HeslopobíhačkaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslílesní pobíhačka Záhada Blair Witch
TitulekFilmový horor//Letní hit Slunovrat připomíná sílu žánru, před kterým prostě neutečeteRubrikaCausa
AutorŠimon ŠafránekPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextDevadesátky přinesly svobodu východní Evropě, nicméně na Západě hrozilo nebezpečí už jenom při návštěvě nemocnice (von Trierovo Království) anebo od milých kolemjdoucích (Hanekeho Funny Games). Horor se tak dostal do rukou artových mistrů. V Japonsku kromě toho pochopili zhoubu strojů a digitálních technologií. Šinja Cukamoto v Tecuovi křížil člověka s ocelí a Hideo Nakata odstartoval úspěšnou franšízu Kruh o tajemné videopásce, jež přináší smrt všem jejím divákům. Na konci století pak debutanti Eduardo Sánchez a Daniel Myrick dosáhli nevídaného lesní pobíhačkou Záhada Blair Witch (1999). Expedice tří kamarádů po stopách dávné čarodějnice stála pár dolarů a natáčení trvalo pouhý týden. Na úsvitu internetového věku tvůrci schopně pracovali s očekáváním publika a dali dohromady reportáže, rozhovory, stránky z deníku hlavních hrdinů. Vypadalo to důvěryhodně. A pak přišla premiéra na festivalu v Sundance. Rozneslo se, že Záhada Blair Witch je tajemný, děsuplný dokument, a fronta na půlnoční projekci se vinula okolo celého bloku. Zbytek je historie: film vydělal takřka čtvrt miliardy dolarů a umetl cestu vlně hororů, jež využívaly princip found-footage: REC (2007), Paranormal Activity (2007), Monstrum (2008).
Poznámka 
ZdrojReflexDatum1.8.2019
Číslo31Strana65Rok2019

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   05 10 2022