Detail hesla
[  černovýtrusný  ]
Hesločernovýtrusný
Slovní druh / typ heslapříd.
Podheslílanýž černovýtrusný
TitulekNeznámé houby na talíři
RubrikaJídlo
Autor(cuk)
Postavení autora 
Mluvčí 
Postavení mluvčího 
Poznámka 
Kontext
Doby, kdy se v jídlech v restauraci objevovaly maximálně konzervované nebo přinejlepším zmražené žampiony, už pomalu končí. V trendu jsou čerstvé, sezonní i exotické druhy hub. … V luxusních restauracích oblíbené lanýže kupodivu nejsou pro starou českou kuchyni žádnou neznámou. Objevují se v kuchařkách Marie B. Svobodové i Jaromíra Trejbala. Na talíři se můžete setkat se třemi variantami - lanýžem bílým, lanýžem černovýtrusným a lanýžem letním. Kvůli ceně a dostupnosti se ale nejčastěji setkáte s tím posledním. Jemné plátky lanýžů nemají nijak lákavou konzistenci ani chuť, používají se hlavně pro své intenzivní aroma, kterým dokážou provonět celý talíř. V pokrmech se používají po lehké a krátké tepelné úpravě, nebo ještě lépe úplně bez ní, kdy se jen nastrouhají na tenoučké plátky.
ZdrojTýdenČíslo30Strana79Datum27.7.2009Rok2009
Export dat
cls

Pro import exportovaného souboru dat ve formátu *.csv je třeba při načtení do programu Microsoft Excel 2010 v Průvodci importem textu zaškrtnout pole Oddělovač textu, pak stisknout tlačítko Další. V kartě Nastavení oddělovačů dat je nutné v sekci Oddělovače vybrat volbu Středník. V poli Textový kvalifikátor je třeba vybrat volbu " a potvrdit tlačítkem Další. Pak už je možné nastavit si v Průvodci importem textu v poli Náhled dat formát textu v jednotlivých sloupcích: obecný, text, datum nebo Neimportovat sloupec (přeskočit). Výsledek exportu potvrdíme tlačítkem Dokončit.

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   07 12 2023