Detail hesla
[  dýdžejství  ]
Heslodýdžejství
Slovní druh / typ heslapodst. s.
Podheslízakladatel "moderního dýdžejství"
TitulekJimmy Savile
RubrikaCausa
AutorMiloš Čermák
Postavení autoraredaktor
Mluvčí 
Postavení mluvčího 
PoznámkaPortrét bristkého moderátora Jimmy Savila, po smrti obviněného z pedofilie.
Kontext
Ve své autobiografii tvrdí, že byl prvním diskžokejem, který v tančírnách pouštěl desky ne z jednoho, ale ze dvou gramofonů. To bylo údajně v roce 1947. V některých publikacích je tak uváděn jako zakladatel "moderního dýdžejství", byť mnozí to zároveň zpochybňují a tvrdí, že ze dvou gramofonů hráli už někteří před Savilem. Ale není to důležité, on sám na tomhle nijak nebazíroval. Každopádně v roce 1958 nastoupil jako DJ do Radia Luxembourg, a to už jako excentrický moderátor pečlivě budoval svou kariéru. Přicházel úspěch za úspěchem. V roce 1964 začal na BBC uvádět legendární hudební pořad Top of the Pops, v roce 1968 pracoval pro BBC Radio 1 a v roce 1975 se na obrazovce objevil v pořadu Jim'll Fix It (Jimmy to zařídí), vysílaném v hlavním večerním čase každou sobotu. Ten vydržel moderovat neuvěřitelných 19 let. A je to ten pořad, v němž se Jimmy Savile britským teenagerům, dospívajícím v tomto období, zažral natrvalo pod kůži.
ZdrojReflexČíslo46Strana66Datum15.11.2012Rok2012

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   14 03 2023