Podmínky užití materiálu z databáze Neomat
cls

Lexikální materiál získaný z těchto sbírek smí být využíván pouze pro nekomerční účely, pro výzkum nejnovějšího stavu české slovní zásoby, pro výuku češtiny atp. Bude-li zde uveřejněný materiál použit v publikacích, musí být citován jeho zdroj, tj. databáze Neomat.

Jak citovat
cls

Databáze excerpčního materiálu Neomat (2015) [online]. Verze 3.0. Praha: Oddělení současné lexikologie a lexikografie Ústavu pro jazyk český AV ČR. Cit. 2024-05-24. <http://neologismy.cz/>.

hlpJak citovat

 Souhlasím s podmínkami užití databáze EDA      Rozlišovat malá a velká písmena      Zobrazit heslář

O Neomatu

Databáze Neomat je budována průběžně od začátku 90. let 20. století, původně jako neologický excerpční materiál pro lexikografické účely. Dala vzniknout dvěma slovníkům – Nová slova v češtině. Slovník neologizmů 1 (1998)Nová slova v češtině. Slovník neologizmů 2 (2004) a rovněž sborníku statí Neologizmy v dnešní češtině (2005).

Databáze Neomat obsahuje 360 216 hesel.
jeden z pěti nejlepších sněmovních "dojičů"
Jan Schwippel, nezařazený poslanec zvolený za ODS, také čerpá příspěvek 17 tisíc měsíčně na bydlení pro přespolní zákonodárce, ačkoli v hlavním městě vlastní byt. V něm ovšem přespává jeho neteř. A tři ministři-senátoři, Karel Schwarzenberg, Alexandr Vondra a Václav Jehlička, si nechali měsíčně vyplácet více než dvacetitisícový příspěvek na cestovné, i když využívali ministerskou limuzínu. Podobných případů se objevily desítky a noviny měly téma na celé léto a podzim. "Problém s vyplácením náhrad vytvářejí uměle média, aby bylo o čem psát a mohly nás, politiky, dehonestovat," rozčiloval se třeba poslanec ČSSD Ivan Ohlídal. Mimochodem, jeden z pěti nejlepších sněmovních "dojičů", kteří si z dávek vedle platu nenechali uniknout ani haléř.
Napište nám:   neomat@ujc.cas.cz

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   20 05 2024