HeslomoudroprdnýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíosvěžující i tzv. moudroprdná knížka
TitulekGottwald je na Facebooku!RubrikaLabyrint kultury
Autor(kat, tt, tes, bed)Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextVlado Clementis: "Klémo, kdy mi vůbec vrátíš tu čepici, co sem ti pučil tehdá na Staromáku? Furt musim chodit prostovlasej… Už z toho mam sklerózu jak čepici - ani si teď nemůžu vybavit, jak sme zabili toho Honzu Masaryka, mam fak úplný vokno :-(." - Klement Gottwald: "LOL, než bych ti ji vracel, to tě snad rači nechám pověsit :-)." - Honza vod starýho Masaryka: "Jj, to vyšetřování mý smrti nebude lehký, pravda vítězí, ale dá to fušku!" Pokud se vám líbí takovéto podání českých dějin, pořiďte si Boží zboží, osvěžující i tzv. moudroprdnou knížku slibující výcuc z "české historie v 50 fejsbukových profilech". Vymyslel a sepsal ji publicista Ondřej Horák, ilustroval Jiří Franta, vydalo právě před týdnem nakladatelství Druhé město. Jen se budete muset smířit s tím, že uživateli imaginárního historického Facebooku s nickem Učitel národů bude do života žvanit kamarád Ivánek, že Karlovi IV. kérujou do architektonických plánů Kolibřík a Ráďa z JAR (tohle se líbí uživateli Metrostav) nebo že jsou Marie Terezie s Leni Riefenstahlovou při konverzaci o sexu dost nechutné, WTF, tvl.
Poznámka 
ZdrojReflexDatum23.4.2015
Číslo17Strana59Rok2015

HeslomoudroprdnýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslímoudroprdné řeči proslulé snobky Gwyneth Paltrowové
Titulek RubrikaLabyrint kultury
AutorKateřina KadlecováPostavení autoraredaktorka
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextNever more všem novým kuchařkám a moudroprdným řečem proslulé snobky a obchodnice s kašírovanou nudou Gwyneth Paltrowové. Z jejích rozhovorů o terapii včelími žihadly a o tom, že i inteligentní a úspěšné ženy si mohou užívat sex (tušili jste to?!), se člověku obrací mozek naruby ještě dramatičtěji než z jejího hereckého výkonu v loňském propadáku Mortdecai.
Poznámka 
ZdrojReflexDatum21.4.2016
Číslo16Strana53Rok2016

HeslomoudroprdnýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslísekunduje jim moudroprdná jogínka
TitulekPeklo v ráji//Zoufalé ženy dělají zoufalé věci. V seriálu HBO SedmilhářkyHÁŘKY RubrikaLabyrint kultury
AutorKateřina KadlecováPostavení autoraredaktorka
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextHysterická korporátní šéfka Renata (Laura Dernová) si myslí, že syn temně tajemné Jane (Shailene Woodleyová), jež je v milionářské obci nová a z mnoha důvodů sem nezapadá, při uvítacím dni škrtil její dcerku. Nervní divadelní producentka Madeline (Reese Witherspoonová) má ovšem Renaty po krk a jde do boje - po boku Celeste (Nicole Kidmanová; ona a Witherspoonová seriál spoluprodukují), někdejší špičkové právničky a mámy dvojčat, rovněž prvňáků, kterou majetnický manžel Perry (Alexander Skarsgard) odstavil do role ženy v domácnosti. Sekunduje jim moudroprdná jogínka, partnerka Madelinina exmanžela Bonnie (Zoë Kravitzová), a svou roli v čím dál agresívnějších hádkách hrají i partneři a potomci zdivočelých zbohatlických hospodyněk.
PoznámkaRecenze televizního seriálu Sedmilhářky, režie Jean-Marc Vallée, USA, 2017.
ZdrojReflexDatum16.3.2017
Číslo11Strana53Rok2017

HeslomoudroprdnýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslímoudroprdná, mravokárná a přitroublá odpověď
Titulek Rubrika 
AutorMirek TopolánekPostavení autorapolitik
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextMyslím, že jste úplně mimo. Zkuste nám prosím nepředvádět, jak podle Vás má vypadat moudroprdná, mravokárná a přitroublá odpověď…
Poznámka 
ZdrojTwitterDatum17.3.2018
Číslo Strana Rok2018

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   20 06 2022