Podmínky užití materiálu z databáze Neomat
cls

Lexikální materiál získaný z těchto sbírek smí být využíván pouze pro nekomerční účely, pro výzkum nejnovějšího stavu české slovní zásoby, pro výuku češtiny atp. Bude-li zde uveřejněný materiál použit v publikacích, musí být citován jeho zdroj, tj. databáze Neomat.

Legenda k vyhledávání
cls

Základní vyhledávání

Do vyhledávacího pole napíšeme hledané slovo v reprezentativním tvaru, poté použijeme tlačítko Hledat nebo zmáčkneme Enter, databáze vyhledá všechny výskyty tohoto slova. Velká a malá písmena nejsou rozlišována.

Příklady:

Pokud do vyhledávacího pole napíšeme slovo afro a spustíme vyhledávání, databáze zobrazí všechny jeho výskyty.
Podobně zadáme-li do pole slovo ekologický, databáze vyhledá všechny jeho výskyty.

Vyhledávání s hvezdičkovou konvencí:

Při vyhledávání můžeme použít tzv. hvězdičkovou konvenci umožňující vyhledávat slova podle jejich části (podle začátku slova, podle jeho koncové části či podle jakékoli části uvnitř slova).

Příklady:

Napíšeme-li do pole písmeno a* a klikneme na hledat, popř. stiskneme klávesu Enter, databáze vyhledá všechna slova abecedně seřazená začínající písmenem a.
Podobně zadáme-li do pole eko*, databáze zobrazí slova, která tímto řetězcem začínají.
Zadáme-li k vyhledávání řetězec *log, databáze zobrazí slova, která jsou tímto řetězcem zakončena.
Jestliže do pole napíšeme *euro*, databáze zobrazí slova, která obsahují tento řetězec kdekoli. Vyhledáme tak např. slovo dvoueurový či další výrazy, kde řetězec euro je součástí libovolného dalšího řetězce, nebo stojí jako samostatné slovo.

hlpJak citovat

 Souhlasím s podmínkami užití databáze EDA      Rozlišovat malá a velká písmena      Zobrazit heslář
ezokrávapodst. ž.
Iv Vodičková: Tramvaj 1 právě teď. Chlapeček cca 7 let k matce: Ch: "Budeš dneska meditovat?" M: "Ano, budu." Ch: "Ne, nebudeš!" M: "Jak to?" Ch: "Protože máš doma děsnej bordel!!" Aka výchova chlapců v Čechách. | Vojtěch Tunzer: Jak si je rodiče vychovají, takový je potom budou mít :D…Facebook
2016
ezokrávapodst. ž.
…statisticky významná množina? Nebo? Je neúplná rodina obvyklým stavem? Asi ano. Je to normální? Asi tedy taky (normální neznamená žádoucí). Právě ta neshoda v terminologii ztěžuje možnost a schopnost vyjádřit, jak to kdo vnímá. Navíc to komplikují různé náboženské či kulturní předsudky a zásudky… Já mám hranice "normality" hodně rozvolněné. Ezokráva, oblečená v režné kytli, s barevným čírem na hlavě, kojící tříletého potomka uprostřed křižovatky za chůze, je sice dle mého názoru pěkně jetá brambůrka, ale je to dnes (čo sa dá robiť) vcelku normální :-). Tak co myslíš - je "normální", když dva homouši chtějí vychovávat dítě? A myslíš, že je to…Internet
2016
ezokrávapodst. ž.
Ta ženská je normální magor. Matku nemocnou rakovinou chtěla vyléčit šamanskými medicínami z pralesa či Jonášovými kapkami a divila se, že na ni zbytek rodiny kouká blbě. Matku jí nakonec samozřejmě zabila chemoterapie a ozařování, jak tvrdí. Sobě podobné ezoženy léčí masírováním vagíny, čemuž říká vaginální masírování, protože tvrdí, že…Internet
2015
ezokrávapodst. ž.
Podobnej příklad - chci za každou cenu rodit doma! Ať to stojí co to stojí! Kvůli tomu si vsugeruju, že moje těhotenství neni rizikový! Žádný těhotenství neni bez rizika. Celý těhotenství může působit fajnově a sluníčkově, ale při porodu může nastat takovej problém, že za to zaplatí životem buď matka,…Internet
2017

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   26 10 2021