Detail hesla
[  vodíkáč  ]
Heslovodíkáč
Slovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíprovoz "vodíkáčů" zatím stojí řádově více než klasických aut
TitulekJezdit tak na vodu nebo na vzduch
RubrikaVíkend
AutorStanislav Drahný
Postavení autoraredaktor
Mluvčí 
Postavení mluvčího 
PoznámkaPříloha.
Kontext
Možná si ještě někdo vzpomene na sovětského inženýra, který už už byl na stopě výroby automobilu na vodu. Alespoň nám, malým čtenářům časopisu Věda a technika mládeži, to někdy před třiceti lety tvrdili. Až o hodně později jsem se dozvěděl, že onen člověk prostě lil do benzinu vodu, pošteloval karburátor a ono to nějak jelo. Partajní funkcionáři se dmuli pýchou a on stále přidával a přidával vodu, jeho vůz byl čím dál úspornější a vodovější. Nakonec to dopadlo, jak muselo - motor se zničil a auto na vodu zůstalo snem. Na rozdíl od aut na vodu, ta na vodík reálně existují. Kolega z motoristické redakce jich dokonce několik řídil a neřekne o nich křivé slovo. Možná v nich opravdu budeme jezdit za čas všichni. Problém jsou "jenom" peníze. Provoz "vodíkáčů" zatím stojí řádově více než klasických aut. Možná jen zatím.
ZdrojMladá fronta DnesČíslo Strana9Datum7.3.2009Rok2009

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   02 10 2023