hlpJak citovat

wrn Pro použití vyhledávání musíte přijmout podmínky užití databáze EDA, děkujeme.

 Souhlasím s podmínkami užití databáze EDA      Rozlišovat malá a velká písmena      Zobrazit heslář

O Neomatu

Databáze Neomat je budována průběžně od začátku 90. let 20. století, původně jako neologický excerpční materiál pro lexikografické účely. Dala vzniknout dvěma slovníkům – Nová slova v češtině. Slovník neologizmů 1 (1998)Nová slova v češtině. Slovník neologizmů 2 (2004) a rovněž sborníku statí Neologizmy v dnešní češtině (2005).

Databáze Neomat obsahuje 355 474 hesel.
jedná se o takzvaný cyklopiktokoridor
Praha - Lidé, kteří jezdí metropolí na kole, to budou mít zase o něco snazší. Dostali totiž bonus v podobě uvolnění některých vyhrazených pruhů pro autobusy. Nově tak získají větší prostor pro jízdu a více bezpečí například Na Popelce v Praze 5, nebo Na Jetelce ve Vysočanech. Na vybraných komunikacích tak mohou po autobusech a taxi jezdit také cyklisté. … Místa budou řádně označena svislými i vodorovnými značkami. "Pro cyklistu znamená uvolnění těchto pruhů naopak více bezpečí, klidu i místa pro jízdu. Navíc pokud to nevyzkoušíme, nepoznáme, že to funguje," řekl Pavel Polák, šéf komise magistrátu pro cyklistickou dopravu. Polák upozornil ještě na jednu novinku pro cyklisty. "Na komunikace začínáme postupně umisťovat nové piktogramy. Jedná se o takzvaný cyklopiktokoridor, je to sice hrozné slovo, ale jde o jednoduchou věc. Na silnice budeme vyznačovat dvě bílé šipky, nad nimiž bude vyobrazen cyklista. Pro člověka, který tudy pojede, to bude znamenat, že tato cesta je pro něho nejvýhodnější a pro řidiče to zase bude upozornění, že v místě se mohou pohybovat lidé na kolech," doplnil Polák.
Napište nám:   neomat@ujc.cas.cz

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   24 05 2023