Legenda k vyhledávání
cls

Základní vyhledávání

Do vyhledávacího pole napíšeme hledané slovo v reprezentativním tvaru, poté použijeme tlačítko Hledat nebo zmáčkneme Enter, databáze vyhledá všechny výskyty tohoto slova. Velká a malá písmena nejsou rozlišována.

Příklady:

Pokud do vyhledávacího pole napíšeme slovo afro a spustíme vyhledávání, databáze zobrazí všechny jeho výskyty.
Podobně zadáme-li do pole slovo ekologický, databáze vyhledá všechny jeho výskyty.

Vyhledávání s hvezdičkovou konvencí:

Při vyhledávání můžeme použít tzv. hvězdičkovou konvenci umožňující vyhledávat slova podle jejich části (podle začátku slova, podle jeho koncové části či podle jakékoli části uvnitř slova).

Příklady:

Napíšeme-li do pole písmeno a* a klikneme na hledat, popř. stiskneme klávesu Enter, databáze vyhledá všechna slova abecedně seřazená začínající písmenem a.
Podobně zadáme-li do pole eko*, databáze zobrazí slova, která tímto řetězcem začínají.
Zadáme-li k vyhledávání řetězec *log, databáze zobrazí slova, která jsou tímto řetězcem zakončena.
Jestliže do pole napíšeme *euro*, databáze zobrazí slova, která obsahují tento řetězec kdekoli. Vyhledáme tak např. slovo dvoueurový či další výrazy, kde řetězec euro je součástí libovolného dalšího řetězce, nebo stojí jako samostatné slovo.

hlpJak citovat

 Souhlasím s podmínkami užití databáze EDA      Rozlišovat malá a velká písmena      Zobrazit heslář
moudroprdnýpříd.
Vlado Clementis: "Klémo, kdy mi vůbec vrátíš tu čepici, co sem ti pučil tehdá na Staromáku? Furt musim chodit prostovlasej… Už z toho mam sklerózu jak čepici - ani si teď nemůžu vybavit, jak sme zabili toho Honzu Masaryka, mam fak úplný vokno :-(." - Klement Gottwald: "LOL, než bych…Reflex
2015
moudroprdnýpříd.
Never more všem novým kuchařkám a moudroprdným řečem proslulé snobky a obchodnice s kašírovanou nudou Gwyneth Paltrowové. Z jejích rozhovorů o terapii včelími žihadly a o tom, že i inteligentní a úspěšné ženy si mohou užívat sex (tušili jste to?!), se člověku obrací mozek naruby ještě dramatičtěji než z jejího hereckého výkonu v loňském propadáku Mortdecai…Reflex
2016
moudroprdnýpříd.
Hysterická korporátní šéfka Renata (Laura Dernová) si myslí, že syn temně tajemné Jane (Shailene Woodleyová), jež je v milionářské obci nová a z mnoha důvodů sem nezapadá, při uvítacím dni škrtil její dcerku. Nervní divadelní producentka Madeline (Reese Witherspoonová) má ovšem Renaty po krk a jde do boje - po…Reflex
2017
moudroprdnýpříd.
Myslím, že jste úplně mimo. Zkuste nám prosím nepředvádět, jak podle Vás má vypadat moudroprdná, mravokárná a přitroublá odpověď…Twitter
2018

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   19 08 2022