtu i vědeckou literaturu
TitulekPotřebuji dramaRubrikaRozhovor
AutorKristýna MazánkováPostavení autora 
MluvčíAndrea KerestešováPostavení mluvčíhoherečka
KontextZa focením i cestujete, viděla jsem fotky z Austrálie. | Jela jsem do Austrálie a naplánovala si focení domorodých Aboridžinců, měla jsem jasný plán a cíl, jenže ze samotné akce jsem odcházela děsně zklamaná a naštvaná, nevyšlo to. Nakonec jsem vyfotila pár skvělých fotek, ale vlastně jen náhodou - v té své naštvanosti jsem totiž šla na pláž, kopala tam do vraku a najednou jsem si všimla, jak z odlivu začaly vycházet zabahněné děti. A pak jsem jen mačkala spoušť. Až když jsem seděla v letadle a přemýšlela, došlo mi, že největší problém s tím domnělým neúspěchem mělo vlastně moje ego. To byla dobrá lekce! | Takže to nebyla jen lekce fotografie. | Přesně tak. Přečetla jsem hodně duchovní literatury, občas jsem si i nahlas přeříkávala nějaké pravdy, měla jsem pocit, že jsem děsně osvícená. Jenomže teorie a praxe jsou dvě různé věci. A tak kromě ezoknih čtu i vědeckou literaturu. Chci to mít v rovnováze. A hlavně se snažím přijímat to, co je mi dáno. K tomu nejsou potřeba knihy, stačí uvědomění si sebe sama.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojMarianneDatum24.9.2015
Číslo Strana36Rok2015

HesloezokonzumentSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíezokonzument neplatí proto, aby musel životní problémy složitě řešit
TitulekEzopičeRubrikaOsobnosti
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextEzokonzument neplatí proto, aby musel životní problémy složitě řešit, ale nechá je mistra Reiki za pár táců "rozpustit v sedmidenním procesu". Chce ale i něco navíc. Kancelářský krysy žebrají o špetku dobrodružství tak nevybíravě, že ho do nich ezopodnikatelé ládují všemi otvory, avšak ne zas tak moc, aby ho krysy nebyly schopný strávit. A tak vidíme, jak z Facebooku mizí Lenky a Martinové a nahrazují je Yamuny a Shivové. Kvůli těm pomalejším z příbuzenstva a přátel si holka ještě nabarví hlavu na červeno či zrzavo, aby už každý pochopil, že i v téhle natvrdlé kuňce se skrývá ohnivý element, který svou nekonečnou planoucí energií sežehne všechno zlé včetně temných myšlenek.
PoznámkaStaženo z http://prigl.cz/brnaci/ezopice/
ZdrojInternetDatum3.8.2015
Číslo Strana Rok2015

HesloezokoučkaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslíbohyně, ezokoučky, profimamky a silný blonďák
Titulek RubrikaNáboženství
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextBohyně, ezokoučky, profimamky a silný blonďák. Spolek Lovci klamu odhaluje šarlatány # Proč v době pandemie zažila ezoterika takový boom? Jaké důsledky může mít ezoterika pro vaši peněženku a zdraví? A jaké jsou hlavní postavy místní ezo scény? Poslechněte si Hergot! s Lovci klamů.
PoznámkaTitulek upoutávky pořadu. Autoři: Dominik Čejka, Jan Škrob, Fatima Rahimi, Petr Wagner. Staženo z https://wave.rozhlas.cz/bohyne-ezokoucky-profimamky-a-silny-blondak-spolek-lovci-klamu-odhaluje-8750458
ZdrojČRo - wave.czDatum22.5.2022
Číslo Strana Rok2022

HesloezokrávaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslíkdyž máš za matku ezokrávu…
Titulek Rubrika 
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextIv Vodičková: Tramvaj 1 právě teď. Chlapeček cca 7 let k matce: Ch: "Budeš dneska meditovat?" M: "Ano, budu." Ch: "Ne, nebudeš!" M: "Jak to?" Ch: "Protože máš doma děsnej bordel!!" Aka výchova chlapců v Čechách. | Vojtěch Tunzer: Jak si je rodiče vychovají, takový je potom budou mít :D | Ivan Staffen: Když máš za matku ezokrávu…
PoznámkaMluvčí: členové facebookové skupiny Odposlechnuto v Praze.
ZdrojFacebookDatum28.11.2016
Číslo Strana Rok2016

HesloezokrávaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslíezokráva, oblečená v režné kytli, s barevným čírem na hlavě
TitulekTradiční rodina jako oběť pokrytectvíRubrika 
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextOdvozovat sociální význam pojmu "normální" (normální rodina, normální sexuální preference) od technického významu pojmu "norma" (tedy jakýsi etalon) je sice možné, leč zcela zavádějící a nefunkční. "Obvyklý stav" už je pak asi někde úplně jinde. Co to je? Většina asi ne, tedy statisticky významná množina? Nebo? Je neúplná rodina obvyklým stavem? Asi ano. Je to normální? Asi tedy taky (normální neznamená žádoucí). Právě ta neshoda v terminologii ztěžuje možnost a schopnost vyjádřit, jak to kdo vnímá. Navíc to komplikují různé náboženské či kulturní předsudky a zásudky… Já mám hranice "normality" hodně rozvolněné. Ezokráva, oblečená v režné kytli, s barevným čírem na hlavě, kojící tříletého potomka uprostřed křižovatky za chůze, je sice dle mého názoru pěkně jetá brambůrka, ale je to dnes (čo sa dá robiť) vcelku normální :-). Tak co myslíš - je "normální", když dva homouši chtějí vychovávat dítě? A myslíš, že je to nějakou hrozbou pro "tradiční rodinu" (whatever it takes)?
PoznámkaStaženo z http://panirtenka.blogspot.cz/2016/09/tradicni-rodina-jako-obet-pokrytectvi.html
ZdrojInternetDatum27.9.2016
Číslo Strana Rok2016

HesloezokrávaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslípodobné ezokrávy mají obří podporu v ženských časopisech
Titulek Rubrika 
AutorMatěj ČičákPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextTa ženská je normální magor. Matku nemocnou rakovinou chtěla vyléčit šamanskými medicínami z pralesa či Jonášovými kapkami a divila se, že na ni zbytek rodiny kouká blbě. Matku jí nakonec samozřejmě zabila chemoterapie a ozařování, jak tvrdí. Sobě podobné ezoženy léčí masírováním vagíny, čemuž říká vaginální masírování, protože tvrdí, že negativní zkušenosti ukládají v těle a zůstává blok v oblasti sexuálních orgánů. Muži se mohou těšit na anální mapování. Podobnost s Guru Járou je asi čistě náhodná, což ona odmítá, protože ona, ona je profesionálka, není guru a nezažívá u mapování pocity slasti. … Zarážející je, že podobné ezokrávy mají obří podporu v ženských časopisech. Je jedno, že vykládají bláboly a bludy, vždy si nějaká redaktorka pokecá o ezoterice, nechá si ohmatat vagínu a napíše článek, jak je novým člověkem, který se transformoval do nové dimenze a konečně prokoukl. Nevadí, že novým člověkem je tento půlrok již popáté.
PoznámkaStaženo z https://plus.google.com/+MatejCicak/posts/46GJRszmUGS
ZdrojInternetDatum3.8.2015
Číslo Strana Rok2015

HesloezokrávaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslíto, že sis vyložila karty s bohyněma, neni argument, ty ezokrávo!
TitulekEzosračky bych pálila…RubrikaBlitky
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPodobnej příklad - chci za každou cenu rodit doma! Ať to stojí co to stojí! Kvůli tomu si vsugeruju, že moje těhotenství neni rizikový! Žádný těhotenství neni bez rizika. Celý těhotenství může působit fajnově a sluníčkově, ale při porodu může nastat takovej problém, že za to zaplatí životem buď matka, nebo dítě, nebo oba. Takže těhotenství bez rizika možná, ale nikdo nemůže předpovídat, co se stane při porodu. A ne, to, že sis vyložila karty s bohyněma a ty ti řekly, že porodíš krásný křišťálový dítě bez problému, neni argument, ty ezokrávo! Jenže když někdo vidí místo porodnice haunted house, tak je to těžký, no. Protože bezpečnější je to "doma, kde nejsou zlí doktoři zkorumpovaní zlým farmaceutickym průmyslem, co chtěj načipovat její křišťálové dítě hned po porodu". Ale to, že se s "křišťálovym novorozencem" může cokoliv stát, to už je jedno. Hlavně, že já mám pohodlí a moje nemocná ezodušička je spokojená, protože symbolizuju matku Zemi a čichám přitom vonný tyčinky. No ale pokud se moje křišťálový dítě nenarodí tak uplně bez problému… kdo za to může? Zlý doktoři! Zažalujeme je!
PoznámkaStaženo z http://myselfagainsttimeandspace.blog.cz/1703/ezosracky-bych-palila
ZdrojInternetDatum17.3.2017
Číslo Strana Rok2017

HesloezokravinaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslíobecně je teď s fake news i "ezokravinami" docela velký boom
TitulekMýcení vesmírných konspirací. S Janem Lukačevičem nejen o (ploché) ZemiRubrikaLife
AutorPetr CieslarPostavení autora 
MluvčíJan LukačevičPostavení mluvčíhofyzik, popularizátor vědy
KontextObecně je teď ale s fake news, konspiračními teoriemi i "ezokravinami" docela velký boom. Přijde ti, že mají tyhle nepravdivé zprávy v době sociálních sítí poměrně velkou účinnost? Nebo jsou fake news jen nafouknutá bublina v některých sociálních bublinách?
PoznámkaStaženo z https://www.studenta.cz/life/myceni-vesmirnych-konspiraci-s-janem-lukacevicem-nejen-o-plo/r~627571704eee11e9be22ac1f6b220ee8/
ZdrojInternetDatum26.3.2019
Číslo Strana Rok2019

HesloezokulturaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslíezokultura vytváří vlastní svět s vlastními subkulturními médii
TitulekEzotrhy, ezolidi, ezozbožíRubrikaReportáž
AutorJiří X. DoležalPostavení autorareportér
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextV minulosti jsem navštívil celou řadu burz, trhů a veletrhů. Atmosféra toho ezoterického je vlastně plně srovnatelná třeba s konopným veletrhem. I tady je plno. Diváci jsou stejně nadšení, prodejci stejně blazeovaně profesionální, atmosféra takřka sváteční. Většina lidí přichází "za prožitkem", jsou zvědaví a je vidět, že si to užívají. Docela přízračně působí seznam mediálních partnerů akce. Biorevue, časopis Medium, Časopis pro Kvalitní Život, Ve hvězdách - lidový léčitel a konečně VII. ezoterický festival Třinec. Ezokultura vytváří vlastní svět s vlastními subkulturními médii, o jejichž existenci nemá většinová společnost nejmenší ponětí. Obešel jsem celý veletrh - v jedné velké hale rozdělené panely bylo mnoho desítek prodejců -, hovořil s prodejci a následně sestavil jejich stručnou kategorizaci.
PoznámkaReportáž z vánočních ezoterických trhů na ostravské Černé louce.
ZdrojReflexDatum23.12.2015
Číslo52Strana63Rok2015

HesloezokýčSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíezokýč a jeho estetické limity
TitulekNebeští poslovéRubrika 
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextLenka Svobodová a Ondřej Krajtl: Ezokýč a jeho estetické limity. 25. 1. 2017 v 17.00 Divadlo hudby.
PoznámkaTipy pro volný čas. Nalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
Zdroj5plus2Datum2.12.2016
Číslo Strana28Rok2016

HesloezomagorSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíezomagor zmanipuloval matku a zakáže jí chodit na chemoterapii
TitulekEzosračky bych pálila…RubrikaBlitky
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextVezmu asi nejhnusnější a nejnechutnější příklad, ke kterýmu sem se kdy dostala. Máme ezomagora, vygooglila sem, že si říká Michal Shark. Máma tohohle kokota dostala rakovinu. Ezomagor ji začal přesvědčovat, že je to "nahromaděná zlost" a jánevimco a že je původcem vlastně její nynější partner (kterej nebyl jeho otec, otce měl mrtvýho). Máma svýho partnera opustila. Ezomagor zmanipuloval vlastní matku a zakáže jí chodit na chemoterapii, která by ji prej zabila. Místo toho ji "léčil" sám. Džusíkama. Jo. Chtěl vyléčit zasranou rakovinu "džusíkama". Jeho máma se sice nakrátko vrátila k tomu svýmu partnerovi a vlastní syn ezomagor ji přesvědčil, že to je důvod zvětšení jejího nádoru (nebo snad ten nádor údajně nakrátko "zmizel" a pak se zas objevil, nebo co). Takže do matky dál cpal "domácí léčbu" a okecával to zlym farmaceutickym průmyslem a tak. Co se časem stalo? Máma mu bohužel logicky umřela, protože se neléčila.
PoznámkaStaženo z http://myselfagainsttimeandspace.blog.cz/1703/ezosracky-bych-palila
ZdrojInternetDatum17.3.2017
Číslo Strana Rok2017

HesloezomaniakSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslírodiče, kteří mají strach, budou nálepkováni jako "ezomaniaci"
TitulekNejsme odpůrci očkování, bojujeme za právo rodičů vybrat si vakcínu a časRubrika 
AutorZuzana SedláčkováPostavení autora 
MluvčíTereza ReichováPostavení mluvčíhorežisérka filmu Epidemie svobody
KontextDokument se nazývá Epidemie svobody. Proč jste ho tak nazvali, když vlastně řeší nemožnost rodičů rozhodnut si svobodně o tom, zda dítě nechají naočkovat, takže vlastně řeší nesvobodu? | Je to název doufající ve změnu a není tak jednoznačný. Film nevypráví jen o rozhodování rodičů, ale i o rozhodování politiků a o demokracii, která se musí chtě nechtě vyvíjet. A dokud zde budou například lékaři, kteří mají strach se ozvat proti tomu, jak je systém nastaven, rodiče, kteří mají z různých důvodů z očkování všech povinných i nepovinných vakcín strach, budou nálepkováni jako "ezomaniaci", neposuneme se dál. Nesvoboda se dá řešit jen tak, že víc a víc lidí se bude beze strachu svobodně ozývat. A proto ta epidemie v názvu.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojHorizontDatum21.3.2017
Číslo Strana7Rok2017

HesloezomatkaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslízasloužilé ezomatky
TitulekNepřátelské převzetí Facebooku//Před volbami vládnou sociální síti padesátníciRubrikaReflexe
AutorKryštof PavelkaPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextFacebook sice plošně maže za kdejaký nekorektní žert (což často odnášejí lidé a skupiny libující si v chytré, byť někdy hodně nekompromisní legraci, naposledy brněnští KKRD boys), ale facebookových skupin, kde si hysterické "vlastenectví" podává ruku s antivakcinačním šílenstvím a kde vedle sebe vegetí zasloužilé ezomatky s českými fanoušky vrahů Lukašenka a Putina, jsou pořád stovky a mají desítky, stovky tisíc aktivních členů.
Poznámka 
ZdrojReflexDatum26.8.2021
Číslo34Strana14Rok2021

HesloezomatkaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslíezomatka se pochlubila kojícími fotkami; je tohle normální?
Titulek Rubrika 
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextEzomatka se pochlubila intimními kojícími fotkami. Je tohle normální?
Poznámka 
ZdrojTwitterDatum6.12.2016
Číslo Strana Rok2016

HesloezometodaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslíinklinace k terapeutickým ezometodám
TitulekPřezkušování bestselleristyRubrikaKultura
AutorEva KlíčováPostavení autoraliterární kritička
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextAutorský koncept Ludvíka Vaculíka vtělený do citátu "Napiš pokud možno dobře, cos udělal špatně, a dostane se ti rozhřešení!" v české literatuře samozřejmě stále prosperuje. Zcela otevřeně jej například už roky praktikuje Michal Viewegh - citát se objevil nejpozději v jeho Povídkách o manželství a o sexu (1999) a znovu je jeho parafráze zmíněna v novince Biomanžel. … V Biomanželce se v popisování manželčiny proměny přetlačují dvě nesmiřitelné vyprávěcí a životní perspektivy: racionalisticko-materialistická Mojmírova a "ezoterický" pohled duly - oné archetypální "La Loby" vzývající ženskou nespoutanost. Biomanžela již dula sepisuje sama a Mojmíra odhalila jako zlého Modrovouse, jenž chce v souladu s francouzským lidovým hororem uchvátit krásnou a tvůrčí Hedviku. Dula se stává hlavním strůjcem textu, přičemž si neodpustí tuhovtipné komentáře k tomu, co píše: "Cha! To bylo souvětíčko, co?" Vyskytuje-li se ale na scéně pouze Mojmír, přejde vyprávění do neutrální er-formy. Dula v symbolické rovině co dobře stokilová snadno přemůže pohublého rekonvalescenta Mojmíra. Jestli je Biomanželka polemická, tady se životní koncepty přesmýknou v zápas "mimo dobro a zlo": dula nelogicky nenásleduje Hedviku, ale zůstává u Mojmíra. A jejich vzájemný cynismus i Mojmírova zoufalá inklinace k terapeutickým ezometodám pak rozběhnou duel, v němž původní protivy téměř splynou a účel posvětí (i bio) prostředky.
PoznámkaRecenze publikace Michal Viewegh: Biomanžel, Druhé město, Brno 2015.
ZdrojRespektDatum16.11.2015
Číslo47Strana56Rok2015

HesloezomudrcSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslínepotřebujeme moderní mediální ezomudrce z ženských časopisů
TitulekK čemu ta adorace čínské medicíny?RubrikaHorizont
AutorLeoš KyšaPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPoslední únorový čtvrtek se v Poslanecké sněmovně odehrál seminář o propojení západní a tradiční čínské medicíny. Posvětil ho ministr zdravotnictví Ludvík, který tak navázal na iniciativu svého předchůdce a vůbec nařízenou vládní linii směřující k tomu, být ve všech oblastech co nejservilnější vůči všemu čínskému, jak ostatně vyplývá ze Společného prohlášení o navázání strategického partnerství mezi Českou republikou a Čínskou lidovou republikou, kde se mimo jiné píše: "Obě strany budou nadále podporovat šíření, propagaci a používání tradiční čínské medicíny v České republice a střední a východní Evropě a podporovat výstavbu českočínských center tradiční čínské medicíny." … Pan ministr nejspíš objevil Ameriku a Austrálii k tomu, ale medicína postavená na důkazech (EBM), což je to, co se aplikuje v našich nemocnicích (vůbec používat termín západní medicína je hloupost, protože medicína postavená na důkazech se používá v Japonsku a ve velkém i v Číně), velmi dobře ví, co dokáže psychika pacienta s jeho zdravotním stavem. Placebo, tedy právě ono často nevyzpytatelné působení psychického stavu pacienta na jeho uzdravení, je předmětem výzkumu po celém světě i u nás. Dobří lékaři, včetně těch, kteří stáli při založení Sisyfa, jej využívají či využívali pro dobro pacienta. Nepotřebujeme Číňany ani moderní mediální ezomudrce z ženských časopisů, abychom objevovali něco, co už dávno víme.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojLidové novinyDatum4.3.2017
Číslo Strana12Rok2017

HesloezonácekSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslí 
TitulekEzopičeRubrikaOsobnosti
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextEzonácci # Ezo lidi rozděluje stejně jako názory na to, kterej alkoholik by měl být prezident a kterej psychopat premiér. Pravidlem šťastné ezopiče je odstřihnout se od všeho, co by mohlo narušit jemné předivo štěstí včetně všech lidí, kteří v člověku vzbuzují emoci "Ne-ne!". A tak spolu klidně přestávají mluvit sourozenci, partneři, přátelé. Nebe totiž musí být za všech okolností blankytné.
PoznámkaMezititulek úvahy. Staženo z http://prigl.cz/brnaci/ezopice/
ZdrojInternetDatum3.8.2015
Číslo Strana Rok2015

HesloezoněcoSlovní druh / typ heslazájm.
Podheslínepřijde mi to jako úplné ezoněco
Titulek Rubrika 
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextDornovku sleduji nějakou dobu, zkušenosti mám s tou zvířecí. Nepřijde mi to jako úplné ezoněco. Ale ráda se něčemu přiučím.
PoznámkaKomentář u odkazu na článek s titulkem "František Hastík: Je Dornova metoda velmi nebezpečnou manipulací?". Staženo z https://it-it.facebook.com/groups/admin.sisyfos/permalink/10156131732569109/?comment_id=10156133876059109&comment_tracking=%7B%22tn%22%3A%22R%22%7D
ZdrojFacebookDatum9.2.2019
Číslo Strana Rok2019

HesloezonesmyslSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíezobáby a ezodědci vykládající ezonesmysly
Titulek Rubrika 
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextJarmila Krupová: Zákon besed: Pozvete spisovatelku - přijde 12 lidí, z toho 5 knihovnic. Pozvete kartářku, ufologa nebo ezo-někoho - sál je plný. | Lord Shedy: Ezobáby a ezodědci vykládající ezonesmysly. Zezodementizování méně myslících lidí.
Poznámka 
ZdrojTwitterDatum17.10.2016
Číslo Strana Rok2016

HesloezopandemieSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslítuhle ezopandemii se snaží vysvětlit odborníci ve studiu na ČT24
TitulekEzopičeRubrikaOsobnosti
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextHejtovat ezo je zatraceně bolestivý. Ezařky máme totiž - stejně jako alkoholiky a nácky - v každý český domácnosti. Ať už je to naše sestra, teta, současná nebo bývalá manželka, nejde udělat krok, aby se člověk u snídaně nebo na návštěvě nezapletl do čaker, nenarazil u přepážky pojišťovny na vnitřní Bohyni nebo dokonce neuslyšel přes dveře vlastní koupelny večerní očišťující mantru. Tuhle ezopandemii se už dlouho snaží vysvětlit odborníci … ve studiu na ČT24, zatímco jejich manželky sedí s nohama do kříže uprostřed kruhu z vonných tyčinek a myslí na to, jakej je jejich vyššíma silama nepolíbenej starej debil a impotent. Ani ta nejdokonalejší studie na téma náboženské vakuum v ateistickém Česku, ztráta smyslu života v odcizujícím kapitalismu nebo nedostatek pohybu v přírodě při sedavém zaměstnání naši touhu po vysvětlení této tak rozšířené debility neuspokojuje.
PoznámkaStaženo z http://prigl.cz/brnaci/ezopice/
ZdrojInternetDatum3.8.2015
Číslo Strana Rok2015

HesloezopatlaniceSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslíšlo o úsměvně šílenou ezopatlanici všeho možného
TitulekSmrt je stejně důležitá jako životRubrikaOrientace
AutorDavid LanczPostavení autora 
MluvčíLucie FaulerováPostavení mluvčíhobohemistka, spisovatelka
KontextV knize jsou nejrůznější ezoterické scény. Vy jste si spoustu ezozážitků vyzkoušela kvůli psaní na vlastní kůži. Jaké to bylo? | Hrozně zajímavé. Nejdřív jsem si na YouTube hledala blogy, kde lidé mluví o zkušenostech s rodinnými konstelacemi, regresí a podobně, případně videa z workshopů. Ale stejně mi to nedalo a chtěla jsem to absolvovat i naživo. Nakonec jich bylo asi pět, možná víc. Byla jsem asi hrozně podezřelá, jako jediná jsem tam vždy seděla s bločkem a neustále kladla dotazy, zatímco ostatní přijímali všechno, co se jim říkalo, nezpochybňovali. Je snadné se tomu vysmívat dopředu, ale to jsem nechtěla, i v knize na tom hrdinka paradoxně najde něco, čeho se chytne nebo představuje metaforu z jejího života. Některá popsaná setkání jsou poskládaná z více zkušeností naládovaných do jednoho, ale třeba seminář ohýbání příborů pomocí vlastní mysli je opsaná zkušenost. Někdy šlo o zajímavé setkání, jindy úsměvně šílenou ezopatlanici všeho možného, no a v jednom případě to bylo trochu zlo, co zavánělo dogmatickým sektářstvím.
PoznámkaPříloha.
ZdrojLidové novinyDatum25.7.2020
Číslo Strana15Rok2020

HesloezopičaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslízačátek i konec úvahy o životě milionů ezopičí
TitulekEzopičeRubrikaOsobnosti
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextHejtovat ezo je zatraceně bolestivý. Ezařky máme totiž - stejně jako alkoholiky a nácky - v každý český domácnosti. Ať už je to naše sestra, teta, současná nebo bývalá manželka, nejde udělat krok, aby se člověk u snídaně nebo na návštěvě nezapletl do čaker, nenarazil u přepážky pojišťovny na vnitřní Bohyni nebo dokonce neuslyšel přes dveře vlastní koupelny večerní očišťující mantru. Tuhle ezopandemii se už dlouho snaží vysvětlit odborníci … ve studiu na ČT24, zatímco jejich manželky sedí s nohama do kříže uprostřed kruhu z vonných tyčinek a myslí na to, jakej je jejich vyššíma silama nepolíbenej starej debil a impotent. Ani ta nejdokonalejší studie na téma náboženské vakuum v ateistickém Česku, ztráta smyslu života v odcizujícím kapitalismu nebo nedostatek pohybu v přírodě při sedavém zaměstnání naši touhu po vysvětlení této tak rozšířené debility neuspokojuje. Alespoň určitou odpověď na otázku "Proč ezo?" nám nakonec neposkytli vědci, ale Hana Zagorová. Autor textu vystihl jedinou větou, co se honí v hlavě všem měšťačkám, který věří, že zakoupením krystalku správné barvy se vše v dobré obrátí. "Je naprosto důležité, abych byla šťastná," je začátek i konec úvahy o životě milionů ezopičí.
PoznámkaStaženo z http://prigl.cz/brnaci/ezopice/
ZdrojInternetDatum3.8.2015
Číslo Strana Rok2015

HesloezopičaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslíje mi líto milé ezopiče, ale prokázat existenci andílků nelze
TitulekEzosračky bych pálila…RubrikaBlitky
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextOpírejme se o přírodu a přírodní zákony, některé věci před několika desítkami let nebyly ani myslitelné, dnes naprosto běžné díky zpřístupnění a pokroku vědy a technologie. Už nemáme potřebu spolíhat se na magický formule, jako naši primitivní předci. Náš logicky uvažující předek si myslel, že zaříkávadlo je nástrojem, jehož používáním zajistíme např. úrodná pole. Jenže to tak nějak nefungovalo dostatečně. Protože ne magický zaříkávadla, ale hnojení je ten správnej nástroj, kterej zajistí úrodná pole. Použijeme nástroj, díky kterýmu výsledku dosáhneme mnohem pravděpodobněji než po zaříkávání, případně po intenzivním modlení se k božstvu deště. Samotný racionální fakt vychází z těch snadno pozorovatelných přírodních zákonitostí. Aby byl fakt moci přijímanej, jako fakt, je třeba jeho prokazatelnosti. Je mi líto milé ezopiče, ale prokázat existenci ochranných andílků tak, jak je vykládáte vy, nelze. Většina argumentů proti staví na vlastních zkušenostech, právě na "neschopnosti prokázat" existenci těhlech píčovin.
PoznámkaStaženo z http://myselfagainsttimeandspace.blog.cz/1703/ezosracky-bych-palila
ZdrojInternetDatum17.3.2017
Číslo Strana Rok2017

HesloezopičaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslímě hrozně sere, jak tihle lidi dělají ostudu ostatním ezopičám
Titulek Rubrika 
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextMě hrozně sere, jak tihle lidi dělají ostudu ostatním ezopičám.
PoznámkaStaženo z https://twitter.com/mysikralovna/status/1461845975014719490
ZdrojTwitterDatum20.11.2021
Číslo Strana Rok2021

HesloezopíčaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslípod pojmem ezařka čí ezopíča si představím něco, co je další level
TitulekJsem ezop*ča, nebo ne?RubrikaMyšlenky
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextTen článek, na který narážím, je myslím už docela starý, na Prigl.cz se objevil už cca před rokem a má jediný cíl - hejtit ezařky. Fajn, zmiňuje tam, že každý má v rodině nějakou. Musela jsem se zamyslet, jestli čirou náhodou do téhle škatulky nepatřím také, protože mystika a tajemno mi vůbec nejsou cizí. Naopak. I tenhle blog byl před deseti lety založen proto, abych na něm tyhle ezoterické věci sdílela a čtenářů nebylo málo. Jenomže… já si pod pojmem ezařka čí ezopíča představím spíš něco, co je až další level. Ženskou, kam přijdete domů, voní to tam kadidlem, na stěnách má mandaly, plnou knihovnu duchovní literatury a tvrdí, že za všechno může karma. Na karmu jako takovou totiž zrovna já nevěřím prakticky vůbec. Ale jsou lidi, kteří toho mají plnou papulu a myslí to smrtelně vážně. Lidi, ne ženy, protože ač se článek na Priglu zabývá ezařkami, já znám i muže, s jedním z nich jsem strávila pět let života.
PoznámkaStaženo z http://vecernice.blog.cz/1604/jsem-ezop-ca-nebo-ne
ZdrojInternetDatum17.4.2016
Číslo Strana Rok2016

HesloezopindaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslímyslela, že je mentorka; byla ezopinda
Titulek Rubrika 
AutorVilém RubešPostavení autorabloger
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextMyslel, že je mentor. Byl mentál. Myslela, že je mentorka. Byla ezopinda. A tak je to se vším.
Poznámka 
ZdrojTwitterDatum6.1.2017
Číslo Strana Rok2017

Hesloezopinda ?Slovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslítyhle ezopindy jsem před pár dny poslouchala půl večera
TitulekOsudový partner, duchovní partnerRubrikaVoľný pokec
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextSouhlas. Já jsem z týhle diskuse silně opupínkovaná, páč jsem tyhle ezopindy před pár dny poslouchala půl večera a ještě teď mi z toho hučí v hlavě… Nechápu, v čem mi to pomůže - vědět, jestli je můj partner osudovej, nebo duchovní… pokud něco takovýho vůbec je… Copak láska se dá škatulkovat?
PoznámkaStaženo z https://www.zverokruh.sk/forum/volny-pokec/osudovy-partner-duchovni-partner/?pagenum=2
ZdrojInternetDatum19.9.2013
Číslo Strana Rok2013

HesloezopitomecSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíje ezopitomec par excelance; k tomu pěkně vyčůranej
Titulek Rubrika 
AutorPetr RadiměřskýPostavení autorachemik
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextDeepak Chopra je ezopitomec par excelance. K tomu pěkně vyčůranej.
PoznámkaKomentář u odkazu na článek s titulkem "Cesta ke Stvořiteli po 'americku' z roku 2017".
ZdrojFacebookDatum12.6.2017
Číslo Strana Rok2017

HesloezopodnikatelSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíezopodnikatelé ho do nich ládují všemi otvory
TitulekEzopičeRubrikaOsobnosti
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextEzokonzument neplatí proto, aby musel životní problémy složitě řešit, ale nechá je mistra Reiki za pár táců "rozpustit v sedmidenním procesu". Chce ale i něco navíc. Kancelářský krysy žebrají o špetku dobrodružství tak nevybíravě, že ho do nich ezopodnikatelé ládují všemi otvory, avšak ne zas tak moc, aby ho krysy nebyly schopný strávit. A tak vidíme, jak z Facebooku mizí Lenky a Martinové a nahrazují je Yamuny a Shivové. Kvůli těm pomalejším z příbuzenstva a přátel si holka ještě nabarví hlavu na červeno či zrzavo, aby už každý pochopil, že i v téhle natvrdlé kuňce se skrývá ohnivý element, který svou nekonečnou planoucí energií sežehne všechno zlé včetně temných myšlenek.
PoznámkaStaženo z http://prigl.cz/brnaci/ezopice/
ZdrojInternetDatum3.8.2015
Číslo Strana Rok2015

HesloezořečSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslípoužívají ezořeči, citáty a lžimoudra
Titulek RubrikaCelebrity
AutorKristýna KochánkováPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextJak skrývají své úmysly hvězdy na Instagramu? Používají ezořeči, citáty a lžimoudra # Instagram celebrit občas připomíná knížečku nejslavnějších citátů z nějakých levných knih. Komu se nelení, tomu se…, lepší vrabec v hrsti nežli holub…, přej a bude ti přáno. To vše doplněno naprosto nekorespondujícími snímky z dovolených à la lehátko u bazénu v Turecku. Kombinace, jež víc než moudrost evokují prostý výkřik do tmy. … Dnešní doba je mimořádně bohatá na informace všeho druhu, až je někdy těžké se zorientovat. Sex, porno, filozofie, politika, historie, konspirační teorie, duchovno a ezoterika. Právě s ezoterickými směry se roztrhl pytel a kdekdo hledá instantní návod na život. Jak být šťastný, jak rychle zbohatnout, sbalit chlapa, ženskou, jak najít klid. Rady pro život sbírají také slavní a jejich moudra pak zdobí sociální sítě. "Abychom byli harmoničtí, tedy v harmonii abychom žili, byli, je potřeba: V první řadě milovat, za druhé milovat a za třetí milovat," píše Kaira Hrachovcová (43) na Instagramu.
PoznámkaTitulek článku. Nalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
Zdrojexpres.czDatum27.5.2018
Číslo Strana Rok2018

HesloezoslepiceSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslíhysterická ezoslepice s pomateným rozumem
TitulekKartářky, jasnovidci a spol.Rubrika 
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextNevzali tě mezi sebe, dělat s takovou namachrovanou a egoistickou ezoslepicí byla taky pro ně hodně složitá situace. Ano, jak je psáno výše - a tak jsi to obrátila, abys poškodila ty, které to myslí aspoň trochu na určité úrovni. Neříkám, taky se všemi nesouhlasím, které tam účinkují, spíš mám vynikající zkušenosti nejen já, ale i jiní lidé s těmi mravenečky v povzdálí, těm by patřila větší odměna a větší pozornost. Ale to, co způsobíš ty, kdekoli se objevíš, nemá obdoby. Ty jsi ta povolaná, ta zasvěcená, ta jediná, která má patent na rozum. Nejsi nic jiného nežli hysterická ezoslepice s pomateným rozumem. Rád bych viděl tvé EEG, to by byl patrně vskutku zajímavý pohled. Až dojdeš k náležité skromnosti a pokoře - pak tě možná lidi budou brát vážně. Avšak tuze pochybuji, že to ve své nadutosti a pomatenosti vůbec zvládneš. Nu, ukaž se. Ukaž jim to všem i nám všem - jak se to dělá…
PoznámkaStaženo z http://diskuse.doktorka.cz/kartarky-jasnovidci-spol/archiv/26160/
ZdrojInternetDatum19.6.2014
Číslo Strana Rok2014

HesloezosračkaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslík definování ezosraček si musíme shrnout jejich společné znaky
TitulekEzosračky bych pálila…RubrikaBlitky
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextJak definovat ezosračku? To není uplně lehkej úkol. … K definování ezosraček si musíme shrnout jejich společné znaky. Dejme tomu zhruba následovně: Jejich krátká existence, jejich novota je pochybná. Pozdějc se opřu o všeobecné znaky sektářství a nových náboženských hnutí. Slovíčko "nové" je klíčový. Nejedná se o prastarou kabalu a súfismus, je to nová sračka, která je slátaná většinou ze spousty pramenů, z mýtů, legend. Použiju čerstvý příklad, nedávno známá Kačenka a archanděl Sandalfon, Uriel a vtělení Krista, nebo co. Do toho vesmírná flotila -> ufoni, moderní fenomén (ve zde podávané podobě). Obecně, už se dostávám k bodu, kdy můžu subjekt nazvat: hnutí typu New age. Klíčový slovo. Se souhrnem hnutí, který nazýváme New age, maj ezosračky blízkou souvislost a tvoří jednu z jeho hlavních složek.
PoznámkaStaženo z http://myselfagainsttimeandspace.blog.cz/1703/ezosracky-bych-palila
ZdrojInternetDatum17.3.2017
Číslo Strana Rok2017

HesloezosračkokonáníSlovní druh / typ heslapodst. s.
Podheslíohánění se starou mytologií pro omluvení svýho ezosračkokonání
TitulekEzosračky bych pálila…RubrikaBlitky
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextJá nejsem dutej skeptik, ale taky nejsem dutá hlava. Takže asi tak. Ale za ohánění se starou indickou mytologií (vlastně jakoukoliv mytologií) pro omluvení svýho ezosračkokonání bych ty lidi fakt fackovala. Je totiž jednoduší věřit na andílky, šutříky, vlastní "božskou dokonalost", než si přiznat svoje nevzdělání a skutečnost života, kterej stojí za starou bačkoru. Páč to za mě vyřeší motivační citátek a to, že si budu kreslit mandalku. Nejlepší věc, co ale už sem od pár takových exemplářů slyšela? "Já ale nejsem věřící, sem ateista, jenom ti teda myslim, že nás musí něco řídit, že existuje nějaká všeobjímající energie blablabla." Lol, nejvíc pobavilo…
PoznámkaStaženo z http://myselfagainsttimeandspace.blog.cz/1703/ezosracky-bych-palila
ZdrojInternetDatum17.3.2017
Číslo Strana Rok2017

HesloezosubkulturaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslíezosubkultura není izolovaný jev
TitulekEzotrhy, ezolidi, ezozbožíRubrikaReportáž
AutorJiří X. DoležalPostavení autorareportér
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextZajímavou kapitolu ezotrhů tvoří ezoestetika. Tu nelze při vší slušnosti nazvat jinak než pokleslou. Je to estetika kýče, levné líbivosti, umělé hmoty, pozlátek, otumlovaných bezcenných "léčivých" polodrahokamů a ochranných pyramid z epoxidu. Skutečnou kvintesencí nevkusu jsou energetické obrazy - ty, jež mají místnost prozářit pozitivní energií. Jsou k zakoupení u celé řady prodejců. Vypadají všechny podobně. Symetrické mandaly, či naopak abstraktní klikyháky v pastelových barvách zvednou žaludek nejen citlivému kunsthistorikovi. Amulety nejrůznějších provedení vynikají stejným nevkusem, ale ukazují, že ezosubkultura není izolovaný jev. Nad siderickými kyvadélky - čarodějnickými pomůckami, jejichž pomocí se určuje například budoucí pohlaví dítěte - mávnu rukou, to je disciplína sama o sobě. Tolik kyvadélek všech odstínů stříbrné a zlaté lesklosti najednou působí mocně, ale nepřekračují estetiku energetických obrazů. Mezi nabízenými šperky - přesněji bižuterií - ale převládá etnoestetika, která ukazuje na jisté prolnutí ezokultury se subkulturou hippies. Korálky, pletenina, kožené náramky s kamínky - všechny tyhle hipísácké atributy ezokultura integrovala.
PoznámkaReportáž z vánočních ezoterických trhů na ostravské Černé louce.
ZdrojReflexDatum23.12.2015
Číslo52Strana65Rok2015

HesloezošarlatánstvíSlovní druh / typ heslapodst. s.
Podheslíjiný v metodě vidí jen pomatené sluníčkové ezošarlatánství
TitulekŠepot a dotykyRubrikaCivilizace
AutorJan HorčíkPostavení autorašéfredaktor serveru Hybrid.cz
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextTřeba na YouTube. Právě tam se objevilo nové hnutí skrývající se pod zkratkou ASMR, Autonomous sensory meridian response, známé též jako "mozkový orgasmus". Možná jste už na nějaké ASMR video narazili; mohla v něm vystupovat třeba pohledná blondýna šeptající anglicky s nenápadným ruským přízvukem a foukající na diváka dým z vonné lampičky (…). Účinkující v ASMR videích obvykle mluví tiše, šeptají a zároveň předstírají například stříhání, líčení nebo masáž hlavy diváka. Ta nejpropracovanější se odehrávají třeba u zubaře, očaře, v cestovní kanceláři či lázních. Mezi jedno z nejoblíbenějších patří to, ve kterém přijdete do futuristické vesmírné cestovní agentury (…) a vybíráte si příští mezihvězdnou dovolenou. Nejsledovanější videa mají miliony zhlédnutí a videokanály jejich tvůrců desetitisíce odběratelů. … U většiny videí byste zvuk měli poslouchat ve sluchátkách. Zvuk a vizuální simulace dotyku je totiž tím, co vyvolává onen těžko popsatelný příjemný pocit. Asi jako když zavřete oči a někdo vedle vás šeptá a přitom vás ještě hladí po ruce. Zvuk se nejčastěji nahrává binaurálně s pomocí umělé hlavy se dvěma mikrofony, což ve sluchátkách vyvolává pocit prostorovosti a výrazně napomáhá vnoření se do virtuálního prostředí. Hlava figuríny je také obětí veškerého líčení, masírování či dentální hygieny, což pomáhá přenášet pocit příjemných dotyků na diváka. Funguje to ale jen na někoho, jiný v metodě vidí jen pomatené sluníčkové ezošarlatánství. V každém případě jde o slušný byznys. Obliba "mozkového orgasmu" stoupá, videa jsou čím dál propracovanější. Jejich tvůrci se nebojí vkládat do nich reklamy ani si fanouškům říci o dobrovolný příspěvek.
Poznámka 
ZdrojRespektDatum9.3.2015
Číslo11Strana63Rok2015

HesloezošátekSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslímatka s dítětem přikurtovanym v tom ezošátku
Titulek Rubrika 
Autor Postavení autora 
MluvčíDaniel StránskýPostavení mluvčíhostudent Právnické fakulty UK
KontextKdykoliv vidim nějakou matku s dítětem přikurtovanym v tom ezošátku, což teda dle mýho musí bejt v tomhle vedru neskonale super, mam strašnou chuť se jí zeptat, jak tu placentu sežrala. Smoothiečko? Steak? Tataráček? Lasagne?
Poznámka 
ZdrojFacebookDatum20.6.2017
Číslo Strana Rok2017

Hesloezotericko-filozofickýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíezotericko-filozofický trubadúr jedenadvacátého století Tomáš Klus
TitulekKlus versus Babiš: Za co, Pane Bože, za co?!RubrikaAktuálně
AutorJakub KvasničkaPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextVšechno začal již zmiňovaný ezotericko-filozofický trubadúr jedenadvacátého století Tomáš Klus. Ten zkritizoval právě umělce, kteří vystupovali na Colours: "Nemohl jsem se ubránit dojmu, že za chléb a hry mí přátelé přivřeli oči nad tím, že Šéf v té velké hře prostě nehraje podle pravidel," psal svým tradičním literárním stylem Klus na Facebook. "Jsme tady kvůli hudbě. Jsme tady, páč je to naše srdcovka. Jsme tady na diskuze, za atmoškou. Jsme tady pro cukrovou vatu. To je fuk. Jste tam. Legitimizujete způsob Šéfovy hry. Říkáte, ano, v tomhle případě ano. Ale ve vlaku do Prahy už je to zase Zloduch," napsal Klus a pak samozřejmě odkázal na něco chytrého od Karla Kryla, protože co by to bylo za Tomáše Kluse bez odkazu na něco chytrého od Karla Kryla, a pokračoval: "Mám ve své smlouvě o dílo klauzuli, kterou si vyhrazuji právo nehrát tam, kde tečou Šéfovy peníze. Připojuji k tomu nyní i svůj bojkot Mafry a všech bezskrupulózních, konkurenci a životní prostředí likvidujících podniků Velkostatkohnojaře." Role Kluse v celé poměrně legrační okurkové konfrontaci vlastně není nijak překvapivá. Zpěvák jde proti Babišovi konzistentně už minimálně tři roky. Není to nic "šokujícího", nového, mimořádného. Bojkot Klus ohlásil už mnohokrát. Teď přidal Babišova média. Jako plus mu může sloužit skutečnost, že bojkot nedodržuje jen na sociálních sítích, jako mnozí jiní, ale i ve skutečnosti. To je chlapské. A samozřejmě má na něco takového právo. A stejně tak má (určitě oprávněně) dojem jakési mediální moci. Proto už asi posté plácl do vody, aby ohodil Babiše.
Poznámka 
ZdrojTýdenDatum6.8.2018
Číslo33Strana15Rok2018

HesloezoteričkaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslíbláznivé ezoteričky, hippiezačky nebo jiné pomatené přírodní ženy
TitulekDoma nerodí jen "ezoženy", ale i sexy ženyRubrika 
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextSvoje okolí pravděpodobně velmi zaskočíte, pokud se rozhodnete rodit doma, a to v případě, pokud si vás už dávno nezaškatulkovalo mezi bláznivé ezoteričky, hippiezačky nebo jiné, ale určitě pomatené přírodní ženy.
PoznámkaStaženo z https://medium.com/@JanaKlimova/doma-nerodí-jen-ezoženy-ale-i-sexy-ženy-b02ba8ced32
ZdrojInternetDatum27.1.2016
Číslo Strana Rok2016

HesloezoteričkaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslíurputnou ezoteričku nelze na její vnitřní i skutečné cestě vystopovat
TitulekHollandová představila na Berlinale své první celovečerní krimi, výsledkem je ale zmatení žánrůRubrikaKultura
AutorTomáš StejskalPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextKdyž v úvodu nového filmu Přes kosti mrtvých, který soutěží na festivalu v Berlíně, kamera zabere fotogenickou skupinu jelenů, dostaví se pocit, jako by kameramanem byl jedním z nich. Tak moc je nálada v prvním celovečerním pokusu režisérky Agnieszky Hollandové o žánr krimi prodchnuta láskou ke spárkaté zvěři. … Šedovlasá Janina, která trvá na tom, aby ji všichni oslovovali příjmením Duszejková, nechala dávno kariéru inženýrky za sebou. Běhá po lesích se svými dvěma psy, když ji v kůlně navštíví kanec, přátelsky na něj zachrochtá, a stejně intenzivně jako miluje zvěř, nenávidí myslivce. … Jen těžko lze snímek vnímat jako politickou metaforu, na to směřuje k až pohádkovému vyústění. Není to ani temný thriller, ani komedie, ani moralita a vzhledem k myslivecké tematice se dere na mysl klišé o honění příliš mnoha zajíců najednou. Naplňují jej i režisérčina slova o tom, že z knihy zůstalo ve filmu vše podstatné zachováno. Jsou za tím dva roky psaní a jedenáct verzí scénáře. Feministické, či dokonce anarchistické tóny závěru snímku dělají těmto idejím medvědí službu, neboť za jejich obhájci nelze vidět skutečné lidi, ale spíš karikatury. Urputnou ezoteričku, která si jen těžko získá sympatie dokonce u nejzarytějšího odpůrce myslivosti, nelze na její vnitřní i skutečné cestě ve filmu vystopovat. To by divák musel být jelen.
PoznámkaRecenze filmu Přes kosti mrtvých, režie Agnieszka Hollandová, festival Berlinale 2017.
ZdrojHospodářské novinyDatum14.2.2017
Číslo Strana7Rok2017

HesloezoteričnoSlovní druh / typ heslapodst. s.
Podheslílíbí se mi, že jste téma pojal bez "ezoterična"
TitulekAd Povolání: Porodní bábaRubrikaVaše dopisy
AutorAdéla KratochvílováPostavení autoračtenářka
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextMám rok od porodu třetího dítěte a sedm let od prvního, a byť za tu dobu vnímám značný posun k lepšímu, stále je toho v porodnictví spousta, co je nutné zlepšit - zlidštit. Jsem vděčná za možnosti moderní medicíny (sama k nim svou prací přispívám), ale je moc špatné, že tyto možnosti dnes často zbytečně tolik narušují ten zázračný okamžik zrodu života. Líbí se mi, že jste téma pojal bez "ezoterična", které je často se snahami o návrat k přirozenosti porodů automaticky spojováno. A taky mě zaujalo, že pro mě takto výstižný článek napsal muž.
Poznámka 
ZdrojMagazín Víkend DnesDatum14.6.2014
Číslo Strana3Rok2014

HesloezoteričnoSlovní druh / typ heslapodst. s.
Podheslítento zájem pramení jen z nadšení pro ezoterično či "fantasmagorično"
TitulekOd Adventu k AdventuRubrikaOrientace
AutorMartin HumpálPostavení autoraskandinavista, ředitel Ústavu germánských studií FF UK
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextV posledních letech ji těšil znatelně zvýšený zájem o staroseverskou literaturu a mytologii. Netajila se ale roztrpčením, kdykoliv zjistila, že tento zájem pramení jen z nadšení pro ezoterično či "fantasmagorično" - jak je nazvala v jednom z rozhovorů. O takto motivovaných zájemcích mluvila s humorným despektem jako o "šamanech".
PoznámkaNekrolog české skandinavistky Heleny Kadečkové. Příloha.
ZdrojLidové novinyDatum21.7.2018
Číslo Strana20Rok2018

HesloezoterismusSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslípatologický je ezoterismus
TitulekZe světa klišéRubrika 
Autor Postavení autorasociolog
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPatologický je ezoterismus, kdy se skupina za pomoci klišé uzavírá "barbarskému" okolí. Je to cosi jako elitní davovost, davovost sekty.
PoznámkaPodle Kritického sborníku, XV, 1994, 4.
ZdrojTváří v tvářDatum
Číslo Strana129Rok1995

HesloezotchýněSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslíezotchýně taky nejí antihypertenziva
Titulek Rubrika 
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextEzotchýně taky nejí antihypertenziva. Ale nic. Nebudu do toho zasahovat.
PoznámkaStaženo z https://twitter.com/Bazilis/status/1405061939278065665
ZdrojTwitterDatum16.6.2021
Číslo Strana Rok2021

HesloezotrhSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslízajímavou kapitolu ezotrhů tvoří ezoestetika
TitulekEzotrhy, ezolidi, ezozbožíRubrikaReportáž
AutorJiří X. DoležalPostavení autorareportér
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextZajímavou kapitolu ezotrhů tvoří ezoestetika. Tu nelze při vší slušnosti nazvat jinak než pokleslou. Je to estetika kýče, levné líbivosti, umělé hmoty, pozlátek, otumlovaných bezcenných "léčivých" polodrahokamů a ochranných pyramid z epoxidu. Skutečnou kvintesencí nevkusu jsou energetické obrazy - ty, jež mají místnost prozářit pozitivní energií. Jsou k zakoupení u celé řady prodejců. Vypadají všechny podobně. Symetrické mandaly, či naopak abstraktní klikyháky v pastelových barvách zvednou žaludek nejen citlivému kunsthistorikovi. Amulety nejrůznějších provedení vynikají stejným nevkusem, ale ukazují, že ezosubkultura není izolovaný jev. Nad siderickými kyvadélky - čarodějnickými pomůckami, jejichž pomocí se určuje například budoucí pohlaví dítěte - mávnu rukou, to je disciplína sama o sobě. Tolik kyvadélek všech odstínů stříbrné a zlaté lesklosti najednou působí mocně, ale nepřekračují estetiku energetických obrazů. Mezi nabízenými šperky - přesněji bižuterií - ale převládá etnoestetika, která ukazuje na jisté prolnutí ezokultury se subkulturou hippies. Korálky, pletenina, kožené náramky s kamínky - všechny tyhle hipísácké atributy ezokultura integrovala.
PoznámkaReportáž z vánočních ezoterických trhů na ostravské Černé louce.
ZdrojReflexDatum23.12.2015
Číslo52Strana65Rok2015

HesloezotýpekSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslívedle mě sedí ezotýpek, který radí důchodcům
Titulek Rubrika 
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPrávě sedím ve fastfoodu a vedle mě sedí ezotýpek, který radí důchodcům. Už ani fastfood není bezpečné místo.
Poznámka 
ZdrojTwitterDatum4.11.2019
Číslo Strana Rok2019

HesloezověcSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslíkdyž slyším, že někdo jede v těchhle "ezověcech", v duchu se usměju
TitulekČlověk sám před sebou neutečeRubrikaRozhovor
AutorKristýna MazánkováPostavení autora 
MluvčíIva FrühlingováPostavení mluvčíhomodelka, zpěvačka
KontextPřed časem vám bylo třicet… | …a já měla krizi středního věku. Měla podobný průběh jako u chlapů v padesáti, kdybych mohla, koupila bych si nějakého sporťáka! Přišlo mi, že ještě potřebuji něco zažít, něco si užít. Mám dost známých různě po světě a ti mi občas řekli, ať přijedu. Dlouho zůstávalo jen u slov, ale teď jsem za všemi opravdu jela. Rok jsem byla jako nomádka a užívala si všechno, co jsem si asi potřebovala užít. | Dokážete říct, co té krizi předcházelo? | Období, kdy jsem frčela v kartách, kouzlech a knihách o osobním rozvoji. Ale po těch cestách jsem to úplně přestala řešit. Už mám pocit, že to nepotřebuju, nemusím se v sobě nimrat. Vždycky když slyším, že někdo jede v těchhle "ezověcech", v duchu se usměju a vlastně ho chápu. Řeknu si, že asi taky zrovna něco hledá.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
ZdrojMarianneDatum27.3.2014
Číslo Strana32Rok2014

HesloezovlnaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslíuž aby si zvykali na další mohutnou skandinávskou ezovlnu
TitulekŽít tak akorátRubrikaTéma
AutorLucie ZídkováPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextVýraz lagom objevil pro svět v lednu loňského roku časopis Vogue, který napsal, že je to nové hygge. A když něco napíše Vogue, většinou se to stane. Lidé na západní polokouli si ještě ani nestihli uplést ty pravé dánské hyggelig ponožky a sednout si ke krbu s hrnkem kakaa (což je, jak jsem pochopila, základ této životní filozofie), a už aby si zvykali na další mohutnou skandinávskou ezovlnu. Po roce dorazila i k nám v podobě dvou knih: Lagom - Tajemství spokojeného života od Angličanky žijící ve Švédsku Niki Brantmarkové a Život ve stylu lagom od Švédky Elisabeth Carlssonové, která pro změnu žije v Anglii. Třetí publikace se chystá. Co tedy lagom je? Obvykle se překládá jako "ani moc, ani málo", prostě "tak akorát".
Poznámka 
ZdrojPátek Lidových novinDatum23.2.2018
Číslo8Strana21Rok2018

HesloezovlnaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslíjeho rodiče se dali na nějakou šílenou ezovlnu
TitulekBaví mě dívat se na svět očima dětíRubrikaPraha
AutorVeronika KratochvílováPostavení autoraspolupracovnice redakce
MluvčíŽanet VargováPostavení mluvčíhozpěvačka, učitelka v mateřské škole
KontextInspirují vás děti i ve vaší vlastní umělecké tvorbě? | Rozhodně ano. Baví mě dívat se na svět jejich očima. … Myslím, že jejich svět je mnohem víc v rovnováze než ten náš. | Čtete jim pohádky? | Moc ráda. Teď momentálně čteme knihu o stromech. Jsou v ní popsané nejen různé druhy stromů, ale i víl, které jsou v nich zakleté. Takže když někde v Riegrových sadech uvidíte dítě objímat strom, ještě to nemusí znamenat, že se jeho rodiče dali na nějakou šílenou ezovlnu. Možná jen čeká, že tím objetím vysvobodí svoji oblíbenou vílu. Je krásné rozvíjet dětskou fantazii a nechat je milovat svět kolem.
PoznámkaKaždodenní příloha pro metropoli.
ZdrojMladá fronta DnesDatum31.3.2018
Číslo Strana18Rok2018

HesloezozábavaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
PodheslíSlavík 21 - ezozábava pro pokročilé
Titulek Rubrika 
AutorApolena RychlíkováPostavení autoranovinářka
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextBýt hodně bohatej taky může znamenat koupit si slavnou českou soutěž, na obrazovce slavné a sledované televize mluvit jako antivaxer a popírač (kterým jste) a ještě si tím vším zajišťovat pozornost pro připadnou politickou kariéru. Slavík 21 - ezozábava pro pokročilé.
PoznámkaStaženo z https://twitter.com/A_Rychlikova/status/1461816135238795268
ZdrojTwitterDatum19.11.2021
Číslo Strana Rok2021

HesloezozážitekSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslívy jste si spoustu ezozážitků vyzkoušela kvůli psaní na vlastní kůži
TitulekSmrt je stejně důležitá jako životRubrikaOrientace
AutorDavid LanczPostavení autora 
MluvčíLucie FaulerováPostavení mluvčíhobohemistka, spisovatelka
KontextV knize jsou nejrůznější ezoterické scény. Vy jste si spoustu ezozážitků vyzkoušela kvůli psaní na vlastní kůži. Jaké to bylo? | Hrozně zajímavé. Nejdřív jsem si na YouTube hledala blogy, kde lidé mluví o zkušenostech s rodinnými konstelacemi, regresí a podobně, případně videa z workshopů. Ale stejně mi to nedalo a chtěla jsem to absolvovat i naživo. Nakonec jich bylo asi pět, možná víc. Byla jsem asi hrozně podezřelá, jako jediná jsem tam vždy seděla s bločkem a neustále kladla dotazy, zatímco ostatní přijímali všechno, co se jim říkalo, nezpochybňovali. Je snadné se tomu vysmívat dopředu, ale to jsem nechtěla, i v knize na tom hrdinka paradoxně najde něco, čeho se chytne nebo představuje metaforu z jejího života. Některá popsaná setkání jsou poskládaná z více zkušeností naládovaných do jednoho, ale třeba seminář ohýbání příborů pomocí vlastní mysli je opsaná zkušenost. Někdy šlo o zajímavé setkání, jindy úsměvně šílenou ezopatlanici všeho možného, no a v jednom případě to bylo trochu zlo, co zavánělo dogmatickým sektářstvím.
PoznámkaPříloha.
ZdrojLidové novinyDatum25.7.2020
Číslo Strana15Rok2020

HesloezozbožíSlovní druh / typ heslapodst. s.
Podheslíu veškerého ezozboží je pochybné, zda opravdu funguje
TitulekEzotrhy, ezolidi, ezozbožíRubrikaReportáž
AutorJiří X. DoležalPostavení autorareportér
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextDruhou a asi nejčastější kategorií jsou finanční realisté. U veškerého ezozboží je pochybné, zda opravdu funguje. To samozřejmě vědí i mnozí prodejci. Byl bych však velmi opatrný nazvat je podvodníky. Protože v momentě, když prodáváte kouzlo, o jehož účinnosti sám pochybujete, nastává kritický a psychologicky skoro nezvládnutelný moment proměny vašeho postoje. Je to ten moment, kdy za něj někdo zaplatí. V tu chvíli je jasno - platba je potvrzením pravdivosti kouzla a není o čem pochybovat. Takže nazvat někoho, kdo prodává sice pochybné ezoamulety, kterým na začátku až zas tak úplně nevěřil, podvodníkem, je nepřesné. Tato kategorie obchodníků se dá nejlépe rozlišit podle perfektního marketingu provedeného ve skromných poměrech prodejního stolečku do dokonalosti.
PoznámkaReportáž z vánočních ezoterických trhů na ostravské Černé louce.
ZdrojReflexDatum23.12.2015
Číslo52Strana63Rok2015

HesloezoženaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslísobě podobné ezoženy léčí masírováním vagíny
Titulek Rubrika 
AutorMatěj ČičákPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextTa ženská je normální magor. Matku nemocnou rakovinou chtěla vyléčit šamanskými medicínami z pralesa či Jonášovými kapkami a divila se, že na ni zbytek rodiny kouká blbě. Matku jí nakonec samozřejmě zabila chemoterapie a ozařování, jak tvrdí. Sobě podobné ezoženy léčí masírováním vagíny, čemuž říká vaginální masírování, protože tvrdí, že negativní zkušenosti ukládají v těle a zůstává blok v oblasti sexuálních orgánů. Muži se mohou těšit na anální mapování. Podobnost s Guru Járou je asi čistě náhodná, což ona odmítá, protože ona, ona je profesionálka, není guru a nezažívá u mapování pocity slasti.
PoznámkaStaženo z https://plus.google.com/+MatejCicak/posts/46GJRszmUGS
ZdrojInternetDatum3.8.2015
Číslo Strana Rok2015

HesloezoženaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslídoma nerodí jen "ezoženy", ale i sexy ženy
Titulek Rubrika 
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextDoma nerodí jen "ezoženy", ale i sexy ženy # Svoje okolí pravděpodobně velmi zaskočíte, pokud se rozhodnete rodit doma, a to v případě, pokud si vás už dávno nezaškatulkovalo mezi bláznivé ezoteričky, hippiezačky nebo jiné, ale určitě pomatené přírodní ženy.
PoznámkaTitulek článku. Staženo z https://medium.com/@JanaKlimova/doma-nerodí-jen-ezoženy-ale-i-sexy-ženy-b02ba8ced32
ZdrojInternetDatum27.1.2016
Číslo Strana Rok2016

HesloezoženkaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslíezoženky byly okorálkované ženské bytosti různého věku
TitulekProsííím, pančelko, vona nám kazí čakry!Rubrika 
AutorTina SolanováPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextAť si každej věří, v co chce, ale ať mi to necpe. Nemám moc pochopení pro fanatiky a naštěstí jsem jich v životě moc nepotkala, ale srážka s ezoženkama stála za to. No pozdrav Pažout, jak říkáme my ateisti! Asi před třemi lety začala kamarádka pořádat ve svém etno obchůdku hodiny jógy. Nechala jsem se do toho vtáhnout i s kolegyní Maruškou. Trochu jsme měly obavy, že nás v rámci protažení těla budou chtít nakazit nějakou východní filozofií, ale byly jsme ujištěny, že účelem není obracení účastníků na hinduistickou víru pod pláštíkem tělocviku, tak jsme pořídily karimatky a daly se do toho. … S nástupem jara se ze zimního spánku probudily ezoženky, zjistily, že se potřebujou zbavit vánočních zadků, a jelikož není pro ezoženku děsivějšího prostředí než komerční fitko, začaly houfně docházet mezi nás. Ezoženky byly okorálkované ženské bytosti různého věku v batikovaných šatech až na paty, které měly přes rameno divné torny s polystyrénovým chlebem a na tváři permanentní výraz nebeského klidu.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
Zdrojblog.idnes.czDatum28.3.2012
Číslo Strana Rok2012

HesloezožínkaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslíezožínka, která si nepřipouští, že by to mohlo souviset třeba i s kondicí
TitulekTa, co mluví s virem: V Thajsku zakládám koronavíru, říká padlá hvězda PrimyRubrikaCelebrity
AutorLukáš VltavskýPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextKdyž nedávno informovala z Thajska o tom, že mluvila s koronavirem, člověk by řekl, že bývalé moderátorce Lucii Špakové někdo něco hodil do pití. Nebo do omelety, podobně jako Bridget Jonesové, která se omylem "sjela" po houbičkách. Ne tak Lucie. S díky odmítla let do Česka, chce se plně věnovat novému náboženství, které pro svět stvořila. … Nejvíc ohrožení jsou staří lidé, protože u nich změny nejdou tak lehce. Dětem, které jsou velmi pružné a učenlivé, se koronavirus vyhýbá," objasnila ezožínka, která si nepřipouští, že by to mohlo souviset třeba i s kondicí a stářím organismu a chronickými chorobami, jimiž trpí zpravidla dříve narození. Lucie Špaková by po vzoru Jiřího Mádla měla "báby a dědky přemluvit ke změnám", aby jim zachránila život. S vámi všemi, co žádné změny nechcete, nic nadpozemského necítíte a nemůžete si dovolit "šamanit" několik měsíců v Thajsku, bude brzy koronamen…
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
Zdrojexpres.czDatum26.3.2020
Číslo Strana Rok2020

HesloezožínkaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslí 
TitulekMilenec bez hranic, prsa, liposukce a šperky: Instahokynářky radí, co k ValentýnuRubrikaCelebrity
AutorLukáš VltavskýPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextSvátek všech zamilovaných je za dveřmi, a i když jsou obchody a restaurace zavřené, hvězdy a hvězdičky rozjíždějí nálet na vaše peněženky. Předhánějí se proto v nabídkách toho, bez čeho se váš Valentýn zkrátka neobejde. Kolotoč konzumu roztáčejí nejen účastnice Svatby na první pohled, ale i ezožínky Helena Houdová a Lucie Vonchitzki. A třeba Zuzana Queen Plačková radí jít pod kudlu.
PoznámkaNalezeno v archivu NewtonOne společnosti NEWTON Media, a.s.
Zdrojexpres.czDatum1.2.2021
Číslo Strana Rok2021

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   21 11 2022