Legenda k vyhledávání
cls

Základní vyhledávání

Do vyhledávacího pole napíšeme hledané slovo v reprezentativním tvaru, poté použijeme tlačítko Hledat nebo zmáčkneme Enter, databáze vyhledá všechny výskyty tohoto slova. Velká a malá písmena nejsou rozlišována.

Příklady:

Pokud do vyhledávacího pole napíšeme slovo afro a spustíme vyhledávání, databáze zobrazí všechny jeho výskyty.
Podobně zadáme-li do pole slovo ekologický, databáze vyhledá všechny jeho výskyty.

Vyhledávání s hvezdičkovou konvencí:

Při vyhledávání můžeme použít tzv. hvězdičkovou konvenci umožňující vyhledávat slova podle jejich části (podle začátku slova, podle jeho koncové části či podle jakékoli části uvnitř slova).

Příklady:

Napíšeme-li do pole písmeno a* a klikneme na hledat, popř. stiskneme klávesu Enter, databáze vyhledá všechna slova abecedně seřazená začínající písmenem a.
Podobně zadáme-li do pole eko*, databáze zobrazí slova, která tímto řetězcem začínají.
Zadáme-li k vyhledávání řetězec *log, databáze zobrazí slova, která jsou tímto řetězcem zakončena.
Jestliže do pole napíšeme *euro*, databáze zobrazí slova, která obsahují tento řetězec kdekoli. Vyhledáme tak např. slovo dvoueurový či další výrazy, kde řetězec euro je součástí libovolného dalšího řetězce, nebo stojí jako samostatné slovo.

hlpJak citovat

wrn Pro použití vyhledávání musíte přijmout podmínky užití databáze EDA, děkujeme.

 Souhlasím s podmínkami užití databáze EDA      Rozlišovat malá a velká písmena      Zobrazit heslář

O Neomatu

Databáze Neomat je budována průběžně od začátku 90. let 20. století, původně jako neologický excerpční materiál pro lexikografické účely. Dala vzniknout dvěma slovníkům – Nová slova v češtině. Slovník neologizmů 1 (1998)Nová slova v češtině. Slovník neologizmů 2 (2004) a rovněž sborníku statí Neologizmy v dnešní češtině (2005).

Databáze Neomat obsahuje 357 110 hesel.
akladatel autohřbitova chtěl vozy původně restaurovat
V září tohoto roku zanikl v jedné vesnici nedaleko švýcarského Bernu asi největší a také nejspíš nejzajímavější hřbitov aut. Jeho existence byla ukončena dražbou. Jednadvacet alf romeo, patnáct austinů, osmapadesát chevroletů, sedmdesát fiatů, čtyřiatřicet mercedesů anebo třiatřicet volkswagenů nejrůznějších dat výroby i modelů - to je jen zběžný pohled do seznamu bezmála osmi set historických vozidel, jejichž vraky na svém pozemku ve vesnici Kaufdorf po dlouhá léta uchovával potomek zakladatele unikátního hřbitova aut Franz W. Messerli. Podle něj se jeho otci a jemu podařilo shromáždit ucelenou sbírku historie automobilového průmyslu nehledě na to, že auta neshromažďovali v naleštěném stavu à la Concours d'Elegance, ale naopak už jako vraky. Zakladatel autohřbitova chtěl vozy původně restaurovat, ale k tomuto kroku se nikdy nedostal ani on, ani syn, který se vydal v jeho šlépějích. A snad je to i dobře. Autohřbitov, jenž prý uceleností svých exponátů nemá na světě obdoby, je zároveň jedinečným uměleckým dílem svědčícím o neustálé bitvě mezi přírodou a lidským umem. Skelety vozů prorůstají kmeny stromů a keřů, jedním z nejsilnějších uměleckých výrazů je tady všudypřítomná rez.
Napište nám:   neomat@ujc.cas.cz

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   25 09 2023