hlpJak citovat

wrn Pro použití vyhledávání musíte přijmout podmínky užití databáze EDA, děkujeme.

 Souhlasím s podmínkami užití databáze EDA      Rozlišovat malá a velká písmena      Zobrazit heslář

O Neomatu

Databáze Neomat je budována průběžně od začátku 90. let 20. století, původně jako neologický excerpční materiál pro lexikografické účely. Dala vzniknout dvěma slovníkům – Nová slova v češtině. Slovník neologizmů 1 (1998)Nová slova v češtině. Slovník neologizmů 2 (2004) a rovněž sborníku statí Neologizmy v dnešní češtině (2005).

Databáze Neomat obsahuje 359 047 hesel.
dopis je sice antikasalovský, ale rozhodně ne antilidovecký
Ve Svobodově taktice, kterou zvolil na víkendové celostátní konferenci, hrálo zřejmě nemalou roli i to, kdo buřičský dopis konferenci stvrdil svým podpisem. Být dán veřejně do jednoho ranku se zhrzenými expolitiky a exmluvčími není žádné terno. V očích některých příznivců by si tím Svoboda nejspíš jen ublížil, nehledě že by musel krotit politické vášně Orla, který se netají tím, že by chtěl zpátky na lidovecký Olymp, ze kterého definitivně spadl odchodem Josefa Luxe. Orel by se tak nejspíš stal koulí na noze Svobody. Alespoň to tak cítí Svobodovi nejbližší spolupracovníci. To vše ale nemění nic na obsahu dopisu, ze kterého Kasal s pomocí konference udělal bezcenný cár papíru, místo aby jej podrobil uvážlivé analýze. Dopis je sice antikasalovský, ale rozhodně ne antilidovecký. Je snad něco kacířského na úvahách, že KDU-ČSL se ocitla na rozcestí a musí se rozhodnout, zda má zůstat v pasti s Unií svobody?
Napište nám:   neomat@ujc.cas.cz

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   27 02 2024